مدیا کانورتور چیست و چه کاربردی دارد؟

مدیا کانورتور چیست و چه کاربردی دارد؟

منتشر شده در:
سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
٩,۳۴٧ بازدید
زمان مطالعه:
١١ دقیقه و ١ ثانیه
(۰) دیدگاه
ویرایش شده توسط:‌ مهدی مرادی
در تاریخ: یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۰

مدیا کانورتر یا مبدل فیبر نوری، در چارچوب سخت‌افزار شبکه، یک دستگاه مقرون به صرفه و قابل‌ انعطاف است که برای پیاده‌سازی و بهینه سازی لینک‌های فیبر در هر نوع شبکه‌ای طراحی شده است.

در میان مدیا کانورتورها، نوعی که بیش از بقیه استفاده می‌شود دستگاهی است که به عنوان یک ترانسیور عمل می‌کند، این دستگاه، سیگنال الکتریکی استفاده شده در سیم‌کشی مسی شبکه زوج سیم به هم‌تابیده بدون روکش (UTP) را به امواج نور استفاده شده برای کابل کشی فیبر نوری تبدیل می‌کند.

اگر فاصله بین دو دستگاه شبکه بیشتر از فاصله انتقال کابل‌کشی مسی باشد، داشتن اتصال فیبر نوری ضروری است.مبدل فیبر نوری یا همان مدیا کانورتر در شبکه‌های کلان شهری مورد استفاده قرار می گیرد و به انتقال داده‌ها به مشتریان و موسسات می‌پردازد.

این اتصالات از نوع سیم مسی به فیبر، یا فیبر به فیبر هستند. استفاده از این دستگاه‌ها یک راه حل انعطاف پذیر و مقرون به صرفه برای بسط مسافت انتقال با استفاده از زیرساخت‌های کابل کشی موجود محسوب می‌شود.

تبدیل مس به فیبر که توسط یک مدیا کانورتر انجام می‌شود، به دو دستگاه شبکه‌ای که پورت‌های مسی دارند، اجازه می‌دهد تا در فاصله‌های طولانی با استفاده از کابل‌کشی فیبر نوری به هم متصل شوند.

مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور چیست

مدیا کانورتر همچنین تبدیل فیبر به فیبر را نیز از فیبر مالتی مود به فیبر سینگل مود امکان‌پذیر می‌کند.

این دستگاه همچنین با استفاده از جریان داده دوسویه (BIDI) یک لینک فیبر دوگانه را به فیبر سینگل تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، مدیا کانورتورها قادر هستند برای کاربردهایی که از مالتی پلکس کردن بر پایه تفکیک طول موج  (WDM) استفاده می‌کنند واگردانی بین طول موج‌ها را انجام دهند.

به طور کلی، مدیا کانورترها مختص پروتکل هستند و از مجموعه وسیعی از داده‌ها و انواع شبکه پشتیبانی می‌کنند. آنها به صورت لایه فیزیکی یا سیستم‌های سوئیچینگ لایه ۲ ارائه می‌شوند. مدیا کانورتورها که قابلیت سوئیچینگ لایه ۲ را هم دارند نرخ تغییر سوئیچینگ و همچنین سایر ویژگی‌های نوآورانه را عرضه می‌کنند.

مدیا کانورتر چیست ؟

برای پی بردن به این‌که مدیا کانورتور چیست باید بگوییم که مدیا کانورتورها به واسطه انعطاف پذیری بالای‌شان گزینه بسیار مناسبی برای ارتقا عملکرد شبکه‌ها هستند. شبکه بدون مدیا کانورتور با مشکلاتی مواجه می‌شود و عملکرد آن دستخوش تغییر اساسی می‌شود.

مدیا کانورتر تک پورت شبکه به همراه فیبرنوری

پیچیدگی شبکه، کاربست‌های چالشی و طیف رو به رشد دستگاه‌های شبکه، پهنای باند شبکه و ملزومات سرعت را به سوی گستره‌های جدیدی سوق می‌دهد و ملزومات فاصله طولانی‌تری را درون شبکه محلی (LAN) وارد می‌کند. پاسخ این موارد، مدیا کانورتر است.

مدیا کانورتورها استفاده از فیبر را هنگام نیاز میسر می‌کنند و دستگاه‌های جدیدی را در زیرساخت‌های کابلی موجود ادغام می‌کنند.

مدیا کانورترها ادغام بدون عیب و نقص فیبر و مس و شکل‌های مختلف فیبر را در شبکه‌های LAN فراهم می‌کند. آنها از چندین پروتکل، انواع رسانه‌ها و نرخ داده‌ها برای ساخت یک شبکه‌ قابل اعتماد و مقرون به صرفه پشتیبانی می‌کنند.

انواع مدیا کانورتر و راهنمای انتخاب آن

انواع مبدل فیبر نوری از پروتکل‌های متفاوت شبکه، نرخ‌های متفاوت داده، کابل کشی و انواع کانکتور پشتیبانی می‌کنند.

مدیا کانورتر ها بر اساس عملکرد

انواع مبدل فیبر نوری مدیریتی، غیرمدیریتی، PoE، مستقل، مبتنی بر شاسی، مینی و مدیا کانورتر صنعتی وجود دارد.

مبدل فیبر نوری مدیریتی در مقابل غیرمدیریتی

مدیا کانورترهای غیرمدیریتی از نوع plug & play هستند و نصب و استفاده از آن برای تازه‌کارها بسیار ساده است. این دستگاه اتصال ساده‌ای بین دستگاه‌ها برقرار می‌کند ولی نظارت و مدیریت عملکرد را فراهم نمی‌کند. مدیا کانورتر مدیریتی، عملکرد نظارت بر شبکه، شناسایی خطا و مدیریت از راه دور را مهیا می‌کند و به مدیران شبکه اجازه کنترل کامل داده‌ها، پهنای باند و ترافیک داده را می‌دهد.

مبدل فیبر نوری مدیریتی گران‌تر از مبدل غیرمدیریتی است و به خاطر امنیت، قابل اعتماد بودن و مدیریت بهترشان، برای محیط‌های پیچیده‌تر مانند مراکز داده بزرگ و شبکه‌های سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مدیا کانورتر PoE در مقابل غیر PoE‎‎

مبدل فیبر نوری PoE برای توسعه مسافت انتقال فیبر قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای دستگاه‌های دارای PoE استفاده می‌شود و توان برقی مورد نیاز برای دستگاه‌ها را از طریق همان سیم‌های مسی موجود برای انتقال داده‌ها فراهم می‌کند. از این مدیا کانورترها می‌توان برای برق‌رسانی به تلفن‌های IP، تجهیزات ویدیو کنفرانس، دوربین‌های IP و دستگاه‌های وای فای از طریق کابل کشی سیم مسی استفاده کرد.

مدیا کانورتر PoE در مقابل غیر PoE‎‎

مبدل فیبر نوری مستقل در مقابل دستگاه‌های مبتنی بر شاسی

دستگاه‌های مستقل بسیار جمع و جور هستند، نصب ساده‌ای دارند و در قیمت و فضای نصب صرفه جویی مي‌کنند. این دستگاه‌ها برای کاربست در محیط‌هایی که فضای محدودی دارند مناسب هستند، مانند اطاقک‌های مخابراتی یا جعبه توزیع.

مبدل‌های مبتنی بر شاسی دارای چندین مدیا کانورتر مستقل و یک شاسی با قابلیت قرارگیری چند کانورتر هستند. این دستگاه‌ها در شبکه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند مراکز داده‌ها.

مبدل فیبر نوری صنعتی در مقابل مدیا کانورتر تجاری

مبدل فیبر نوری صنعتی به صورت ویژه برای محیط‌های سخت طراحی شده است و تبدیل مدیا را در دمای بین -40 ℃ تا +85 ℃، شوک شدید و لرزش امکان پذیر می‌کند. آن‌ها عموما در اتوماسیون ساختمان، حفاری نفت و گاز و معدن‌کاوی، مدیریت ترافیک، وضع هوا و دیگر کاربردهای صنعتی و فضای باز استفاده می‌شوند.

حال آن‌که مدیا کانورتر تجاری با دمای عملیاتی -10 ℃ تا 55 ℃ برای محیط‌های اداری معمولی و مراکز داده‌ها طراحی شده‌اند که دما در آن‌ها کنترل شده است.

مبدل فیبر نوری مینی در مقابل مدیا کانورترهای استاندارد

چیپ‌های مدیا کانورتر مینی از چیپ‌های مدیا کانورتر استاندارد بهتر است. مزیت آن عبارت است از این‌که تابع سوئیچ DIP (بسته دو در خط) دارد که نیازهای مختلف را برآورده می‌کند. به خاطر اندازه جمع و جوری که دارد، در محیط‌های شبکه‌های بزرگ مورد استقبال قرار می‌گیرد.

انتقال مدیا توسط مدیا کانورترها

مدیا کانورترها را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

  • مبدل فیبر نوری مس به فیبر
  • مدیا کانورتر فیبر به فیبر‏

مبدل فیبر نوری مس به فیبر

مدیا کانورتر مس به فیبر ایجاد اتصال دستگاه‌های شبکه مبتنی بر مس را در فواصل طولانی‌تر روی فیبر نوری ممکن می‌سازد و به این ترتیب از داده‌ها در برابر نویز و مداخلات محافظت می‌کند. این دستگاه‌ها اتصال به دستگاه‌های شبکه، شبکه پرسرعت، گیگ و 10G را ممکن می‌سازد؛ دستگاه‌های TDM برای توسعه پروتکل های مخابراتی TDM اتصالات مسی استفاده می‌شوند؛ دستگاه‌های سریال به فیبر نیز توسعه فیبر را برای اتصالات سریال پروتکل مسی ممکن می‌سازد.

مبدل فیبر نوری مس به فیبر

مدیا کانورتر فیبر به فیبر‏

مدیا کانورتر فیبر به فیبر می‌تواند اتصال بین فیبر مالتی مود و سینگل مود و همچنین بین فیبر دوگانه و سینگل را برقرار کند و از تبدیل طول موج پشتیبانی کند. مبدل مالتی مود به سینگل مود معمولا زمانی مورد نیاز است که تجهیزات موروثی ارزان قیمت از پورت‌های مالتی مود استفاده می‌کنند ولی لازم است اتصال به دستگاه‌های سینگل مود برقرار شود.

مدیا کانورتر مالتی مود می‌تواند به فاصله انتقال 2 Km دست پیدا کند که غالبا در انتقال فواصل کوتاه استفاده می‌شوند تا شبکه LAN‌ را روی کابل فیبر نوری گسترش دهند.

حال آن‌که مبدل فیبر نوری سینگل مود می‌تواند به فاصله طولانی‌تر 2 km تا 100 km دست پیدا کند، که برای شبکه‌های سازمانی ارتباطی که به دنبال پهنای باند هستند مناسب است.

مدیا کانورتر فیبر به فیبر‏

ویژگی‌های ‎مدیا کانورتور چیست

برای این‌که بدانید مدیا کانورتور چیست باید از ویژگی‌های آن نیز مطلع باشید:

  • فواصل شبکه را با تبدیل UTP به فیبر و گسترش پیوند فیبرها می‌گستراند
  • مانع از سرمایه‌گذاری در دستگاه‌های موجود پیشین می‌شود
  • پتانسیل فیبر موجود را با طول موج WDM افزایش می‌دهد

کاربردهای جدید برای مدیا کانورترها

  • کانورترها از راه دور کنترل می‌شوند و تنظیمات سوئیچ چند پورتی دارند
  • تبدیل طول موج DM برای افزایش ظرفیت پهنای باند
  • فیبر به دسکتاپ را تسهیل می‌کنند.

چنان‌چه در مورد این مبحث که مدیا کانورتور چیست یا این‌که کاربرد مدیا کانورتور چیست پرسشی برای‌تان مطرح است می‌توانید از طریق تالار گفتگو پرسش‌های‌تان را عنوان کنید تا به آن‌ها پاسخ داده شود.

همچنین برای مطالعه تفاوت مدیا کانورتر و سوئیچ شبکه کلیک کنید.

مشاوره محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته
آی تی تلکام محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته را با بهترین قیمت به شما مشتریان گرامی عرضه می‌کند. اگر پیشنهاد یا درخواست قیمت دارید از طریق لینک زیر میتوانید تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/72