تفاوت mini GBIC و SFP چیست ؟

پیش از پرداختن به تفاوت mini GBIC و SFP بهتر است ترنسیور GBIC را بشناسیم، GBIC مخفف عبارت کانورتر رابط گیگابیت است. این ترانسیور در شبکه‌های گیگ و کانال‌های فیبر استفاده می‌شود. ولی با افزایش تقاضا برای پهنای باند و سرعت انتقال بالاتر، به پورت‌های بیشتری نیاز است. ماژول Mini GBIC یک نسخه کوچک‌تر از GBIC است که از لحاظ اندازه، نصف آن است. حال تفاوت mini GBIC و ماژول SFP چیست؟

تفاوت mini GBIC و SFP چیست

ترنسیور مینی جیبیک چیست؟

مینی جیبیک که به آن ترنسیور SFP هم گفته می‌شود همان عملکرد ماژول GBIC سابق را دارد ولی با ظاهری کوچک‌تر. ترنسیور SFP و Mini GBIC در واقع به یک چیز اشاره دارند و می‌توانند جایگزین هم شوند. ترانسیور مینی جیبیک یک ماژول کوچک است که می‌تواند در زمان روشن بودن سوئیچ متصل و جدا شود. مینی جیبیک از لحاظ کاربرد اتصالات گیگابیت فیبر نوری در کاربست‌های داده و ارتباطات مخابراتی انعطاف پذیر است.

از mini GBIC برای چه کاری استفاده می‌شود؟

برای دانستن تفاوت mini GBIC و SFP بهتر است با موارد کاربردشان آشنا شویم. ترانسیورهای مینی جیبیک به تکنسین‌ها این اجازه را می‌دهد تا به سادگی شبکه‌های ارتباطی الکترو-فیبر نوری را تنظیم و بروز رسانی کنند. برای اتصال یا خارج کردن این ماژول نیازی به خاموش کردن دستگاه نیست. ترانسیور mini GBIC معمولا در سامانه‌های شبکه و فیبر نوری برای شبکه‌های سرعت بالا استفاده می‌شود. مینی جیبیک برای عملکرد بالای تلفیقی انتقال داده‌های داپلکس روی فیبر نوری طراحی شده است. مینی جیبیک می‌تواند از SONET، شبکه گیگ، کانال فیبر و دیگر استانداردهای ارتباطی پشتیبانی کند.

دسته‌بندی‌های ترانسیور مینی جیبیک

مینی جیبیک را می‌توان بر اساس نرخ انتقال داده‌ها، طول موج عملیاتی، فاصله انتقال و غیره به گروه‌های مختلفی دسته بندی کرد.

1. دسته بندی شده بر اساس نرخ انتقال داده

155M/622M/1.25G/2.125G/4.25G/8G/10G and 1.25G

۲. دسته بندی شده بر اساس طول موج

850nm/1310nm/1550nm/1490nm/1530nm/1610nm

  • طول موج 850nm در فیبر مالتی مورد استفاده می‌شود و فاصله انتقال آن تا 550 متر است.
  • طول موج 1310nm/1550nm در فیبر سینگل مود وجود دارد و فاصله انتقال آن بین 2 کیلومتر تا 80 کیلومتر متغیر است.

ماژول مینی جیبیک خالی اساسا اگر علامتی نداشته باشد هیچ تفاوتی ندارند. به همین دلیل است که سازندگان برای شناسایی آن‌ها از حلقه رنگی با رنگ‌های متفاوت استفاده می‌کنند.

  • حلقه ضامن مشکی نشان دهنده مالتی مود بودن و طول موج 850nm است
  • حلقه ضامن آبی طول موج 1310nm‌ را نشان می‌دهد
  • حلقه زرد طول موج 1550nm را نشان می‌دهد
  • حلقه ضامن بنفش هم طول موج 1490nm دارد

۳. دسته بندی شده بر اساس فاصله

ترانسیور مینی جیبیک همچنین می‌تواند به واسطه فاصله انتقال مختلف نیز دسته بندی شود، مانند جدول ذیل:

نوع ترانسیور

نوع فیبر

قطر هسته (میکرون)

پهنای باند (MHz*km)

طیف پشتیبانی شده (متر)

100 Base-FX مالتی مود 62.5 یا 50 N/A تا 2.000
100 Base-BX10-D سینگل مود 9 N/A 0.5 تا 10.000
100 Base-BX10-U سینگل مود 9 N/A 0.5 تا 10.000
1000 Base-SX مالتی مود 62.5 160 2 تا 220 (یادداشت 1)
1000 Base-SX مالتی مود 62.5 200 2 تا 275 (یادداشت 2)
1000 Base-SX مالتی مود 50 400 2 تا 500
1000 Base-SX مالتی مود 50 500 2 تا 550 (یادداشت 3)
1000 Base-LX مالتی مود 62.5 500 2 تا 550 (یادداشت 4)
1000 Base-LX مالتی مود 50 400 2 تا 550 (یادداشت 4)
1000 Base-LX مالتی مود 50 500 2 تا 550 (یادداشت 4)
1000 Base-LX سینگل مود 9 سینگل مود 2 تا 10.000 (یادداشت 5)
1000 Base-LH سینگل مود 9 سینگل مود 10 تا 70.000 (یادداشت 6)
1000 Base-BX10-D سینگل مود 9 N/A ۰.5 تا 10.000
1000 Base-BX10-U سینگل مود 9 N/A ۰.5 تا 10.000

امیدواریم مطلب تفاوت mini GBIC و SFP برای‌تان مفید بوده باشد. چنان‌چه پرسشی در این زمینه دارید می‌توانید از طریق بخش تالار گفتگو مطرح کنید.

منبع: fs

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *