مدیا کانورتر صنعتی هوشمند تک پورت فیبر نوری

مدیا کانورتر صنعتی هوشمند تک پورت فیبر نوری

منتشر شده در:
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
١,۵۵٩ بازدید
زمان مطالعه:
٢٢ دقیقه و ۴۶ ثانیه
نویسنده:
(۰) دیدگاه
ویرایش شده توسط:‌ بهروز
در تاریخ: پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹

مدیا کانورتر صنعتی دستگاه هایی با اندازة کوچک و مقاوم هستند، که راهِ اتصال اترنت به فیبر را ارائه می دهند، و برای مقاومت در برابر اثرات مختلف محیط های سخت صنعتی طراحی شده است. مدیا کانورتر صنعتی باید کاملاً مطابق با استانداردهای انتشار FCC بوده و در یک مخزن فلزی قرار بگیرند.

مواردِ قابل نصب روی این دستگاه، برای به حداکثر رساندن سفارشی سازی انجام می گیرد. صرف نظر از عملکرد صنعتی، این دستگاهِ قابل اعتماد در طیف گسترده ای از دماهای متغیر، عملکردی تحسین برانگیز دارند.

فیبر نوریِ مدیا کانورترها در شبکه فیبر نوری برای تبدیل سیگنال های ارسالی از شیشه فیبر به کابل های UTP سنتی استفاده می شود که از آنها معمولاً در اترنت استفاده می شوند. NETX مبدل های رسانه فیبر نوری پایه 10/100 و مدیاکانورتر فیبر نوری فیبر نوری پایه 10/100/1000 را ارائه می دهد. مبدل فیبر نوری 10 / 100M بین        10 / 100Base واسطه است.

بخش Tx و یک بخشی از 100 Base-Fx مبدل فیبر نوری 10/100 / 1000M بین 10/100 / 1000Base-Tx و یک بخش از 1000Base-Fx، واسطه است.

این مبدل های رسانه ای می توانند اترنت سریع 10M یا 100M یا 100 / 1000M Fast Ethernet را از طریق خط فیبر نوری اترنت سریع به فاصله اختیاری 20Km-120Km گسترش دهند.

مبدل های رسانه فیبر نوری NETX برای بسیاری از برنامه های کاربردی در شبکه LAN راهکارهایی با عملکرد بالا، اقتصادی و قابل اطمینان هستند.

مدیا کانورتر صنعتی برای اتصال آسان کابل کشی فیبر به انواع مختلف دستگاه ها، کابل ها یا شبکه ها در مکان هایی که در معرض شرایط کار سخت صنعتی و دمای بالا یا پایین قرار دارند ، استفاده می شود. در حالی که پیوند فیبر و مس با یکدیگر، کاربرد رایج تری دارد.

مدیا کانورترهای صنعتی همچنین کاربران را قادر می سازد تا حالت تک پورت (Single Mode) را به حالتِ چند پورت (Multimode) پیوند دهد یا فاصله انتقال داده های شبکه چند حالتِ را افزایش دهد. این دستگاه ها راه حل مناسبی برای تبدیل و گسترش انواع مختلف سیگنال های داده در محیط های صنعتی مانند تولید ، تصفیه فاضلاب ، کنترل ترافیک در فضای باز ، امنیت و نظارت، اتوماسیون کارخانه و ساختمان ها است.

مبدل فیبر نوری به مبدل فیبر نیز گفته می شود که سیگنال های داده را دریافت می کند، از طریق یک رسانه ارسال می کند ، سیگنال ها را تبدیل کرده و سپس سیگنال ها را به نوع دیگری از رسانه منتقل می کند. مبدل های فیبر می توانند سیگنال های ارسالی از کابل مسی را به سیگنال هایی که روی کابل فیبر کار می کنند تبدیل کنند.

