تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی چیست ؟

تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی چیست ؟

منتشر شده در:
سه شنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۸
٧,٢۳١ بازدید
زمان مطالعه:
١۰ دقیقه و ١٩ ثانیه
(۰) دیدگاه

سوالات زیادی هست که کاربران در مورد سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی می‌پرسند:

  • کیفیت و راندمان در سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی به چه صورت است؟
  • کدامشان کارآمدتر و مناسب تر هست؟
  • محیط کاری آن به چه صورت است؟

سوئیچ‌های شبکه مانند مغز یک شبکه خانگی یا شبکه سازمانی هستند. بنابراین، انتخاب سوئیچ‌های مناسب و کارآمد شبکه، اهمیت زیادی برای مدیران شبکه دارد.

مدتهاست که بسیاری از کاربران در امر انتخابِ میان سوئیچ مدیریتی و سوئیچ غیرمدیریتی گیج شده‌اند چرا که تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی را نمی دانند.

در این نوشتار مشکلی که کاربران گرفتار آن هستند مورد بررسی قرار خواهد گرفت: سوئیچ مدیریتی و سوئیچ غیرمدیریتی و اینکه کدام یک را واقعا نیاز دارید.

همچنین مناسب بودن سوئیچ مدیریتی یا غیر مدیریتی برای محیط‌های کسب و کاری یا خانه نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

۱. سوئیچ مدیریتی

سوئیچ‌های مدیریتی معمولا جهت ارائه جامع‌ترین عملکردها برای یک شبکه هستند. این نوع سوئیچ‌ها به دلیل ویژگی‌های متنوع و غنی خود مانند وی‌لن، CLI، SNMP، روتینگ IP، QoS و غیره، اغلب در لایه هسته‌ای یک شبکه استفاده می‌شوند، به ویژه در مراکز داده بزرگ و پیچیده.

با این حال، برای پاسخگویی به نیازهای شبکه‌ها در سایزهای مختلف، برخی از سوئیچ‌های مدیریتی کم فشار (lightly) در بازار موجود هستند که به عنوان سوئیچ‌های هوشمند نیز شناخته می‌شوند.

این سوئیچ‌ها تنها بخش‌هایی از قابلیت‌های سوئیچ‌های مدیریتی را دارند. هنگامی که کاربران بودجه‌ محدودی دارند و تمام ویژگی‌های سوئیچ مدیریتی را نیاز ندارند، سوئیچ ‌هوشمند جایگزین مطلوبی برای آنها است.

ویژگی‌های سوئیچ مدیریتی

خصوصیات سوئیچ مدیریتی به صورت زیر می‌باشد:

کیفیت خدمات (QoS)

کیفیت خدمات (QoS) به شما اجازه می‌دهد تا ترافیک شبکه را اولویت‌بندی کرده و پهنای باند موجود را مدیریت کنید تا مهم‌ترین ترافیک داده پیش از بقیه عبور کند. شما می‌توانید سوئیچ مدیریتی را طوری پیکربندی کنید تا قوانینی را اجرا کند که به دستگاه‌های مختلف اجازه می‌دهند داده‌های خود را اولویت‌بندی کنند.

این امر زمانی بسیار مفید خواهد بود که لازم باشد به برخی دستگاه‌ها هنگام انتقال داده‌ها در میان‌شان بیشترین پهنای باند را بدهید.

پروتکل آسان مدیریت شبکه (SNMP)

یکی دیگر از ویژگی‌هایی سوئیچ مدیریتی، (SNMP) پروتکل آسان مدیریت شبکه است. این پروتکل به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است و مدیریت و نظارت بر شبکه را امکان‌پذیر می‌کند. این ویژگی برای نظارت بر وضعیت شبکه و عملکرد آن عالی است.

مدیران آی تی. می‌توانند SNMP را برای مشخص کردن مشکلات احتمالی شبکه و رفع آنها بدون دست زدن به سوئیچ استفاده کنند.

شبکه‌های محلی مجازی (وی‌لن‌ها)

VLANها به مدیران شبکه اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به استفاده از کابل‌های جدید و یا اعمال تغییراتی در زیرساخت شبکه‌شان، دستگاه‌ها را به یکدیگر متصل کنند. وی‌لن‌ها به کاهش ترافیک غیر ضروری کمک می‌کنند و به مدیران شبکه اجازه می‌دهند تا اقدامات امنیتی بیشتری را برای ارتباطات شبکه اعمال کنند.

افزونگی

یکی از ویژگی‌هایی که به دانستن تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی کمک مي کند ویژگی افزونگی است. حفظ امنیت شبکه شما باید یک اولویت مهم برای کسب و کارتان باشد و افزونگی به آن کمک می‌کند. هدف افزونگی این است که از خطای یک جزء یا سیستم جلوگیری می‌کند یا آن را جبران می‌کند. افزونگی یک ویژگی است که برای تکثیر داده‌ها طراحی شده است، بنابراین اگر چیزی دچار مشکل شود، یک نسخه‌ی پشتیبان وجود خواهد داشت.

پورت میرورینگ

پورت میرورینگ یکی از ویژگی‌های مورد استفاده در سوئیچ‌های مدیریتی است که به تشخیص مشکلات شبکه کمک می‌کند. سوئیچ مدیریتی پیکربندی پورت میرورینگ را برای ارسال نسخه‌هایی از ترافیک به یک پورت واحد روی سوئیچ یکسان برای تجزیه و تحلیل توسط یک تحلیلگر شبکه امکان‌پذیر می‌کند. تجزیه و تحلیل شبکه اجازه می‌دهد مشکلات پیش آمده را تشخیص بدهید و برای رفع آنها بدون خارج کردن شبکه از سرویس اقدام کنید. به این ترتیب زمان تعطیلی کار نیز کاهش می‌یابد.

