تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست ؟

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست ؟

منتشر شده در:
دوشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
۵,٢١٨ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ۴۶ ثانیه
(۰) دیدگاه

آیا تابحال عبارت تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه به گوش‌تان خورده است؟

شبکه های کامپیوتری از اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروز ما دارند و تقریبا تمامی سازمان ها، کارخانجات و حتی منازل مجهز به شبکه هستند. تجهیزات شبکه در واقع به وسایلی اطلاق می شود که برای ارسال و دریافت اطلاعات و همچنین امنیت شبکه مورد استفاده هستند.

لیست تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند بر اساس نوع سازمان، دانشگاه، کارخانه، بانک، منزل و غیره دارای اهمیت بسیار زیادی است.

در صورتی که می خواهید بهترین تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه را استفاده کنید بهتر است از متخصصین این امر استفاده کنید.

در این مقاله تلاش کرده‌ایم آشنایی کوتاهی با انواع وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای این دو دسته از شبکه‌های کامپیوتری داشته باشیم.

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه به صورت زیر می‌باشد:

  • شبکه فعال یا اکتیو
  • تجهیزات شبکه فعال یا اکتیو
  • شبکه پسیو
  • تجهیزات شبکه پسیو

شبکه فعال یا اکتیو

آن دسته از تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه که به برق متصل می شوند، به خودی خود در تولید، هدایت یا تقویت سیگنال ها دارای تاثیر می باشند، شبکه های اکتیو گفته می شود. در صورتی که قصد استفاده از شبکه های اکتیو را دارید بهتر است با متخصصین این دسته از شبکه های کامپیوتری ارتباط برقرار کرده و حتی الامکان تمامی کارهای مربوط به پیاده سازی این دسته از شبکه ها را به آن ها بسپارید.پیاده سازی امنیت، انتقال اطلاعات به روش صحیح و عدم بروز مشکل در ارسال و دریافت سیگنال‌ها را باید به گونه ای انجام دهید که به بهترین نحو انجام داده شوند.

شبکه های فعال یا اکتیو را می توان به عنوان یکی از پرطرفدارترین و پر استفاده ترین انواع شبکه دانست که در ادامه به معرفی تجهیزات مورد نیاز در آن ها خواهیم پرداخت. در صورتی که می خواهید مثالی در مورد شبکه های اکتیو بدانید، شبکه های داخلی بانک ها، کارخانه های بزرگ و شبکه جهانی اینترنت مثال هایی از شبکه های اکتیو می باشند که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند.

تجهیزات شبکه فعال یا اکتیو

همانطور که اشاره کردیم، شبکه های اکتیو بر ساخت و انتقال و تقویت سیگنال ها تأثیرگذار هستند و باید به گونه ای مورد استفاده قرار بگیرند که امنیت شبکه تحت نفوذ قرار داده نشود. سوئیچ شبکه یکی از مهمترین تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه است که در شبکه‌های اکتیو برای اتصال نقطه‌های شبکه یا دستگاه‌های موجود در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکسس پوینت برای تقویت سیگنال‌های بی سیم وای فای مورد استفاده قرار می‌گیرد، مودم برای اتصال دو کامپیوتر از راه دور مورد استفاده است.روتر برای مسیریابی شبکه مورد استفاده است و اکسسوری از دیگر وسایلی است که برای افزایش کارایی شبکه و مسیریابی در شبکه های اکتیو مورد استفاده قرار داده می شود.

همچنین می توان به فایروال یا دیواره آتش به عنوان دیگر تجهیزاتی اشاره نمود که در شبکه های اکتیو مورد استفاده می باشد و برای کاربردهای امنیتی دارای اهمیت بسیار زیادی است. نصب و پیکربندی این وسایل باید توسط متخصصین انجام داده شود. شرکت شبکه سیسکو و شرکت شبکه میکروتیک تجهیزات مورد نیاز این شبکه ها را تولید می کنند.

تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست

شبکه پسیو

در مبحث تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه باید گفت که تجهیزات شبکه پسیو نمی توانند به صورت مستقیم تاثیری در سیگنال ها داشته باشند و تنها برای انتقال مورد استفاده هستند. تجهیزاتی که در ادامه به شما معرفی خواهیم نمود در انواع تجهیزات شبکه پسیو قرار داده می شوند و برای این دسته از شبکه ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

در صورتی که می خواهید با شبکه های پسیو بیشتر آشنا شوید بهتر است بدانید که بسیاری از شبکه های سازمانی کوچک و مورد استفاده در منازل از نوع پسیو می باشند که در ادامه شما را بیشتر با تجهیزات مورد استفاده در این شبکه ها آشنا خواهیم نمود.

تجهیزات شبکه پسیو

تجهیزاتی که مورد استفاده در شبکه های پسیو می باشد نیازی به پیکره بندی خاصی نداشته و معمولا برای ایجاد ارتباط با سایر دستگاه های اکتیو شبکه مورد استفاده می باشند. از مهم ترین این تجهیزات می توان به کابل برای انتقال اطلاعات، پچ پنل، پچ کورد، فیبر نوری که از جدیدترین تکنولوژی های انتقال اطلاعات به شمار می رود و با سرعت بسیار زیادی اطلاعات را منتقل می کند، کیستون پریز، سرسوکت، رک و نگهدارنده کابل ها اشاره نمود که معمولا در دسته بندی مهم ترین تجهیزات شبکه پسیو قرار داده می شوند.

تجهیزاتی که در این مقاله به شما معرفی شدند هر کدام دارای مدل های بسیار زیادی می باشند و بهتر است از افرادی که در این زمینه متخصص هستند برای انتخاب و استفاده از آن ها استفاده شود.

تجهیزات شبکه فعال یا اکتیو

به دنبال بهترین خدمات شبکه و فیبر نوری هستید؟
ما با بروزترین تجهیزات و مجرب‌ترین کارشناسان و متخصصان شبکه و فیبرنوری در کنار شما هستیم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید. 982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/63