انواع مدیا کانورتر گیگابیت 10/100/1000

انواع مدیا کانورتر گیگابیت 10/100/1000

منتشر شده در:
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
۵,٢١٧ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ٢٧ ثانیه
نویسنده:
(۰) دیدگاه

مدیا کانورتر گیگابیت 10/100/1000 مبدل های فیبر نوری هستند که سیگنال را از کابل مسی دریافت می کنند و به سیگنال نوری برای فیبرهای نوری تبدیل می کنند.

مزایای استفاده از مدیاکانورتر شامل افزایش سرعت ارتباط، جلوگیری از نویز و تجمیع سیگنال ها است.

در یک شبکه متشکل از دوربین های مدار بسته استفاده از مدیاکانورتر گیگ بسیار بهینه است.

مدیا کانورتر گیگ چیست؟

مدیاکانورتر گیگ در واقع یک مبدل سیگنال است. چنانچه دو طرف یک فیبر نوری کابل مسی وجود داشته باشد، مدیا کانورتر گیگ سیگنال را از سیم مسی دریافت می کند و تبدیل به سیگنال فیبر نوری می کند و دیتا در فیبر نوری جریان پیدا می کند. در نهایت در آن سوی فیبر نوری مبدل مدیا کانورتر گیگ سیگنال فیبر نوری را به سیگنال مسی برای جریان در کابل های مسی تبدیل می کند.در نهایت دیتا همانگونه که بود دریافت خواهد شد.

مدیا کانورتر گیگ به صورت جفتی استفاده می شود. چرا که باید در دو سر فیبر نوری قرار بگیرند. مدیا کانورتر گیگ یک مبدل سیگنال است که برای دیتاهای RS232 و RS485 و RS432 عملکرد بسیار خوبی دارد و همچنین برای دوربین های مدار بسته نیز می توان از آن استفاده کرد.

مزایای استفاده از مدیاکانورتر گیگ چیست؟

مزایای استفاده از مدیاکانورتر گیگ عبارت است از:

 • تجمیع سیگنال‌ها
  فیبرهای نوری معمولا دارای پهنای باند بزرگی هستند و یک مدیاکانورتر می تواند تمامی سیگنال ها را به طور همزمان مالتی پلکس کند و به فیبر ارسال کند این امر موجب افزایش سرعت ارتباطات خواهد شد.
 • حذف نویز
  در شبکه هایی که در تمامی قسمت ها از کابل مسی استفاده شده است ممکن است نویز اختلالاتی را ایجاد کند. برای جلوگیری از ورود نویز به شبکه می توان در بخش هایی از شبکه از فیبر نوری و مدیاکانورتور گیگ استفاده کرد تا نویزها تا حد ممکن حذف شود.

کاربرد مدیا کانورتر گیگ در شبکه چیست؟

یکی از مهمترین کاربردهای مدیاکانورتر گیگ در شبکه اتصال شبکه های یک ساختمان با محیط های وسیع تر است. استفاده از مدیا کانورتر گیگ می تواند تا 200 متر شبکه محلی را گسترش دهد و از تجهیزات کمتر و نیروی انسانی کمتر استفاده کند به همین دلیل می تواند برای وسعت شبکه با کمترین هزینه کمک شایانی داشته باشد.

همچنین بخوانید:

رابط سریال RS232 چیست ؟

انواع مدیاکانورتر گیگ

انواع مختلفی از مدیاکانورتر گیگ در بازار موجود است که شامل موارد زیر است:

 • مدیاکانورتر مس به فیبر
  اغلب در شبکه هایی استفاده می شود که بیشتر قسمت های زیرساخت آن از کابل های مسی تشکیل شده است و حال می خواهند برای برخی قسمت ها از فیبر نوری استفاده کنند.
 • مدیاکانورتر فیبر به فیبر
  اغلب برای گسترش شبکه استفاده می شود و می تواند با اتصال multi mode  و single mode میان دو فیبر نوری با توان های نوری متفاوت ارتباط برقرار کند.

چند نکته در استفاده از مدیا کانورتر گیگابیت 10/100/1000

نکته ای که در استفاده از مدیاکانورترها باید در نظر گرفت این است که آنها در دو سیستم half duplex و full duplex کار می کنند.

به عنوان مثال فرض کنید یک سوییچ n-way و یک هاب در هنگام کار به صورت half duplex کار کنند، آنگاه اگر مدیاکانورتر فقط در سیستم full duplex کار کند امکان رخ دادن collision و از دست رفتن برخی از اطلاعات وجود خواهد داشت.

زمانی که از مدیاکانورتر استفاده می کنید بهتر است نقاط اتصالات مجدد بررسی شوند تا اگر افت توان دیتا وجود داشت به سادگی بتوان رفع نقص کرد.

مدیاکانورتر بهتر است از استاندارد 3.IEEE 802 استفاده کنند.

چنانچه از این استاندارد استفاده نکند امکان بروز ناسازگاری نیز وجود دارد. برای کارایی بهتر مدیا کانورتر گیگ بهتر است دمای محیط کار را اندازه گیری کنید و از میزان آن اطلاع دقیق داشته باشید. مدیا کانورتر گیگ ممکن است در دمای بسیار بالا به خوبی کار نکند و موجب ایجاد اختلال در شبکه شود.این دستگاه ها به صورت plug & play هستند و نیاز به کانفیگ ندارند.

درون این دستگاه ها یک نشانگر نوری وجود دارد که عملیات عیب یابی را می تواند ساده کند.

انواع مدیاکانورتر معمولا با توجه به محیط کار دسته بندی می شود. چنانچه شما در محیط کاری صنعتی با دمای نامتعارف کار می کنید می توانید از دستگاه صنعتی آن استفاده کنید. چنانچه بخواهید این دستگاه را خریداری کنید می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در سایت با ما در تماس باشید.

کلام آخر در مورد مدیا کانورتر گیگابیت 10/100/1000

چنانچه سوالی در زمینه مدیا کانورتر گیگابیت 10/100/1000 دارید می توانید با ما در میان بگذارید. همچنین اگر تجربه استفاده از مدیاکانوترتر گیگ را دارید از طریق بخش نظرات تجربیات‌تان را با ما درمیان بگذارید.

به دنبال بهترین خدمات شبکه و فیبر نوری هستید؟
ما با بروزترین تجهیزات و مجرب‌ترین کارشناسان و متخصصان شبکه و فیبرنوری در کنار شما هستیم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید. 982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/61