از مدیا کانورتور یا مبدل سریال به فیبر چه می‌دانید؟

از مدیا کانورتور یا مبدل سریال به فیبر چه می‌دانید؟

منتشر شده در:
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
٢,۴٧۶ بازدید
زمان مطالعه:
٧ دقیقه و ٢٩ ثانیه
(۰) دیدگاه

در سراسر دنیای سامانه‌های صنعتی، به دلیل سهولت در نصب و بهای پایین، از ابزارهای سریال استفاده می‌شود. با این حال، هر چه کابل مسی طولانی‌تر باشد، زوال داده‌ها به خاطر مداخلات الکترومغناطیسی (EMI) و فرکانس‌های رادیویی (RFI) بیشتر رخ می‌دهد.

ارتباط فیبر مزایایی را مانند امنیت در برابر نویز و فاصله فراهم می‌کند.

بنابراین، سریال روی فیبر بهترین راه برای غلبه کردن بر این مشکلات است و ما در این نوشتار به شما کمک مي‌کنیم بیشتر با مدیا کانورتور یا مبدل سریال به فیبر آشنا شوید.

کانورتور یا مبدل سریال به فیبر چیست؟

مدیا کانورتور یا مبدل سریال به فیبر که بعضی اوقات به آن مودم فیبر نوری (FOM) نیز می‌گویند ابزاری است که با استفاده از سر هم کردن فنی کابل‌های فیبر نوری امکان تبدیل الکتریکی به نوری ارتباطات الکترونیک و سیگنال‌های داده را برای انتقال فراهم می‌کند.

مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتر سریال به فیبر به صورت همزمان سیگنال‌های ورودی نوری را دریافت می‌کند و آن‌ها را به سیگنال الکترونیک اصلی تبدیل می‌کند و به این ترتیب امکان انتشار دوپلکس کامل را فراهم مي‌کند.

این مبدل، علاوه بر کابل‌های فیبر نوری فنی، یک ارتباط نوری جایگزین ایمن، قدرتمند و ساده را فراهم می‌کند. مدیا کانورتور یا مبدل سریال به فیبر هم به صورت تک کانال و هم چند کانال در دسترس است و از کانفیگ‌های نقطه به نقطه و چند نقطه پشتیبانی می‌کند.

سه رابط سریال رایج

برای این‌که یک گام به درک مدیا کانورتر یا مبدل سریال به فیبر نزدیک شوید باید ابتدا به تشریح رابط‌های سریال رایج بپردازیم. RS-232، RS-422 و RS-485 محبوب‌ترین انواع رابط‌های سریال در کاربست‌های صنعتی هستند. هر رابط مزایای منحصر به فردی را برای ارتباط دستگاه‌ها دارد.

RS-232 رایج ترین رابط سریال است و در اکثر کامپیوترهای رومیزی مبتنی بر ویندوز به‌عنوان یک مؤلفه استاندارد به کار می‌رود.

RS-422 اتصال سریالی است که در کامپیوترهای اپل استفاده می‌شود. RS-485 یک نوع پیشرفته از RS-422 است و قابلیت‌های بیشتری دارد. برای درک بهتر این موارد و مبدل سریال به فیبر ، مقایسه‌ای را به شکل یک جدول برای‌تان فراهم کرده‌ایم.

مشخصات RS-232 RS-422 RS-485
سرعت دوپلکس کامل دوپلکس کامل نیمه دوپلکس
فاصله 15M@9600bps 1.2KM@9600bps 1.2KM@9600bps
پین TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD, GND TxA, TxB, RxA, RxB, GND DataA, DataB, GND
بهای کابل بالا متوسط پایین
توپولوژی نقطه به نقطه نقطه به نقطه چند نقطه‌ای
سازگاری نرم افزاری بالا متوسط پایین‌ترین
رفع اشکال ساده دشوار دشوار

کانورتور یا مبدل سریال به فیبر نوری چطور کار می‌کند؟

اصول کار کردن آن‌ها متفاوت است. و از نظر مبدل سریال به فیبر نوری، دو نوع حالت ارتباطی وجود دارد:

