آشنایی با دوربین ‏مداربسته تحت شبکه IP

آشنایی با دوربین ‏مداربسته تحت شبکه IP

منتشر شده در:
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۰
۵۴٩ بازدید
زمان مطالعه:
١۰ دقیقه و ٢۴ ثانیه
ویرایش شده توسط:‌ ویرایشگر
در تاریخ: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰

آشنایی با دوربین ‏مداربسته تحت شبکه IP

دوربین ‏مداربسته تحت شبکه IP دوربینی است که داده‏‌ها را از طریق یک شبکه کامپیوتری ارسال و دریافت ‏‌می‌کند. این دوربین‌ها برای کار نیاز به اتصال به اینترنت از طریق وای‌فای و یا به صورت سیمی دارند. به منظور آشنایی با دوربین مداربسته تحت شبکه IP ما در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم و جوانب مختلف آنها معرفی می‌نماییم.

دوربین‏‌های IP برای چه مواردی استفاده ‏‌می‌شوند؟

دوربین‏‌های IP بیشتر برای محیط‏‌های تجاری و صنعتی استفاده ‏‌می‌شوند، اما به دلیل مقرون به‌صرفه بودن و سهولت در استفاده، در سیستم‏‌های امنیتی خانه نیز محبوبیت بیشتری یافته‏‌‌اند. به لطف ارتقا فناوری و کاهش نیاز به تجهیزات بیشتر و حجیم‌تر، دوربین‏‌های ‏مداربسته مبتنی بر IP تنها به اندازه چند اینچ طول دارند و بنابراین برای نظارت بر فضاهای کوچک و بزرگ، از جمله در گاو صندوق‌ها گرفته تا دفاتر خصوصی و طبقات فروشگاه‏‌ها مناسب هستند.

برنامه‏‌های امنیتی خانه

بسیاری از صاحبخانه‏‌ها به دلایل مختلف سیستم‏‌های امنیتی خانه خود را ارتقا داده‏‌‌اند و از دوربین‏‌های IP در داخل و بیرون منزل خود استفاده کرده‏‌‌اند. همانطور که عنوان شد اندازه این دوربین‏‌ها بسیار کوچک هستند و ‏‌می‌توان آنها را بدون اینکه دیگران از وجود آنها اطلاع داشته باشند استفاده کرد. این نوع دوربین‏‌ها برای خانواده‏‌هایی که فرزندان کوچکی دارند و ‏‌می‌خواهند اطلاع حاصل کنند که فرزندان آنها در هنگام نبود پرستار بچه چه کاری انجام ‏‌می‌دهد نیز بسیار مناسب هستند.

برنامه‏‌های امنیتی کسب‌وکار

صاحبان مشاغل به منظور جلوگیری از سرقت یا سوء رفتار کارکنان خود از دوربین‏‌های امنیتی برای این کار استفاده ‏‌می‌کنند این دوربین‌ها برای کمک به صاحبان مشاغل برای کنترل بیشتر بر کارکنان و فرآیندهای کاری خود استفاده ‏‌می‌کنند. فناوری به کار رفته در دوربین‏‌های ‏مداربسته امنیتی امروزه به قدری پیشرفت کرده است که ‏‌می‌تواند تصویر پلاک خودرو را از صدها فوت دورتر نیز ثبت نماید یا تصویر یک شخص را به وضوح بگیرد مانند عکسی که مستقیماً گرفته شده است.

فناوری دوربین‏‌های ‏مداربسته مبتنی بر IP چگونه کار ‏‌می‌کند؟

در حالی که دوربین‏‌های آنالوگ برای انتقال تصاویر به مانیتور یا DVR به کابل ویدئو نیاز دارند، دوربین IP دارای قابلیت انتقال تصویر از طریق اتصال داده را دارند که ‏‌می‌تواند اترنت، USB و WI-FI باشد. دوربین‏‌های ‏مداربسته IP درست مانند هر دستگاه شبکه دیگر، مانند چاپگر یا اسکنر، مستقیماً به شبکه متصل ‏‌می‌شود.

