انتقال خط تلفن از طریق فیبر نوری و شبکه

انتقال خط تلفن از طریق فیبر نوری و شبکه

منتشر شده در:
یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
٩,٨۶۰ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ١٩ ثانیه
(۰) دیدگاه

 مخابرات و شبکه مخابراتی امروزه به یکی از مهم‌ترین بحث‌های روز تکنولوژی تبدیل شده است و فیبر نوری یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌هایی است که در زمینه انتقال خط تلفن توانسته است انقلاب جدیدی ایجاد کند. اصولا ارتباط خطوط شبکه مخابراتی به وسیله فیبر نوری را می‌توان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تکنولوژی امروزی دانست که توانسته است به دلیل سرعت و کیفیت بالا طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کند و شبکه مخابراتی را ارتقا دهد.در این نوشتار ابتدا شما را با انواع شبکه‌های مخابراتی و خطوط تلفن آشنا خواهیم کرد و سپس به شما خواهیم گفت ارتباط و انتقال خط تلفن با استفاده از شبکه و فیبر نوری چه مزایایی برای شما خواهد داشت. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، این نوشتار می‌تواند گزینه کاملا مناسبی برای شما باشد.

انتقال خط تلفن از طریق شبکه و فیبر

شبکه یکی از علوم مشترک میان مخابرات و کامپیوتر است. امروزه این علم تأثیر بسیار زیادی بر انتقال خطوط شبکه مخابراتی از یک نقطه به نقطه دیگر داشته است. برای مثال VOIP یکی از همین تکنولوژی‌های جدید است که شما با استفاده از آن می‌توانید به وسیله شبکه اینترنت یا اترنت در سازمان‌ها و شهرهای مختلف با یکدیگر صحبت کنید.در این روش انتقال خطوط مخابراتی به یک شبکه نیاز دارید؛ در صورتی که سازمان بزرگی دارید و می‌خواهید ارتباط میان دو شهر یا حتی دو کشور را داشته باشید می‌توانید از شبکه اینترنت استفاده کنید، در غیر این صورت می‌توانید از شبکه‌های داخلی یک سازمان بهره بگیرید.

روش انتقال بسیار ساده است و صدا به صورت پالس‌های صفر و یک به نقطه‌ای ارسال می‌شود.وقتی شما یک تلفن متصل به شبکه را بر می‌دارید یا به اصطلاح on-hook می‌شوید، تلفن طرف مقابل که قصد تماس با او را داشته‌اید زنگ می‌خورد و به این ترتیب می‌تواند پالس‌های ارتباطی را دریافت کند. پیاده سازی این دسته از شبکه‌ها بسیار راحت و ساده است و در نتیجه عیب یابی آن بسیار راحت است و می‌توانید از آن استفاده کنید. امروزه این روش برای انتقال خط تلفن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گستردگی استفاده از شبکه در انتقال خطوط مخابراتی

امروزه بسیاری از شبکه‌های مخابراتی درون سازمانی به تکنولوژی VOIP مجهز شده‌اند و پیشرفت این تکنولوژی کاملا به چشم می‌آید. کارایی این سیستم که در بخش بالا به آن اشاره کردیم بسیار راحت است و به سادگی می‌توانید صدا را منتقل کنید. شما می‌توانید برای اتصال دو سازمان از شبکه‌های بی سیم استفاده کنید، البته این کار نیازمند صرف هزینه‌های گزاف است به این دلیل بهتر است از برای این کار از شبکه اینترنت استفاده کنید.انتقال صدا به صورت شبکه‌ای می‌تواند برای افزایش میزان کیفیت صدا نیز بسیار مناسب باشد چرا که به جای استفاده از امواج آنالوگ، از پالس‌های دیجیتال استفاده می‌شود. البته امروزه در کشور ایران نیز برای بسیاری از خطوط انتقال خط تلفن از این روش استفاده می‌شود و اصولا برای اینکه بتوانند کیفیت بیشتری داشته باشند از سیم‌های فیبر نوری استفاده می‌کنند.در ادامه این نوشتار شما را با فیبر نوری و کارایی آن برای انتقال خط تلفن آشنا خواهیم کرد و ویژگی‌های تکنولوژی را در این زمینه بیشتر برای شما آشکار خواهیم ساخت.

فیبر نوری چیست؟

بر خلاف بسیاری از باورها که تکنولوژی فیبر نوری در سال‌های اخیر ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است، تاریخچه ساخت اولین وسایل ارتباطی مبتنی بر نور به سال ۱۸۸۴ و درست ۴ سال پس از ساخت تلفن برمی‌گردد. فیبر نوری را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌هایی دانست که در سال‌های اخیر امکان استفاده از آن به صورت گسترده در شبکه مخابراتی فراهم شده است و می‌تواند برای ارتباط میان دو دستگاه مخابراتی یا شبکه مورد استفاده قرار گیرد و سرعتی برابر با حداکثر ۱۰ گیگابیت بر ثانیه دارد.این تکنولوژی امروزه به کمک مخابرات آمده است و برای انتقال بدون دردسر و خرابی امواج تلفن از فیبر نوری استفاده می‌شود. لازم است بدانید که رشته‌های سیم فیبر نوری با استفاده از سیلیکات درست شده‌اند که برای انتقال نور مورد استفاده قرار می‌گرفتند و می‌توانند برای انتقال خط تلفن نیز استفاده شوند. قیمت تمام شده شبکه‌های فیبر نوری برای انتقال خط تلفن شاید کمی بیشتر باشد ولی کارایی بسیار بالاتری دارد و برای دولت‌ها و مخابرات‌ها می‌تواند گزینه بسیار بهتری به شمار بیاید.

کلام آخر

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است. روزانه تعداد بسیار زیادی از ارتباطات رادیویی و شبکه‌ای توسط شبکه‌هایی نظیر اینترنت انجام داده می‌شود. تکنولوژی‌هایی نظیر فیبر نوری و VOIP که برای انتقال صدا، تصویر، فایل و غیره از طریق شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شوند می‌توانند جایگزینی مناسب برای تکنولوژی‌های قدیمی‌تر و از کار افتاده شبکه‌های مخابراتی برای انتقال خط تلفن محسوب شوند.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
چنان‌چه برای انتخاب سوئیچ مناسب شبکه‌تان به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، با کارشناسان ما در آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/71