۲. سوئیچ غیرمدیریتی

سوئیچ‌های غیرمدیریتی در مقایسه با سوئیچ‌های مدیریتی، "بی‌مغزتر" به نظر می‌رسند. آنها یک نوع سوئیچ شبکه اترنت plug & play هستند. کاری که کاربران باید انجام دهند این است که آنها را وصل کنند و منتظر بمانند تا کارشان را انجام بدهد، زیرا سوئیچ‌های غیر مدیریتی نیاز به هیچ گونه پیکربندی ندارند. بنابراین، هنگامی که کاربران به چند پورت در خانه و یا در یک اتاق کنفرانس نیاز دارند.

سوئیچ غیر مدیریتی می‌تواند به عنوان یک سوئیچ دسکتاپ ساده برای برآورده کردن نیاز آنها استفاده شود.

تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی چیست؟

انواع مختلفی از سوئیچ‌های مدیریتی و غیرمدیریتی در بازار وجود دارد. نظرات مربوط به کاربرد این سوئیچ‌های شبکه از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

  • تفاوت بین سوئیچ‌های مدیریتی و سوئیچ‌های غیرمدیریتی چیست؟

سوئیچ مدیریتی برای‌تان مناسب‌تر است یا سوئیچ غیرمدیریتی

در بسیاری از موارد، مدیران شبکه باید بهترین سوئیچ‌های شبکه را انتخاب کنند تا اطمینان حاصل شود که کل سیستم شبکه به خوبی عملکرد خود را انجام می‌دهد.

حال این سوال پیش می‌آید که بین  سوئیچ‌های مدیریتی در مقابل سوئیچ‌های غیر مدیریتی،

  • کدام یک انتخاب مناسبی برای نیاز شبکه است؟

در اینجا دو سوال وجود دارد که ممکن است برای بسیاری از کاربران پیش بیاید.

  • برای شبکه‌های کسب و کاری کدام یک مناسب است؟
  • سوئیچ‌های مدیریتی یا سوئیچ‌های غیر مدیریتی؟

در واقع این سوال نمی‌تواند یک پاسخ ساده مثل "بله" یا "خیر" داشته باشد. استفاده از سوئیچ‌های مدیریتی یا سوئچ‌های غیرمدیریتی به این بستگی دارد که شبکه کسب و کار چه سایزی دارد، و همین‌طور ویژگی‌های مورد نیاز و پیچیدگی شبکه چیست. بسیاری از شبکه‌های کسب و کار کوچک واقعا سوئیچ‌های مدیریتی ندارند، زیرا آنچه که واقعا نیاز دارند، عملکرد اساسی سوئیچ اترنت است.

در حالی که برای شبکه‌های پیچیده کسب و کار یا مراکز داده بزرگ، هزاران کاربر به طور همزمان از اینترنت استفاده می‌کنند. سوئیچ‌های مدیریتی می‌توانند ترافیک داده‌ها را بر اساس گروه‌های مختلف نظیر کاربران، مهمان‌ها، بک‌آپ‌ها، مدیریت و سرورها جدا کنند.

این روند نه تنها راهی بهتر برای کنترل ترافیک داده در اختیار مدیران قرار می‌دهد، بلکه حفاظتی قوی برای کل شبکه نیز فراهم می‌کند.

تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی برای استفاده خانگی

اگر شما در انجمن‌های مربوطه جستجو کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از مردم از سوئیچ مدیریتی ۸ پورتی یا ۲۴ پورتی برای خانه‌شان استفاده می‌کنند.

  • آیا این یعنی سوئیچ‌های مدیریتی در شبکه خانگی محبوب‌تر هستند؟

جواب خیر می‌باشد؛ اگر کاربر می‌خواهد کنترل بیشتری در شبکه خانگی خود داشته باشد و حریم خصوصی برای او اهمیت بیشتری دارد، در این صورت انتخاب یک سوئیچ مدیریتی برای استفاده خانگی بسیار بهتر است. در مقابل، اگر کاربر فقط می‌خواهد شبکه خانگی به طور معمول کار کند و نمی‌خواهد زمان زیادی را صرف مدیریت کند،

سوئیچ‌های غیر مدیریتی plug-and-play برای او مناسب هستند.

خلاصه

به این ترتیب سوئیچ مدیریتی و غیرمدیریتی را با هم مقایسه کردیم، و در مورد نحوه انتخاب آنها برای شبکه کسب و کار یا استفاده در خانه نکاتی را قید کردیم.

انتخاب با شماست!

حالا که تفاوت بین سوئیچ‌های مدیریتی و غیرمدیریتی را می‌دانید، باید بتوانید تصمیم بگیرید که کدام نوع سوئیچ برای شما مناسب است. اگر با مدیریت یک لن (LAN) و پیکربندی همه چیز راحت هستید، سوئیچ مدیریتی گزینه قدرتمندی برای شما است. کسانی که می‌خواهند همه چیز را در خانه ساده نگه دارند بهتر است سراغ سوئیچ‌های غیرمدیریتی بروند.

امیدوارم تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی را درک کرده باشید و این مطلب برای‌تان مفید بوده باشد.

چنان چه سوالی در این زمینه برای‌تان باقی مانده است می‌توانید از طریق بخش تالار گفتگو آن‌ها را مطرح کنید.

مشاوره محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته
آی تی تلکام محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته را با بهترین قیمت به شما مشتریان گرامی عرضه می‌کند. اگر پیشنهاد یا درخواست قیمت دارید از طریق لینک زیر میتوانید تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: fs
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/109