  • حالت زوج
  • حالت حلقه‌ای

حالت ارتباط زوج

ارتباط زوج، فاصله انتقال نقطه به نقطه را در ارتباط سریال توسعه می‌دهد. دو مبدل سریال به فیبر را می‌توان روی یک کابل فیبر بین کامپیوتر و یک دستگاه سریال وصل کرد. این دو موقعیت مکانی می‌توانند تا ۱۲ مایل (۲۰ کیلومتر) دورتر از هم باشند. بدانید که سیگنال‌های کنترل جریان RS-232 را نمی‌تواند روی فیبر منتقل کرد.

DTR/DSR و RTS/CTS را لازم است برای کاربست RS-232 کوتاه کرد.

حالت ارتباط حلقه‌ای

اگر لازم است ابزارهای سریال چندگانه به هم متصل شوند، حالت ارتباط حلقه‌ای، یک راه حل مقرون به صرفه ارائه می‌کند. مبدل سریال به فیبر می‌تواند به کانورترهای مجاور وصل شود و یک حلقه بسته فیبر به سریال شکل دهد. بسته‌های داده‌ها از طریق یک کانورتر به یک کانورتور دیگر منتقل می‌شوند و این کار تا زمان بازگشت سیگنال به دستگاه ارسال کننده‌اش ادامه دارد. وقتی از حالت اتصال حلقه‌ای استفاده می‌شود، طول کلی اتصال فیبر تا ۶۲ مایل (۱۰۰ کیلومتر) است.

تنها نقصی وجود دارد عبارت است از این‌که شکست یک ارتباط فیبر موجب شکست کل سیستم می‌شود.

کاربست

اکنون در بازار، انواع مدیاکانورتر یا مبدل سریال به فیبر وجود ارد که بسته به نوع پروتکل انتخابی عبارتند از: مبدل RS-232 به فیبر، مبدل RS-485 به فیبر، مبدل RS-422 به فیبر، مبدل RS-485/422 به فیبر و مبدل RS-485/422/432 به فیبر.

کاربست‌های مبدل‌های RS-232 و RS-485 به شرح ذیل هستند.

کاربست RS-232

مدیا کانورتور یا مبدل سریال به فیبر را می‌توان به پورت RS485/RS422/RS232 کامپیوتر یا ابزارهای دیگر متصل کرد و مشکل تناقض بین فاصله و سرعت را در ارتباط سنتی RS485/RS422/RS232 حل کنند. مبدل فیبر RS-232 می‌تواند به عنوان ابزار غیرهمزمان (آسنکرون) وارد عمل شود، از سرعت‌های تا ۹۲۱،۶۰۰ باد پشتیبانی می‌کند و از انواع گوناگون سیگنال‌های کنترل جریان سخت افزاری حمایت می‌کند تا ارتباط یکپارچه با اکثر ابزارهای سریال را حفظ کند. در این نمونه، یک جفت مبدل RS-232، ارتباط سریالی را بین کامپیوتر رومیزی و سرور ترمینال فراهم می‌کند و دسترسی به ابزار داده‌های چند گانه را از طریق فیبر ممکن می‌سازد.

کاربست RS-485

در این نمونه از کاربست، یک جفت مبدل RS-485 به ایجاد اتصال چند نقطه‌ای بین تجهیزات هاست و ابزارهای چند نقطه‌ای مرتبط شده از طریق فیبر می‌پردازند.

مدیا کانورتور یا مبدل سریال به فیبر می‌تواند روی فیبر مالتی مود، فاصله انتقال تا ۲ کیلومتر و روی فیبر سینگل مود، تا ۶۰ کیلومتر را ارائه کند، که واقعا برای شبکه شما مفید است.

اگر می‌خواهید چیزهای بیشتری درباره کانورترها یا مبدل سریال به فیبر بدانید از طریق تالار گفتگو یا دیگر راه‌های ارتباطی سایت آی تی تلکام با ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
چنان‌چه برای انتخاب سوئیچ مناسب شبکه‌تان به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، با کارشناسان ما در آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/77