ماژول SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

ماژول SFP چیست و چه کاربردی دارد؟

منتشر شده در:
پنجشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
٧,٩١۳ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ۵۶ ثانیه

حتما برای شما نیز سوال است که ماژول SFP چیست. در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم ماژول SFP به طور کلی یک ماژول تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال های نوری بوده که کاربردهای متعددی دارد.

این ماژول امروزه مهمترین کاربردی که دارد انتقال داده‌ها است؛ حال اگر شما هم تمایل دارید بدانید ماژول SFP چیست و با این نوع ماژول بیشتر آشنا شوید و حتی در مورد کاربرد آن و مزایای استفاده از این ماژول اطلاعات جامع کسب کنید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

ماژول SFP چیست ؟

ماژول SFP یکی از انواع ماژول‌ها است برای تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ماژول می تواند مسیر انتقال اطلاعات را از طریق فیبر نوری ده ها کیلومتر افزایش دهد با این حال در حال حاضر استفاده های زیادی دارد.

به طور کلی می‌ توان گفت این میزان بسیار بیشتر از انتقال اطلاعات با استفاده از کابل های شبکه است با این حال می توان گفت در حال حاضر استفاده از ماژول فیبر نوری بسیار بیشتر از کابل های شبکه شده است.

ماژول فیبر نوری سیسکو SFP-10G-ZR 10-2683-02/10-2683-03

همچنین دقت داشته باشید با وجود ویژگی های زیادی که sfp دارد، با استفاده از دوربین آی پی دیگر نیاز به دستگاه های جانبی نبوده و برای تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال نوری به راحتی می توان تنها از اس اف پی استفاده کرد که در این صورت از افت کیفیت و قطع انتقال اطلاعات جلوگیری می شود.

کاربرد ماژول SFP چیست ؟

با وجود آن چه در مورد ماژول SFP گفته شد مشاهده می شود در حال حاضر تجهیزات زیادی با عنوان این ماژول به بازار ارائه شده که استفاده از آن موجب می شود سیگنال تقویت پیدا کند، بنابراین می توان گفت کاربرد ماژول اس اف پی در حال حاضر بسیار گسترده است و کاربران در هر حالتی که بخواهد داده های خود را با کیفیت عالی و سرعت بالا انتقال دهند باید از این ماژول استفاده کنند.

دقت داشته باشید با وجود این که سرعت نور بسیار بسیار بیشتر از سرعت برق و سرعت وایرلس است و با وجود اینکه ماژول sfp با استفاده از سرعت نور کار می کند می توان گفت استفاده از آن می‌تواند در بهبود و سرعت بخشیدن در روند کارها بسیار مناسب باشد.

علاوه بر این با استفاده از این ماژول می‌ توان کیفیت مطلوبی از ارتباطات شبکه و زیرساخت را تجربه نمود و همچنین این ماژول ها بسیار مقرون به صرفه نیز هستند. با این حال مهمترین کاربردهای این ماژول مرتبط است با تلفن های همراه و رادیوهای دوطرفه، تجهیزات وایرلس و بسیاری دیگر از تجهیزات امروزی که نیاز به تقویت سیگنال های خود دارند.

همچنین دقت داشته باشید اس اف پی ها در حال حاضر بیشترین استفاده را در انتقال داده ها و شبکه های زیرساخت داشته و می‌توان گفت از این ماژول ها در لینک های دستگاه هایی مثل روتر و سوئیچ در شبکه ها نیز استفاده می شود.

نحوه انتخاب ماژول SFP

حال که به پرسش ماژول SFP چیست پاسخ داده شد نوبت به روش انتخاب ماژول SFP می‌رسد. با وجود این که در حال حاضر با توجه به کاربردهای متعددی که از این ماژول می‌شود انواع مختلفی از ماژول SFP وجود دارد. طبیعتاً لازم است در هنگام انتخاب آن دقت شود.

با توجه به آنچه گفته شد در می یابیم افرادی که قصد دریافت و ارسال اطلاعات برای مسافت های طولانی و البته با سرعت بسیار بالا را دارند بهترین کار استفاده از فیبرهای نوری است که در این بین ماژول sfp می‌ تواند مناسب ترین گزینه باشد.

حال دقت داشته باشید در هنگام انتخاب اس اف پی بهتر است انواع آن را شناسایی کرده و سپس نوع خاصی از آن را در شبکه خود استفاده کنید. در اینجا باید بدانید مواردی چون نوع ارتباط فیبر نوری، پهنای باند و نوع اتصال باند نوری جزو مهمترین مواردی است که در انتخاب نوع ماژول های اس اف پی در تجهیزات شبکه دخیل هستند.

معرفی ماژول SFP و SFP+

در رابطه با ماژول های اس اف پی علاوه بر اینکه لازم است کاربرد آن را بدانید بهتر است با دو نوع ماژول های اس اف پی و ماژول های sfp+ نیز آشنا شوید. دقت داشته باشید به طور کلی ماژول اس اف پی اندازه کوچکتری از اس اف پی مثبت دارد و می‌توان گفت اس اف پی مثبت نوع ارتقا یافته اس اف پی باشد.

همچنین پس از مطرح کردن این مورد که ماژول SFP چیست لازم است بدانیم ماژول های اس اف پی تنها تا سرعت  ۴.۲۵  Gbps را پشتیبانی می کند اما نوع اس اف پی پلاس تا سرعت ۱۶Gbps  را در بر می گیرد.

با این حال طبیعتاً کاربرانی که نیاز به سرعت بسیار بالای در دریافت و ارسال اطلاعات را دارند بهتر است به استفاده از ماژول اس اف پی مثبت اقدام کنند.

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/68