مبدل فیبر نوری چیست ؟

مبدل فیبر نوری چیست ؟

منتشر شده در:
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸
۴,٢۴٢ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ۳۰ ثانیه
ویرایش شده توسط:‌ پرهام
در تاریخ: شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹

سوالات زیادی هست که کاربران در مورد فیبر نوری به ذهنشان می‌آید:

خوب، مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتر فیبر نوری یک دستگاه شبکه است که برای ایجاد ارتباط بین دو نوع مدیای ناهمسان مانند زوج سیم و کابل فیبر نوری استفاده می‌شود. قابلیت تطبیق پذیری این دستگاه‌ها به توانایی آن‌ها در ایجاد ارتباط بین سامانه‌های مبتنی بر کابل کشی فیبر نوری با سامانه‌های کابل کشی مبتنی بر کابل مسی مانند شبکه‌های CAT6 و CAT5 مرتبط است.

یک مدیا کانورتر عمومی، از دو ترانسیور که توانایی انتقال داده‌ها و دریافت آن‌ها از دیگری را دارد، و یک منبع تغذیه برای هر یک از آن‌ها تشکیل می‌شود. هر یک از این ترانسیورها دارای کانکتورهای مختلفی هستند که با مدیای مختلف سازگار هستند. یک نوع مدیا وارد دستگاه می‌شود و نوع دیگری از آن خارج می‌شود.

در این مورد، از این کاربری می‌توان برای ایجاد ارتباط بین سوئیچ مسی که اتصال فیبر نوری ندارد به سوئیچی که اتصال فیبر نوری دارد استفاده کرد.

کاربست‌های مبدل فیبر نوری چیست

مدیا کانورتر فیبر نوری بسیار انعطاف پذیر است و می‌توان از آن در هر حوزه یا موضوعی استفاده کرد، از کارگاه‌های صنعتی تا کامپیوترها. این مدیا کانورترهای فیبر نوری موجب تطبیق پذیری تنظیمات شبکه‌های کامپیوتری می‌شوند. آن‌ها به شما این قابلیت را می‌دهند تا بدون نیاز به الزامات به روز رسانی کامل شبکه، از فناوری قدرتمند و بالقوه استفاده کنید.

 • کاربست اولیه مدیا کانورتر فیبر نوری عبارت است از گسترش بیشتر شبکه.
 • مدیا کانورتر فیبر نوری فناوری فیبر نوری را به کار می‌گیرد که از طول کابل بیشتری نسبت به کابل زوج سیم پشتیبانی می‌کند.

کابل‌های سیم مسی با سرعت 10M و 100M دارای محدودیت طول 110 متری هستند. این طول، پس از راه اندازی به 90 متر کاهش پیدا می‌کند. در مقابل، کابل فیبر نوری دارای محدودیت طول 2000 متر است. به علاوه، انواع مختلف فیبر نوری، محدودیت طول متفاوتی را از خود نشان دادند.

مبدل فیبر نوری

به عنوان مثال، فیبر سینگل مود از کابل تا 3000 متر پشتیبانی می‌کند. معمول‌ترین کاربست مبدل فیبر نوری در اتصال شبکه‌های زوج سیم به کابل فیبر نوری است. کانکتورهای استاندارد فیبر نوری موجود بر این مدیا کانورترها عمدتا از کانکتورهای ST یا SC هستند.

حال نوبت می‌رسد به این‌که کاربست‌های مدیا کانورتر یا مبدل فیبر نوری چیست :

 • زوج سیم 10M به فیبر نوری سینگل مود یا مالتی مود 10M. این تنظیمات غالبا به عنوان 10BaseT به 10BaseFL اصطلاح‌گذاری می‌شوند.
 • زوج سیم 100M به فیبر نوری سینگل مود یا مالتی مود 1000M. این تنظیمات غالبا به عنوان 100BaseTX به 100BaseFX اصطلاح‌گذاری می‌شوند.

ضرورت یک مدیا کانورتر

 • دلیل این‌که چرا ممکن است بخواهید شبکه‌تان را با کابل فیبر نوری پشتیبانی کنید در ذیل آمده است:
 • سیستم فیبر نوری شبیه به سیستم مبتنی بر کابل مسی است با این واقعیت که فیبر نوری جایگزین ساختار مبتنی بر کابل مسی خواهد.
 • تفاوت در این است که فیبر نوری به جای تکانه‌های الکترونیکی سنتی موجود در سیم‌های مسی، از پالس‌های نوری برای انتشار سیگنال در فیبر استفاده می‌کند.
 • با گسترش و پیاده‌سازی سیستم کابل فیبر نوری، مزایای بسیاری در اختیار قرار می‌گیرد.
 • فیبر نوری از نظر اندازه کوچک‌تر و سبک‌تر از متوسط کابل مسی است. این ویژگی موجب شده است تا عملکرد آن و همچنین قرارگیری‌اش در داکت‌ها و مجرای داخل زمین بهبود یابد.
 • فیبر نوری دارای ویژگی خنثی سازی امواج الکترو مغناطیسی است. همان‌طور که در بالا گفتیم، فیبر نوری به عنوان حامل انتقال، از نور استفاده می‌کند. به این معنی که برای هر نوع اختلال الکترومغناطیسی مانند نوسان ولتاژ یا فرکانس رادیویی مناسب است. این نکته در زمان مجاورت کابل‌ها با سخت افزارهای صنعتی یا تجهیزات کامپیوتری، حائز اهمیت است.
 • شاید مهمترین مزیت فیبر نوری این است که پایین‌ترین میزان تضعیف را دارد. پیشرفت‌های حاصل شده در انتشار فیبر نوری این امکان را ایجاد کرده است تا فاکتور تضعیف به میزان قابل توجهی کاهش یابد. وقتی یک پالس الکتریکی، طول یک کابل را طی کند، به آرامی قدرت سیگنال اولیه کاهش می‌یابد. به منظور کامل نگه داشتن سیگنال، باید آن را در مراحل مختلفی در خط اتصال تقویت کرد. این کار برای حصول اطمینان از این است که سیگنال تا زمان رسیدن به انتهای مسیر از دست نرود. کابل‌های فیبر نوری در مقایسه با کابل مسی، به ابزار کمتری برای تقویت سیگنال نیاز دارند.
 • متخصصان بر این باور هستند که فیبر نوری، پتانسیل لازم برای ارائه پهنای باند بالاتر را دارد. پهنای باند عبارت است از توانایی یک کابل در انتقال اطلاعات.

امیدواریم مطلب مبدل فیبر نوری چیست توانسته باشد به سوالات شما در مورد مدیا کانورتر پاسخ داده باشد.

به دنبال بهترین خدمات شبکه و فیبر نوری هستید؟
ما با بروزترین تجهیزات و مجرب‌ترین کارشناسان و متخصصان شبکه و فیبرنوری در کنار شما هستیم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید. 982144446012sale@ittelecom.ir