مدیا کانورتور چیست و چه کاربردی دارد؟

۱۳۹۷/۱۲/۲۱ مدیا کانورتر

آیا می‌دانید مدیا کانورتور چیست ؟ مدیا کانورتر، در چارچوب سخت‌افزار شبکه، یک دستگاه مقرون به صرفه و قابل‌ انعطاف است که برای پیاده‌سازی و بهینه سازی لینک‌های فیبری در هر نوع شبکه‌ای طراحی شده است. در میان مدیا کانورتورها، نوعی که بیش از بقیه استفاده می‌شود دستگاهی است که به عنوان یک ترانسیور عمل می‌کند، این دستگاه، سیگنال الکتریکی استفاده شده در سیم‌کشی مسی شبکه زوج سیم به هم‌تابیده بدون روکش (UTP)) را به امواج نور استفاده شده برای کابل کشی فیبر نوری تبدیل می‌کند. اگر فاصله بین دو دستگاه شبکه بیشتر از فاصله انتقال کابل‌کشی مسی باشد، داشتن اتصال فیبر نوری ضروری است.

تبدیل مس به فیبر که توسط یک مدیا کانورتر انجام می‌شود، به دو دستگاه شبکه‌ای که پورت‌های مسی دارند، اجازه می‌دهد تا در فاصله‌های طولانی با استفاده از کابل‌کشی فیبر نوری به هم متصل شوند.

مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور چیست

مدیا کانورتر همچنین تبدیل فیبر به فیبر را نیز از فیبر مالتی مود به فیبر سینگل مود امکان‌پذیر می‌کند. این دستگاه همچنین با استفاده از جریان داده دوسویه (BIDI) یک لینک فیبر دوگانه را به فیبر سینگل تبدیل می‌کند. علاوه بر این، مدیا کانورتورها قادر هستند برای کاربردهایی که از مالتی پلکس کردن بر پایه تفکیک طول موج  (WDM) استفاده می‌کنند واگردانی بین طول موج‌ها را انجام دهند.

به طور کلی، مدیا کانورترها مختص پروتکل هستند و از مجموعه وسیعی از داده‌ها و انواع شبکه پشتیبانی می‌کنند. آنها به صورت لایه فیزیکی یا سیستم‌های سوئیچینگ لایه ۲ ارائه می‌شوند. مدیا کانورتورها که قابلیت سوئیچینگ لایه ۲ را هم دارند نرخ تغییر سوئیچینگ و همچنین سایر ویژگی‌های نوآورانه را عرضه می‌کنند.

مدیا کانورتر چیست ؟

برای پی بردن به این‌که مدیا کانورتور چیست باید بگوییم که مدیا کانورتورها به واسطه انعطاف پذیری بالای‌شان گزینه بسیار مناسبی برای ارتقا عملکرد شبکه‌ها هستند. شبکه بدون مدیا کانورتور با مشکلاتی مواجه می‌شود و عملکرد آن دستخوش تغییر اساسی می‌شود.

مدیا کانورتور چیست

مدیا کانورتر تک پورت شبکه به همراه فیبرنوری

پیچیدگی شبکه، کاربست‌های چالشی و طیف رو به رشد دستگاه‌های شبکه، پهنای باند شبکه و ملزومات سرعت را به سوی گستره‌های جدیدی سوق می‌دهد و ملزومات فاصله طولانی‌تری را درون شبکه محلی (LAN) وارد می‌کند. پاسخ این موارد، مدیا کانورتر است. مدیا کانورتورها استفاده از فیبر را هنگام نیاز میسر می‌کنند و دستگاه‌های جدیدی را در زیرساخت‌های کابلی موجود ادغام می‌کنند. مدیا کانورترها ادغام بدون عیب و نقص فیبر و مس و شکل‌های مختلف فیبر را در شبکه‌های LAN فراهم می‌کند. آنها از چندین پروتکل، انواع رسانه‌ها و نرخ داده‌ها برای ساخت یک شبکه‌ قابل اعتماد و مقرون به صرفه پشتیبانی می‌کنند.

ویژگی‌های ‎مدیا کانورتور چیست

برای این‌که بدانید مدیا کانورتور چیست باید از ویژگی‌های آن نیز مطلع باشید:

* فواصل شبکه را با تبدیل UTP به فیبر و گسترش پیوند فیبرها می‌گستراند

* مانع از سرمایه‌گذاری در دستگاه‌های موجود پیشین می‌شود

* پتانسیل فیبر موجود را با طول موج WDM افزایش می‌دهد

کاربردهای جدید برای مدیا کانورترها

* کانورترها از راه دور کنترل می‌شوند و تنظیمات سوئیچ چند پورتی دارند

* تبدیل طول موج DM برای افزایش ظرفیت پهنای باند

* فیبر به دسکتاپ را تسهیل می‌کنند.

چنان‌چه در مورد این مبحث که مدیا کانورتور چیست پرسشی برای‌تان مطرح است می‌توانید از طریق تالار گفتگو پرسش‌های‌تان را عنوان کنید تا به آن‌ها پاسخ داده شود. همچنین برای مطالعه تفاوت مدیا کانورتر و سوئیچ شبکه کلیک کنید.

 

منبع: techopedia

نظرات تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *