بلاک چین در آینده رسانه های اجتماعی چه نقشی دارد؟

بلاک چین در آینده رسانه های اجتماعی چه نقشی دارد؟

منتشر شده در:
یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷
١,۶٧٩ بازدید
زمان مطالعه:
٨ دقیقه و ۳۵ ثانیه
(۰) دیدگاه

نقش بلاک چین در آینده رسانه های اجتماعی چیست؟ بلاک‌چین این توانایی را دارد که بیشتر جنبه‌های زندگی انسان را دچار تحول کند. تکنولوژی بلاک چین که دستاورد قرن بیست‌ویکم است حتی این قدرت را دارد که شبکه‌های اجتماعی را نیز کاربردی‌تر نماید. 

نقش بلاک چین در آینده رسانه های اجتماعی

در حال حاضر، تمام مردم دنیا در هر کشور و منطقه‌ای به سهولت و سرعت با هم ارتباط برقرار می کنند. فیسبوک و توییتر و اینستاگرام از جمله شبکه های اجتماعی هستند که علاقه و گرایش انسان به برقراری ارتباط با افراد دیگر منجر به پیدایش آنها شده است. لازم به ذکر است که در ظاهر این شبکه‌ها و سرویس‌ها برای اینکه به نیاز ما برای برقراری ارتباط پاسخ دهند طراحی شده‌اند.اما با کمی تامل متوجه می شویم که آنها گنجینه ای از اطلاعات هستند که شرکت‌های تبلیغاتی و دولت‌ها سعی دارند از این اطلاعات کاربردی و جذاب نهایت استفاده را ببرند. اینجا است که بعد از مدتی کاربران این شبکه‌ها می فهمند که درحال‌خدمت به صاحبان اصلی این شبکه ها هستند.

ماهیت

در حقیقت، این رسانه‌های اجتماعی بدون اینکه برای تهیه‌ی محتوای حرفه‌ای به خود زحمتی بدهند و تنها با بهره گیری از محتوای تولیدشده‌ی کاربران و فروش آن به مبالغی بسیار زیاد به مشتری مد نظر خود درآمد های زیادی کسب می کنند. دراین‌بین، کاربران یا همان تولیدکنندگان اصلی محتوا که بار اصلی بر دوششان است فقط با دریافت لایک و ری‌توییت دیگران به صورت موقتی به شهرت می رسند.همین مسئله موجب کاهش تعداد کاربران در بعضی از شبکه‌های اجتماعی شد. به این معنی که با گذشت زمان، کاربران به اهداف این شبکه‌ها و رسانه‌ها پی بردند و تعدادی از آن‌ها دیگر دوست نداشتند که با این رسانه ها این همکاری یک‌طرفه را ادامه دهند . یک علت دیگر کاهش کاربران آنها به مشکلات حریم خصوصی (Privacy) در این پلتفرم‌ها مربوط می شود. 

واقعیت این است که نفوذ به این شبکه‌ها و سرقت اطلاعات شخصی کاربران و نهایتا،‌ فروخته شدن این اطلاعات به مجرمان سایبری به بی اعتمادی تعداد زیادی از کاربران نسبت به این شبکه‌ها منجر شد.

کاربرد بلاک‌چین

در سالهای گذشته بلاک‌چین نشان داده است که در بخش‌های مختلف دنیای تکنولوژی ظرفیت های قابل ملاحضه ای دارد. اکثر متخصصین معتقدند که این تکنولوژی سیستم برتر آینده‌ جهان نی باشد .حال آنکه بر اساس مشکلات ذکر شده درمورد شبکه های اجتماعی، جست‌وجو برای دست یابی به راه‌حل بلاک‌چینی این بخش نیز آغاز شد.بلاک‌چین افزون بر اینکه تمام رمزارزها را راه اندازی و پشتیبانی می کند دارای کاربردهای بسیار دیگری نیز می باشد. در ساده ترین تعریف ، این تکنولوژی یک روش پر قدرت و غیره متمرکز جهت ذخیره‌ی اطلاعات و بویژه رکوردها بشمار می آید که در پیاده‌سازی انواع شبکه‌های جهانی دارای کاربرد می‌باشد. قدرت و توانایی اصلی این شبکه نیز در روش ثبت و تأیید اطلاعات در آن می باشد.

داده های بلاک‌چین علاوه بر یک هاست ثابت، در تعداد زیادی نود شبکه با قوانین برابر محافظت می‌شود.

اگرچه تا بحال بلاک چین در مسائل مالی و مخصوصا رمزارز بیشترین کاربرد را داشته است اما این فناوری دارای توانایی پیاده‌سازی و کاربرد در بسیاری عرصه‌های دیگر نیز می باشد. به عنوان یکی از عرصه‌هایی که پیاده‌سازی بلاک‌چین کاربرد آن‌ها را بهبود می بخشد می توان به شبکه های اجتماعی اشاره نمود .با توجه به این‌ که طراحی بلاک چین بر اساس حریم شخصی و اعتبار اطلاعات و امنیت صورت گرفته است ، با یک نگاه کلی می‌توان به ظرفیت‌های بلک چین در زمینه پلت فرم های اجتماعی پی برد. در این پلتفرم ها، تولیدکنندگان محتوا می توانند از امکانات این شبکه نهایت استفاده را داشته باشند . فرض کنید که به تولید یک محتوا و درون مایه می پردازید و برای کسب درآمد از آن خودتان تمام بخش‌ها را کنترل می کنید.

به‌ عبارت دیگر، چنانچه قرار باشد از این محتوا  پولی به دست آید، این  تولیدکننده است که بیشترین منفعت را کسب می کند.

تأمین حریم خصوصی با بلاک چین

فرض کنید که فیسبوک به تکنولوژی بلاک‌چین مجهز شود. این شبکه با پیاده‌سازی فناوری جدید، می تواند امکانات زیر را در اختیار کاربران خود قرار دهد:

  • تراکنش‌های خصوصی
  • مکالمه‌های خصوصی
  • رمزارز اختصاصی

مالکیت اطلاعات عمومی

این حریم خصوصی به خود پلتفرم نیز بسط پیدا می کند . واقعیت این که حتی مالکان این شبکه‌ی اجتماعی نیز نمی توانند به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. بنابراین، ‌فروش اطلاعات شما بدون اجازه ممکن نخواهد بود. لازم به ذکر است که بعضی شبکه‌های اجتماعی فعلی همچون فیسبوک، حتی در بعضی مواقع آگاه نیستند که چه اطلاعاتی را بفروش می رسانند.

پیاده‌سازی بلاک چین به کاربران این امکان را می دهد که مستقیما از محتوای خود درآمد کسب نمایند تکنولوژی بلاک چین منجر به حذف واسطه‌ها از جریان تولیدوفروش محتوا شده و حریم خصوصی نیز از امنیت بیشتری برخوردار می شود.

در نتیجه، شبکه های اجتماعی بیشتر از قبل معتبر می شوند و حفاظت هرچه‌بیشتر از حریم خصوصی کاربران رضایتمندی تمام کسانی که در این عرصه فعال هستند را بدنبال دارد.

فرصت کسب درآمد

افزون برحفظ حریم خصوصی،کاربران می توانند از فرصت‌های درآمدی بهره مند شوند. بکارگیری تکنولوژی بلاک چین باعث می شود که قسمت اعظم سود محتوای تولیدشده به‌جای پلتفرم به کاربر تعلق بگیرد .

با اختصاص رمزارز مناسب برای این پلتفرم‌های جدید، شما به تولید محتوایی کامل اقدام می کنید که بوسیله ی این ارزها هزینه‌ی آن را وصول خواهید کرد.

نهایتا اقتصادی که با استفاده از این روش بوجود می آید از پایدارتری لیشتری برخوردار خواهد بود و تمام افراد فعال در آن نیز بهره مند خواهند شد. کاربران این شبکه‌های اجتماعی نیز از امنیت اطلاعات خود و همینطور از بدست آوردن درآمدی که ماحصل سعی و تلاش خود آنهاست مطمئن خواهند شد.دلیل های ذکر شده مشخص می کند که چرا باید شبکه‌های اجتماعی فعلی تغییر کرده و برای آنها جایگزینی ایجاد شود. احتمال اینکه به این زودی این اتفاق بیافتد کم است؛ اما با قدرتمند تر شدن تکنولوژی‌های پیشرفته و کاربردی و ایمن جدیدی همچون بلاک چین، بایستی منتظر بود که تمام عرصه‌های کار و تعامل ما تغییر کند.

برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید
چنان‌چه برای خرید سوئیچ شبکه ایرانی و بومی مناسب شبکه‌تان به مشاوره فنی و تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/37