دستگاه های تبدیل مس به فیبر و فیبر به فیبر ، مبدل های فیبر تک حالته و مبدل های فیبر چند حالته وجود دارد. برای مبدل های فیبرِ تک حالته ، دو نوع فیبر و یک نوع فیبر وجود دارد که کابل فیبر هم به عنوان رسانه انتقال دهنده و هم رسانة دریافت کننده، عمل می کند. در حالی که برای مبدل های فیبرِ چند حالته، انواع فیبر دوگانه وجود دارد. مبدل های رسانة تک فیبر را مبدل های رسانه فیبر نوری WDM نیز می نامند. مبدل های مختلف رسانة فیبر دارای فاصله کاری مختلف است. برای مبدل های رسانه ای فیبر چند حالتة معمولی ، فاصله کار حداکثر حدود 2 کیلومتر است ، در حالی که برای مبدل های رسانه ای فیبر تک حالت ، فاصله کار می تواند 20 کیلومتر، 40 کیلومتر ، 60 کیلومتر ، 80 کیلومتر و تا 120 کیلومتر باشد.

سوپریور تِک (Superior Tech) مجموعه کاملی از مبدل های فیبر رسانه را در اختیار شما قرار می دهد که به شرح زیر است: 10 / 100M دو فیبر یا تک فیبر (WDM) 1000M یا 10/100 / 1000M دو فیبر یا تک فیبر (WDM) 10 / 100M چند UTP تبدیل 10 / پورت 100M یا 1000M یا 10/100 / 1000M پورت SFP فیبر دو یا دو فیبر (WDM) SFP مدیا کانورتر SM به مدیا کانورتر MM

چند حالت سند در ارتباطات با باند پهن و استقرار شبکه فیبر نوری به طور زیادی برای برنامه های ابری امروزی و سرویس پخش چندرسانه ای، تقاضای بالایی دارد.

 انتقال فیبر نوری دارای مزایای زیادی نسبت به سیم مسی دارد. کابل فیبر نوری تخریب و تداخل بسیار کمتری دارد.

 با این حال، در مقایسه با کابل مسی یا UTP موجود ، فیبر نوری نسبتاً گران و استفاده از آن در مدت زمان کوتاهی، دشوار است. علاوه بر این ، سیستم فیبر نوری در شبکه های اصلی مانند ارتباطات از راه دور ، دانشگاه ها و بیمارستان ها ، استفاده از سوئیچ های فیبر و مدیا کانورتر صنعتی GEPON مورد استفاده قرار گرفته است.

دستگاه های نوری غیرفعال و موارد دیگر، روش های مختلفی برای استقرار کارآمد شبکه اتصال فیبر دارد.

مبدل های اترنت صنعتی به رسانه های فیبر

برای برنامه هایی که نیاز به تبدیل بین 10 / 100BaseTX یا 1000BaseTX و فیبر دارند ،وِسترمو (Westermo) طیف وسیعی از مبدل های اترنت صنعتی را به مبدل های فیبر ارائه می دهد. طیف وسیعی از مبدل های رسانه اترنت که برای استفاده در محیط های سخت طراحی شده است ، از اتصالات فیبر چند حالته مس 10/100/1000 مگابایت و 100/1000 مگابیت یا فیبر تک حالت پشتیبانی می کند.

تمام مبدل های رسانه ای برای اطمینان از اینکه تغییرات وضعیت پیوند ارسال می شوند ، نشان دهنده خطای Far End (FEFI) را به صورت حمل و نقل خودکار، لینکِ  (LLF) ارائه می دهند.

فیبر نوری مهمترین زیرساخت شبکه را فراهم می کند. فیبر به طور معمول توسط ارائه دهندگان خدمات که LAN ها را به دنیای خارج متصل می کنند استفاده می شود. در داخل کشور، اغلب، برای ایجاد زیرساخت ستون فقراتِ اترنت برای شبکه های بزرگ و شبکه هایی که چندین ساختمان را در یک دانشگاه در نظر گرفته اند ، استفاده می شود.

فیبر همچنین به عنوان یک جایگزین کابل مس در محیط های صنعتی ظاهر می شود که خطر بالایی برای گذرگاه های الکتریکی وجود دارد ، بنابراین از داده ها و تجهیزات ارزشمند محافظت می کند. استفاده از فیبرهای نوری در مکان های مختلف، دلایل زیادی دارد.

 اما پالس های نوری که توسط کابل فیبر نوری حمل می شوند همیشه برای تبدیل به سیگنال های الکتریکی قابل درک توسط دستگاه های متصل مورد نیاز خواهند بود.

مدیا کانورتر صنعتی فیبر در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد. برخی می توانند وظیفه مضاعف را انجام دهند ، ضمن اینکه به عنوان سوئیچ شبکه نیز عمل می کنند ، تبدیل را ارائه می دهند. برخی برای چندین نصب در یک شاسی طراحی شده اند. برخی از آنها برق بیش از اترنت (PoE) را برای دستگاه های اترنت متصل فراهم می کنند.

مدیا کانورتر صنعتی فیبر در شکل های کوچک، ممکن است فقط یک پورت فیبر و یک پورت اترنت را ارائه دهد. توپولوژی شبکه شما هر چه باشد ، B + B دارای یک مبدل فیبر رسانه است که کاملاً برای انجام کار های صنعتی مناسب است.

مبدل های فیبر Advantech B + B SmartWorx به منظور ارائه اپراتورهای شبکه با جمع و جورترین ، قابل اطمینان ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای اتصال دستگاه های هوشمند به شبکه ها و تجهیزات موجود طراحی شده اند.

 فناوری تبدیل فیبر نوری قطعه مهمی از چارچوب شبکه های داده، فراتر از LAN است که ارائه دهندگان خدمات را قادر می سازد تأثیر قابل توجهی بر هزینه ها و محدودیت های مرتبط با موارد زیر ایجاد کنند:

 • دستیابی ، استقرار ، نصب ، پیکربندی و نگهداری مداوم دستگاه.
 • محدودیت های فضا برای برنامه های با چگالی بالا که در آن صدها تبدیل مورد نیاز است.
 • نصب های پیچیده از جمله عملکرد قابل اعتماد در محیط های شدید و چالش برانگیز.
 • دسترسی MAN و خدمات انتقال داده به مشتریان سازمانی.

اتصال فیبر نوری هنگامی ضروری است که فاصله بین دو دستگاهِ شبکه از فاصله انتقال کابل کشیِ مس بیشتر باشد. تبدیل مس به فیبر با استفاده از مدیا کانورتر صنعتی ، دستگاه شبکه با پورت های مس را قادر می سازد تا در مسافت های طولانی از طریق کابل کشی فیبر نوری متصل شوند.

امکانات فیبر نوری صنعتی

 • عملکرد مذاکره خودکار به پورت UTP اجازه می دهد تا انتقال را انتخاب کند حالت 10 / 100M و دوبلکس کامل یا نیمه دوبلکس
 • پورت UTP از کراس اوور خودکار MDI / MDI-X پشتیبانی می کند.
 • چندین رابط نوری برای انتخاب: SC یا ST تک حالت یا چند حالت
 • پشتیبانی از بسته 1552 بایت.
 • مدار داخلی از رعد جلوگیری می تواند تا حد زیادی خسارت را کاهش دهد (مبدل ناشی از القای صاعقه)
 • طراحی منبع تغذیه داخلی یا خارجی برای انتخاب توسط کاربران

مشخصات فنی مدیا کانورترهای صنعتی

 • استانداردهای عملیاتی: IEEE802. 3u ، 10  100Base-TX و 100Base-FX
 • جدول آدرس MAC: 1K
 • اتصال دهنده: UTP: RJ-45 10 / 100Mbps؛ فیبر: ST / SC / FC 100 مگابیت در ثانیه
 • کابل: UTP5: (حداکثر فاصله تا 100 متر)
 • فیبر (چند حالته): 50/125 ، 62. 5/125 میکرومتر (حداکثر فاصله تا 2 کیلومتر یا 5 کیلومتر)
 • فیبر (حالت منفرد): 8. 3/125، 8. 7/125، 9/125،10/125 میکرومتر (حداکثر فاصله تا 20 -120 کیلومتر)
 • کنترل جریان
 • دوبلکس کامل: پشتیبانی از استاندارد IEEE802 ، 3 برابر
 • Half Duplex: فشار برگشتی
 •  LED: قدرت ، FX FDX ، FX Link / Act ، TX 100 ، TX FDX ، TX Link / Act.
 • قدرت: AC 170 ~ 240V؛ 5 ولت DC
 • دمای محیط: 0 ~ 70
 • طوبت: 5 ~ 90٪

انواع مدیا کانورتر صنعتی فیبر

مبدل های فیبر متنوعی در بازار موجود است. با توجه به معیارهای مختلف ، مبدل های فیبر ممکن است به انواع مختلف طبقه بندی شوند.

مدیریت شده و مدیریت نشده:

مدیا کانورتر صنعتی فیبرِ مدیریت شده، وظایفی مانند نظارت بر شبکه ، تشخیص خطا و مدیریت از راه دور را دارد. این به مدیر شبکه کمک می کند تا به راحتی شبکه را کنترل و مدیریت کند. با این حال ، یک مبدل فیبر مدیریت نشده، امکان برقراری ارتباط ساده با سایر دستگاه ها را فراهم می کند، ولی عملکردهای نظارت و مدیریتی را ندارد .

بستر های نرم افزاری: مبتنی بر شاسی مدولار یا مستقل

با توجه به نوع پلت فرم ، مدیا کانورتر صنعتی فیبر را می توان به مبدل فیبر-فیبر مستقل و مدیاکانورتر فیبر نوری مبتنی بر شاسی مدولار تقسیم کرد. مبدل های فیبر مستقل برای استفاده در مکان هایی که به تعداد یا مبدلهای دیگر احتیاج دارند، سریعاً مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال ، در برنامه های با چگالیِ بالا استفاده می شود که ترکیبِ چندین نقطه مس و یا فیبر ضروری است.

مدیا کانورترِ تک حالته یا چند حالته

مدیا کانورترِ نوری واسطه ای برای انتقال سیگنال های الکتریکی با فاصله کوتاه، و سیگنال های نوریِ از راه دور است. از آنجا که برخی از سیگنال های الکتریکی با فاصله کوتاه در برخی از شبکه ها قابل پوشش نیستند ، برای افزایش فاصله انتقال باید از فیبر نوری استفاده شود. هزینه ارتقا سیم مسی به فیبر بسیار زیاد است،

بنابراین کاربرد مدیاکانورتر فیبر نوری گسترده تر و گسترده تر است.

مدیا کانورترِ به حالت تک و چند حالت تقسیم می شود ، که این اساسی ترین تفاوت در فاصله انتقال است.

حالتِ عملکرد مدیا کانورترِ تک حالت، یک گره و یک سیگنال انتقال یک پورت است ، بنابراین فاصله انتقال سیگنال نسبتاً طولانی است ، که ساخت شبکه منطقه شهری بزرگ را تشکیل می دهد.

مدیا کانورترِ چند حالته درست برعکس است ، حالت کارِ آن چند گره است ، انتقال سیگنال چند پورت ، بنابراین فاصله انتقال سیگنال نسبتا کوتاه است ، اما قیمت آن کم تر ، استفاده از آن آسان تر و بیشتر برای ساخت داخلی LAN استفاده می شود.

اتصالات اترنت مبتنی بر مس هنگام استفاده از کابل جفت پیچ خورده بدون محافظ  (UTP) به فاصله انتقال داده فقط 100 متر [328 فوت] محدود می شوند. با استفاده از محلول تبدیل اترنت به فیبر ، می توان از کابل کشی فیبر نوری برای گسترش این پیوند در مسافت بیشتری استفاده کرد.

از مبدل اترنت به فیبر رسانه می توان در مواردی که تداخل الکترومغناطیسی سطح بالایی وجود دارد از(EMI) که یک پدیده شایع در کارخانه های صنعتی است، استفاده کرد. این تداخل می تواند باعث خراب شدن داده ها از طریق پیوندهای اترنت مبتنی بر مس شود. داده های منتقل شده از طریق کابل فیبر نوری در برابر نویز EMI محفوظ است.