دوربین‏‌های ‏مداربسته تحت شبکه IP تصاویر با کیفیت بالا را ضبط ‏‌می‌کند و تقریباً مشابه یک تصویر دیجیتالی عمل ‏‌می‌کند، اما چیزی که باعث ‏‌می‌شود آنها را از مدل‏‌های قبلی متمایز نماید قابلیت فشرده‌سازی و انتقال خودکار آنها بر روی شبکه است – مانند شبکه‏‌های کامپیوتری یا شبکه کابلی- زیرساخت لازم برای اتصال به سیستم اینترنت از قبل فراهم شده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آنها را به همان روشی که لپ‌تاپ خود را به وای‌فای وصل ‏‌می‌کند، برای دوربین‏‌های ‏مداربسته تحت شبکه نیز این کار را انجام دهید.

انواع دوربین‏‌های ‏مداربسته تحت شبکه IP

در مورد دوربین‏‌های اینترنتی، سه نوع سیستم وجود دارد که ‏‌می‌توانید پیاده‌سازی کنید:

شبکه‏‌های بی‌سیم: این شبکه‏‌ها از وای‌فای برای انتقال داده از یک مودم ‏‌بی‌سیم استفاده ‏‌می‌کنند. تنظیم و سفارشی‌سازی آنها آسان است، اما برای دسترسی غیرمجاز در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

شبکه‏‌های سیمی: شبکه‏‌های سیمی‌ از طریق کابل‏‌های شبکه به مودم یا روتر پهن باند متصل ‏‌می‌شوند و سریع‌ترین و مطمئن‏ترین راه برای اتصال دوربین‏‌های IP شما هستند. احتمال قطع یا تداخل سیگنال بسیار کم است و عملاً هیچ خطری برای دسترسی غیر مجاز وجود ندارد.

شبکه تلفن همراه: اگرچه ممکن است این گزینه راحت‌ترین گزینه از بین موارد بالا باشد، اما کندترین مورد نیز ‏‌می‌باشد. یک تلفن همراه ایمن‌تر از وای‌فای است و راه‌اندازی آن بسیار آسان است، زیرا اکثر دوربین‏‌های IP به طور کامل مجهز به فرستنده‏‌های تلفن همراه هستند و نیاز به نصب کمی‌ دارند. با تمام این اوصاف، یک شبکه تلفن همراه احتمالاً گرانتر از سه مورد قبلی نیز هست.

دوربین‏‌های  PTZ: دوربین‏‌های بزرگنمایی با قابلیت زاویه دید (PTZ) ‏‌می‌توان میدان دید و زاویه آن را از طریق یک اپراتور از راه دور تنظیم نمود و به کاربران این امکان را ‏‌می‌دهد تا با کنترل بیشتری رویدادها را ردیابی کنند. آنها ‏‌می‌توانند مناطق وسیعی را پوشش دهند و معمولاً برای نظارت بر فضاهای باز عمو‏‌می ‌استفاده ‏‌می‌شوند.

دوربین ‏مداربسته IP ثابت: دوربین‏‌های IP ثابت در موقعیت ایستا عمل ‏‌می‌کنند و یک نمای واحد را در میدان دید دوربین ارائه ‏‌می‌دهند و به طور مداوم سوژه‏‌ها را در یک قاب از پیش تعیین شده تحت نظر قرار ‏‌می‌دهند. دوربین‏‌های ثابت به طور گسترده در داخل و خارج از خانه مورد استفاده قرار ‏‌می‌گیرند. در مقایسه با دوربین‏‌های PTZ، آنها به پهنای باند کمتری برای پشتیبانی نیاز دارند.

دوربین‏‌های POE یا POE+: دوربین‏‌های POE از کابل اترنت (معمولاً CAT5 یا CAT6) برای تأمین همزمان برق و داده استفاده ‏‌می‌کنند. این نوع دوربین‏‌ها نیاز به دو کابل جداگانه برای منبع تغذیه و داده‏‌ها ندارند، بنابراین سخت‌افزار مورد نیاز کاهش ‏‌می‌یابد. بنابراین تجهیزات شبکه کمتری برای نصب و ‏‌راه‌اندازی آنها مورد نیاز است. به همین جهت نصب سیستم‏‌های POE آسانتر است و هزینه نگهداری آنها در مقایسه با سیستم‏‌های سنتی کمتر است. تفاوت بین POE و POE+ در میزان جریان برقی است که هر یک برای تغذیه سیستم‏‌های خود منتقل ‏‌می‌کنند. سیستم‏‌های استاندارد POE بیشتر دوربین‏‌های IP را تغذیه ‏‌می‌کنند و برق را تا 15 وات انتقال ‏‌می‌دهند. سیستم‏‌های POE+  حداکثر تا 30 وات برق را منتقل ‏‌می‌کنند و معمولاً در دوربین‏‌های پرقدرت با مکانیزم گرمایش و سرمایش استفاده ‏‌می‌شوند.

مواردی که باید در هنگام خرید دوربین مداربسته تحت شبکه در نظر داشته باشید:

فضای حافظه ابری و داخلی: هنگام بررسی دوربین‏‌های IP، فضای ذخیره‌سازی بسیار مهم است. بسیاری از شرکت‏‌ها موظفند بسته به صنعت و دستورات محلی، فیلم‏‌های امنیتی را برای مدت مشخصی حفظ کنند. اکثر سیستم‏‌های نظارتی داده‏‌ها را در فضای ذخیره‌سازی ابری، درایو حالت جامد (SSD) یا‏ ‌هارد دیسک (HHD) منتقل ‏‌می‌کنند.

قابلیت POE: دوربین‏‌های IP که ‏‌می‌توانند از طریق اتصال POE تغذیه شوند، خطر و هزینه سیم‌کشی را از بین ‏‌می‌برند. در مقایسه با دوربین‏‌های کاملاً ‏‌بی‌سیم، دوربین‏‌های IP تحت شبکه  POE در انتقال داده‏‌ها باثبات عمل می‌کنند و کمتر با تداخل دستگاه‏‌های مجاور روبرو ‏‌می‌شوند.

رمزنگاری داده‏‌های ویدئویی: میزان امنیت دوربین‌های IP به میزان رمزگذاری داده‏‌ها و امنیت شبکه بستگی دارد. رمزگذاری راهی است برای مخفی کردن اطلاعات با در هم ریختن داده‏‌ها است به طوری که فقط افراد مجاز بتوانند آن را رمزگشایی کنند. دو نوع رمزنگاری برای دوربین‌های IP تحت شبکه وجود دارد، یکی در حالت استراحت و دیگری حالت انتقال می‌باشد.

  • رمزگذاری در زمان استراحت: در این نوع رمزگذاری، داده‏‌ها در حالی که روی دوربین هستند محافظت ‏‌می‌شود. RSA و AES دو نمونه از استانداردهای رمزگذاری هستند.
  • رمزگذاری در حالت انتقال: در این نوع رمزگذاری، داده‏‌ها هنگام انتقال بر روی شبکه یا انتقال از ذخیره‌سازی محلی به فضای ابری محافظت ‏‌می‌شوند.

اشتراک گذاری فوری ویدئو: یکی از قابلیت‏‌های سیستم‏‌های نظارتی IP تحت شبکه جدیدتر، امکان به اشتراک گذاری کلیپ‏‌های ویدئویی از طریق پیام کوتاه، ایمیل و موارد دیگر ‏‌می‌باشد. این امر مدت زمان لازم برای هشدار به مقامات هنگام وقوع حوادث و اقدام فوری را کاهش ‏‌می‌دهد.

کیفیت ویدئو: دوربین‏‌های IP به طور کلی در مقایسه با دوربین‏‌های آنالوگ کیفیت  فیلم بالاتری دارند. از آنجا که آنها سیگنال‏‌های دیجیتال را منتقل ‏‌می‌کنند، ‏‌می‌توانند جزئیات بیشتری را ثبت کنند.

تجزیه و تحلیل مبتنی بر لبه: سیستم‏‌های نظارتی مدرن از هوش مصنوعی (AI) و تجزیه و تحلیل مبتنی بر لبه برای تشخیص افراد و اشیاء در دوربین استفاده ‏‌می‌کنند.

جریان پایدار: دوربین‏‌های IP که در حالت جریان پایدار عمل ‏‌می‌کنند، پهنای باند زیادی را مصرف ‏‌می‌کنند و مقیاس‌پذیری و هزینه کمتری برای شرکت‏‌ها و سازمان‏‌های بزرگ دارند.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/263