معرفی انواع مبدل فیبر نوری و کاربرد های آن

معرفی انواع مبدل فیبر نوری و کاربرد های آن

منتشر شده در:
جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹
۳,٨۳۴ بازدید
زمان مطالعه:
٢٨ دقیقه و ٢١ ثانیه
نویسنده:
(۰) دیدگاه

در قرن اخیر رشد تکنولوژی با سرعت بیشتری اتفاق افتاده است.شبکه های ارتباطی در این زمینه بیشترین تأثیر را داشتند. یکی از مهمترین شبکه های ارتباطی که برای اتصال دو مدیا ناهمسان مثل زوج سیم و کابل فیبر نوری  مورد استفاده قرار می گیرد، مبدل فیبر نوری نام دارد. مبدل فیبر نوری که خودش هم شبکه ارتباطی می باشد که با نام دیگر مدیا کانورتر فیبر نوری هم شناخته می‌شود.در واقع این مبدل ها سیگنالی را که از کابل مسی دریافت می کند به سیگنال نوری سبک تبدیل می‌کند و در انتها به وسیله کابل های فیبر نوری مسیر انتقال آن را آماده می سازد. در انتهای کابل فیبر نوری ، مبدل فیبر نوری وجود دارد که مجددا سیگنال دریافت شده را به سیگنال مسی در کابل مسی برمیگرداند. در یک جمله می توان گفت که مهمترین کاری که این نوع مبدل ها انجام میدهند تبدیل سیگنال مسی به سیگنال نوری و برعکس است.  اگر علاقه دارید که در مورد مبدل فیبر نوری اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید، در این مطلب جذاب شما می توانید متوجه شوید که مبدل های فیبر نوری چیست و مهمترین کاربردهای آن چه مواردی می باشد.پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات گفته شده در این مطلب را از دست ندهید. مطمئن باشید در آخر پشیمان نخواهید شد.


مبدل فیبر نوری چیست؟

مبدل فیبر نوری برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ میلادی به بازار عرضه شد. برای اولین بار فیبر نوری را برای اتصال سیستم های فیبر محور مورد استفاده قرار می دادند. در سیستم‌های فیبر محور بخشی از شبکه آنها زیرساخت کابل مسی داشت که این موضوع برای فیبر نوری از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. مبدل فیبر نوری علاوه بر ارتباطاتی که بین شبکه ها ایجاد می کند در شبکه های MAN  و خدمات دیتا اهمیت زیادی دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از مبدل ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. اولین نوع این مبدل ها مبدل ساده فیبر نوری می باشد که میتواند ارتباط دو طرفه همزمان و البته همچنین غیرهمزمان را برای شبکه ایجاد کند. تنها مشکلی که می‌توانیم برای مبدل ساده عنوان کنیم این است که هر دو طرف اتصال باید با هم جفت و منطبق باشند. نوع دیگری از مبدل فیبر نوری به مبدل سوئیچینگ نام دارد که در واقع می تواند ارتباط دو طرفه دو بخش مجزا از هم را به صورت غیر همزمان وصل کند. نوع آخر از مبدل های فیبر نوری که در این مطلب به آنها اشاره می‌کنیم و خوبی است آنها را بشناسید، مبدل های منیجد کانورتر می باشد. البته می توان این نوع از مبدل ها را زیرمجموعه سوئیچینگ ها هم حساب کرد. مدیریت این نوع مبدل ها را می توان با یک کنسول محلی یا ارتباط شبکه‌ای انجام داد. البته زمانی که امکانات مورد نیاز وجود داشته باشد و تجهیزات مناسب در اختیار ما قرار داشته باشد می‌توانیم از یک دریافت کننده بهره وری که قابلیت اتصال به برق را داشته باشد.

برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید
چنان‌چه برای خرید سوئیچ شبکه ایرانی و بومی مناسب شبکه‌تان به مشاوره فنی و تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir


کاربرد های مبدل فیبر نوری چه مواردی می باشد؟

مبدل فیبر نوری کاربردهای زیادی در جامعه ما دارد. از این گونه مبدل ها برای محیط های سخت و تبدیل مدیا در دمای بین منفی ۴۰ درجه تا مثبت ۸۵ درجه استفاده می شود. از این مبدل ها همچنین در اتوماسیون ساختمان ها هم استفاده می شود. علاوه بر این ها در بسیاری از حفاری های نفت و گاز و معدن های کشور  از مبدل فیبر نوری استفاده می شود. در کنترل ترافیک نیز این نوع مبدل ها کاربردهای زیادی دارد و همچنین در تشخیص وضع هوا و کاربردهای صنعتی می‌توان از مبدل فیبر نوری استفاده کرد. این مبدل ها را می توان از راه دور کنترل کرد و همچنین مبدل ها از تنظیمات سوئیچ چند پورتی برخوردار هستند. شما می توانید از این مبدل ها طول موج دی ام را برای افزایش پهنای باند استفاده کنید. در مبدل های فیبر نوری یکی دیگر از ویژگی‌هایی که دارد این است که سیستم مبتنی بر کابل مسی است که در واقعیت فیبر نوری را جایگزین ساختار مبتنی بر کابل مسی کرده است. همچنین از دیگر کاربرد هایی که مبدل فیبر نوری از آن برخوردار می باشد می توانیم به این مورد اشاره کنیم که به جای استفاده از تکانه های الکترونیکی سنتی قدیمی از پالس های نوری برای انتشار سیگنال در فیبر استفاده می کنند. از نظر وزن و اندازه نیز همچنین این نوع از مبدل ها کوچک تر و سبک تر از متوسط کابل مسی می باشد و این موضوع باعث می‌شود تا عملکرد آن و نحوه قرار گیری آن در مجرای داخلی زمین بهتر باشد. مبدل فیبر نوری ویژگی دارد که می تواند امواج الکترومغناطیسی را خنثی سازد و به عنوان حامل انتقال از نور استفاده کند. اما مهمترین مزیتی که می‌توانیم برای فیبر نوری عنوان کنیم این است که می‌توان آن را پایین ترین میزان تضعیف دانست. همچنین تحقیقات علمی نشان داده است که می توان برای فیبر نوری پتانسیل بیشتری برای ارائه پهنای باند در نظر گرفت.

 

چگونه مبدل فیبر نوری را تهیه کنیم؟

راه های گوناگونی وجود دارد که شما بتوانید مبدل فیبر نوری را تهیه نمایید. اما بهترین شیوه ای که در این زمینه وجود دارد مراجعه به مجموعه‌های معتبر و باسابقه در این زمینه است که با قیمتی مناسب در اختیار شما قرار دهند و در عین حال کیفیت آن را نیز تضمین کند. مطمئن باشید پرداختن بیش از حد قیمت فیبر نوری دلیل کیفیت داشتن آن نیست و شما باید در ازای قیمت مبدل فیبر نوری که پرداخت می کنید کیفیت آن را هم تضمین شده بدانید.پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید مبدل فیبر نوری، به سراغ مجموعه ما بیایید. در مجموعه اینترنتی ای تی تلکام شما می توانید انواع و اقسام مبدل فیبر نوری را ببینید و هر کدام از آن‌ها را که تمایل داشتید و مناسب شما بود خریداری نمایید. مطمئن باشید هیچ گاه از خرید از مجموعه ما پشیمان خواهید شد و حتی این تضمین را به شما می دهیم که در آینده مشتری ثابت دیگر محصولات ما هم خواهید بود. پس بهتر است عجله کنید و فرصت طلایی خرید محصولات ما را از دست ندهید.