انواع سوئیچ شبکه و کاربرد آن

انواع سوئیچ شبکه و کاربرد آن

منتشر شده در:
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
١١,۰٧۵ بازدید
زمان مطالعه:
١۰ دقیقه و ٢۰ ثانیه
(۰) دیدگاه

در شبکه‌های LAN و شبکه های WAN از انواع سوئیچ شبکه استفاده می‌شود. کاربری انواع سوئیچ شبکه این است که دیتا را به دیوایس‌های متصل به درگاه اترنت  ارسال کند.

سوییچ هایی که در شبکه WAN به کاربرده می شوند جدول های حاوی ip address  های کلاینت را با یکدیگر به اشتراک می گذارند تا بتوانند به راحتی کلاینت های یکدیگر را تشخیص بدهند. در نهایت با این کار باعث می‌شوند ترافیک درون شبکه کاهش بیابد.

از مزایای استفاده از سوئیچ می‌توان به افزایش سرعت ارتباطات، کنترل ترافیک مصرفی کاربران، تفکیک شبکه به قسمت های کوچکتر، ارتباط مستقیم صدها دستگاه به صورت هوشمند و مدیریت آسانتر شبکه اشاره کرد.

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه مانند یک روتر، وظیفه ارسال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر را دارد با این تفاوت که قابلیت تشخیص مسیر یا به اصطلاح قابلیت مسیریابی را ندارد. سوئیچ شبکه معمولا به عنوان سوئیچ لایه سه و سوئیچ چند لایه شناخته می شود. 

سوییچ های لایه 3 اغلب با استفاده از ip address کلاینت هدف را شناسایی می کنند و اطلاعات مورد نظر را فقط به همان جا می‌رساند.سوئیچ به دو دسته مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم می‌شود. سوئیچ‌های مدیریتی قابلیت کانفیگ شدن دارند و برای ارتباط امن از راه دور بسیار مناسب هستند. سوئیچ غیر مدیریتی برای کاربران و اتصال امن کلاینت ها بسیار مناسب است.

این سوئیچ‌های غیر مدیریتی تحت عنوان smart switch خوانده می‌شوند. شرکت‌های مختلفی در دنیا ارائه دهنده انواع سوئیچ هستند. باید به این موضوع دقت کنید که سوئیچ شبکه هر برندی کانفیگ مخصوص به خودش را دارد.

همچنین بخوانید:

ارز دیجیتال چیست؟

سوییچ اصلی شبکه

۴ نوع سوئیچ اصلی و چندین نوع سوئیچ دیگر در بخش سوئیچ‌های مدیریتی وجود دارد.

 • روتر
  روتر یکی از انواع سوئیچ شبکه است که هم با سیم است و هم بدون سیم. روتر برای استفاده از منابع خود بیش از یک اتصال را ممکن می‌سازد. روتر معمولا به اولویت‌بندی اتصالات نمی‌پردازد و سلسله مراتبی دارد که برای انواع ترافیک آزاد است. روترها دارای یک مودم درونی هستند و استفاده از آن‌ها آسان است.
 • سوئیچ LAN یا هاب
  سوئیچ LAN معمولا برای شبکه‌های داخلی استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، اگر دفتر کار دارید، با این سوئیچ‌ها می‌توانید هر کامپیوتری را درون محل کارتان به هم وصل کنید. این سوئیچ‌ها دارای یک پورت USB یا پورت پرینتر هستند تا تمام سیستم‌های موجود در آن دفتر بتوانند به پرینتر متصل شوند. سوئیچ‌های شبکه بهترین گزینه برای کنترل ترافیک و پهنای باند هستند، به این ترتیب تمام سیستم‌ها  از طریق جریان ترافیک به هم متصل می‌شوند. بدون هاب یا سوئیچ LAN این احتمال وجود دارد که کل شبکه به خاطر یک یا چند کاربر با کُندی مواجه شود.
 • سوئیج شبکه غیرمدیریتی
  سوئیچ‌های شبکه غیرمدیریتی معمولا برای اتصال به اینترنت یا دنیای خارج استفاده می‌شوند. شما می‌توانید یک اتصال اینترنت را بین دو تا 50 پورت تقسیم کنید. این انشعابات را می‌توان برای کنترل اتصالات بیشتر نیز انباشته کرد. این دستگاه‌ها از نظر عملکرد بسیار محدود هستند زیرا برای دنبال کردن هر سیستمی که یافتن دیگر کامپیوترها یا سرور را دشوارتر می‌کند از مک آدرس استفاده می‌کند. این نوع سوئیچ برای ایستگاه‌ها و دفاتر کوچک‌تری که به ترافیک خروجی زیادی نیاز دارند مناسب است. این اتصال، در مقایسه با اتصال سوئیچ‌های مدیریتی‌تر کُندتر است و مقاومت کمتری دارد.
 • سوئیچ‌های مدیریتی
  سرورهای مدیریتی معمولا برای مقاصد تولیدی و داده‌هایی استفاده می‌شوند که از شبکه محلی خارج می‌شوند. به عنوان مثال، اگر سرورها یا فایل‌هایی داشته باشید که می‌خواهید در دسترس افراد قرار دهید یا برای دانلود از اینترنت قرار دهید پس بهترین گزینه برای شما همین سوئیچ‌های مدیریتی است. با استفاده از سوئیچ‌های مدیریتی نه تنها تمام عملکردها بهتر خواهند بود بلکه شما می‌توانید هر بخشی از این اتصال را از طریق یک رابط شخصی‌سازی کنید. شما می‌توانید پورت‌ها را برای مدیریت متفاوت ترافیک تغییر دهید و استفاده از IP را خاموش کنید.

