مدیا کانورتر مدیریتی و غیر مدیریتی چیست ؟

مدیا کانورتر مدیریتی و غیر مدیریتی چیست ؟

منتشر شده در:
یکشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۸
۳,۰۰١ بازدید
زمان مطالعه:
۴ دقیقه و ۵۶ ثانیه
(۰) دیدگاه

چنان‌چه می‌دانید، مدیا کانورتر فیبر نوری یک دستگاه شبکه ساده است که می‌تواند دو نوع دستگاه متفاوت (مثلا کابل زوج به هم تابیده و کابل فیبر نوری) را به هم متصل کند. پس احتمالا این سوال برای‌تان پیش می‌آید که:

  • مدیا کانورتر مدیریتی و غیر مدیریتی چیست؟
  • کدام یک را باید برای شبکه‌ خودتان مدیا کانورتر فیبر نوری انتخاب کنید؟
  • مدیا کانورتر را چه زمانی و کجا باید استفاده کنیم؟

مدیا کانورتر همچنین می‌تواند پروتکل‌های ارتباطی متفاوتی را از جمله اترنت، اترنت پر سرعت، اترنت گیگابیت و غیره پشتیبانی کند.

مدیا کانورترها را می‌توان به مدیا کانورتر مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم کرد.

سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار شما را با مدیاکانورتور مدیریتی و مدیاکانورتور غیرمدیریتی آشنا کند.

مدیا کانورتر مدیریتی

مدیاکانورتور مدیریتی (managed media converter) پشتیبانی از مدیریت شبکه درجه بندی حامل را بر عهده دارد. مدیاکانورتور مدیریتی از مدیاکانورتور غیر مدیریتی گران قیمت‌تر است، اما قادر است نظارت مضاعف بر شبکه، تشخیص خطا و قابلیت پیکربندی از راه دور را ارائه کند که با یک مدیاکانورتور غیر مدیریتی مقدور نیست.

به طور معمول، مدیا کانورترهای مدیریتی به رابط وب / SNMP (پروتکل آسان مدیریت شبکه) از راه دور مجهز هستند؛ این رابط به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا کانورتر، سرعت انتقال و داپلکس را از طریق مرورگرهای وب / SNMP به راحتی تنظیم کنند و روی آنها نظارت داشته باشند.

مدیا کانورترهای مدیریتی عمدتا برای محیط‌هایی مناسب هستند که به استفاده از مدیا کانورترهای متوسط تا بزرگ نیاز دارند. ماژول مدیا کانورتر اترنت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ مدیریتی، انتخاب هوشمندانه‌ای برای حرفه‌ای‌های حوزه فناوری اطلاعات است.

مدیا کانورتر غیر مدیریتی

مدیاکانورتور غیرمدیریتی (unmanaged media converter) خیلی ساده به دستگاه‌ها اجازه برقراری ارتباط را می‌دهد اما سطح نظارت، شناسایی خطا و پیکربندی که فراهم می‌کند، مشابه مدیاکانورتور مدیریتی نیست.

در صورتی که دستگاه‌ها را به مدیا کانورتر غیر مدیریتی وصل کنید، معمولا به صورت خودکار با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

مدیا کانورترهای غیر مدیریتی با قابلیت "plug and play"، به راحتی نصب و عیب‌یابی می‌شوند.اما مزیت استفاده از آنها زمانی است که مشکلی برای شبکه اتفاق می‌افتد، و هیچ راهی برای دسترسی به مدیا کانورتر وجود ندارد تا متوجه شویم که دقیقا چه چیزی ممکن است باعث ایجاد مشکل شده باشد.

اگر می‌خواهید یک کابل شبکه پلاگ اند پلی (plug & play) نصب کنید مدیاکانورتور غیر مدیریتی انتخابی عالی برای مبتدیان به حساب می‌آید.

مدیا کانورتر را چه زمانی و کجا باید استفاده کنیم؟

مدیا کانورترهای مدیریتی برای کاربرانی هدف‌گذاری شده‌اند که به زمان پاسخ‌دهی چند هزارم ثانیه‌ای نیاز دارند. آنها به طور خاص‌تر برای سازمانهایی مناسب هستند که به مدیریت و عیب‌یابی شبکه از راه دور و به صورت ایمن نیاز دارند، و به مدیران شبکه اجازه می‌دهند تا به عملکرد و قابلیت اطمینان بهینه شبکه دست پیدا کنند.

آنها می‌توانند در هر بخش از شبکه که باید ترافیک در آن نظارت و کنترل شود مورد استفاده قرار بگیرند چون کنترل کامل داده‌ها، پهنای باند و ترافیک را امکان‌پذیر می‌کنند.

مدیا کانورترهای غیر مدیریتی اغلب برای اتصال دستگاه‌های لبه در اسپارهای شبکه یا در یک شبکه مستقل کوچک با تنها چند مولفه مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها برای هر شبکه‌ای که قرار است نصب نقاط دسترسی (access point) را ساده‌تر کند مناسب هستند.

کلام آخر در مورد مدیا کانورتر مدیریتی و غیر مدیریتی

این مقاله اطلاعاتی راجع به انواع مدیاکانورتور و همچنین استفاده از آن‌ها در اختیارتان قرار داد.

چنانچه درباره مدیاکانورتور مدیریتی و مدیاکانورتور غیرمدیریتی پرسشی دارید می‌توانید از طریق تالار گفتگو یا دیگر راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

منبع: fiberopticshare
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/96