سوئیچ‌های مدیریتی همچنین مي‌توانند از طریق یک رابط نیز مدیریت شوند.

انواع سوئیچ مدیریتی

دو نوع سوئیچ مدیریتی وجود دارد.

 • لایه 2
  از مک آدرس برای هدایت ترافیک استفاده می‌کند، هر کامپیوتری یک مک آدرس دارد. مزیت این دستگاه این است که نیازمند تکنولوژی خاصی نیست و هر کسی می‌تواند این سوئیچ را اجرا کند. عیب این دستگاه این است که تکنولوژی خاصی ندارد و شکست‌ها و خطاهای بیشتری نسبت به سوئیچ لایه ۳ دارد. سوئیچ‌های لایه 2 می‌بایست برای هر سرور یا کامپیوتر به دنبال اطلاعات باشند.
 • لایه 3
  این فناوری از IP address استفاده می‌کند که از هر دستگاه به سوئیچ ارسال می‌شود. این مورد موجب می‌شود تا سوئیچ برای یافتن هر کامپیوتر یا سرور در این شبکه کار کمتری انجام دهد و اتصال سریع‌تری بین آن‌ها برقرار کند. اگر سرعت و تداوم برای‌تان مهم است بهتر است از یک سوئیچ شبکه مدیریتی لایه 3 استفاده کنید.

کاربرد انواع سوئیچ شبکه

از سوئیچ شبکه معمولا در شبکه‌های محلی یا شبکه‌های بزرگتر استفاده می‌شود. زمانی که از یک سوییچ شبکه در شبکه محلی کوچک استفاده می‌شود صرفا وظایفی مانند امنیت اطلاعات جهت درست رسیدن به کلاینت مورد نظر، مدیریت ارسال اطلاعات را بر عهده دارد.

اما زمانی که یک شبکه بزرگ می‌شود و دیگر بحث محلی بودن مطرح نیست از دو یا تعداد بیشتری از انواع سوئیچ شبکه استفاده می‌شود که در این میان روترها نیز می‌توانند نقش واسط را داشته باشند. بنابراین وظایفی که یک سوئیچ در یک شبکه بزرگ بر عهده دارد شامل مدیریت ترافیک شبکه، ارسال اطلاعات به کلاینت خاص، ارسال سریع اطلاعات و... است.

سوئیچ صنعتی

سوئیچ‌های شبکه صنعتی یکی از انواع سوئیچ شبکه است که در شبکه‌های بزرگ به کار می‌روند. این سوییچ‌ها قابلیت کار کردن در دماهای بالا را دارند.

در محیط های صنعتی استفاده از سوییچ های صنعتی اترنت شبکه‌ای قابل اطمینان را ایجاد می کنند چرا که می توانند در شرایط سخت جوی به خوبی کار کنند.

سوئیچ شبکه صنعتی در موقعیت‌های مکانی مختلف شبکه مانند طبقات مختلف یک ساختمان، کنترل ترافیک و ارسال دیتا عملکرد قابل اطمینانی دارند.

سوئیچ POE چیست؟

اصطلاح POE که در واقع کوتاه شده عبارت power over ethernet است از استاندارد IEEE 802 3af استفاده می کند. سوئیچ POE وظیفه انتقال توان الکتریکی بر روی کابل های cat 5 و cat 6 را دارد.

سوئیچ POE اغلب دارای هشت پورت POE است.

چنانچه بخواهید عملیات کابل کشی را در مکان هایی انجام بدهید که امکان توان رسانی الکتریکی وجود ندارد می‌توانید از سوئیچ شبکه POE استفاده کنید. از مزیت استفاده از این سوئیچ شبکه می‌توان به کاهش کابل کشی اشاره کرد.

کاربرد انواع سوئیچ شبکه PoE چیست؟

اگر در شبکه شما از دوربین‌های مدار بسته‌ای که توسط ip کار می‌کنند به اصطلاح ip camera استفاده می‌شود می‌توانید از سوئیچ شبکه POE جهت مدیریت و روشن و خاموش کردن دوربین مدار بسته استفاده کنید.

پورت‌هایی که روی این سوئیچ تعبیه شده است به دستگاه متصل به آن جریان برق ارسال می‌کند. به همین دلیل در مکان‌هایی که دسترسی به توان الکتریکی سخت است از سوئیچ POE استفاده می‌کنند.

انواع مختلفی از سوییچ های POE وجود دارد که از این میان می توان به سوییچ سیسکو POE اشاره کرد. این سوییچ سیسکو دارای هشت پورت fast ethernet با قابلیت POE است و دو پورت آن gigabit eternet است.

نرخ ارسال اطلاعات آن به چهار میلیون بسته در ثانیه اشاره کرد.

امیدواریم از نوشتار انواع سوئیچ شبکه و کاربرد استفاده کرده باشید.

چنانچه سوالی در زمینه سوئیچ داشتید می توانید از طریق تالار گفتگو و دیگر راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: webhost
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/60