اصول استخراج بیت کوین چیست؟

اصول استخراج بیت کوین چیست؟

منتشر شده در:
یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹
٨۰٩ بازدید
زمان مطالعه:
١۰ دقیقه و ٢٨ ثانیه
نویسنده:
(۰) دیدگاه

با مطرح شدن بیت کوین و با بالا رفتن ارزش آن و سروصداهایی که این روزها درباره کسب درآمد از طریق ارز دیجیتال مطرح شده است بسیاری از افراد را به فکر استخراج بیت انداخته است. اما این دسته از افراد اطلاعات کافی درباره اصول استخراج بیت کوین ندارند. بنابراین ما را برآن داشت تا در این مقاله به این موضوع که اصول استخراج بیت کوین چیست و چگونه می توان از این راه کسب درآمد کرد بپردازیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که در ژانویه 2009 در یک مقاله سفید که توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو منتشر شد در جهان مطرح شد. از اهداف اولیه ایجاد بیت کوین ایجاد بستری به منظور انجام معاملاتی با هزینه تراکنش کمتر است. این بستر که حالت غیرمتمرکز دارد و در واقع به عنوان دفتر کل عمومی (Public Ledger) است که تراکنش های مالی در آن قرار می گیرند. با وجود اینکه بیت کوین در یک شبکه غیرمتمرکز ایجاد میگردد و هیچگونه پشتوانه فیزیکی ندارد اما باز هم مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است و روزانه بسیاری از افراد با خرید و راه اندازی دستگاه های استخراج بیت کوین در تلاش برای بدست آوردن آن هستند.

استخراج بیت کوین در واقع فراهم کردن امنیت شبکه ای است که بیت کوین در آن ایجاد میگردد. استخراج بیت کوین توسط دستگاه هایی با نامه ماینر (Miner) صورت می پذیرد و بدون وجود این دستگاه ها، امنیت شبکه به خطر خواهد افتاد.

دستگاه های ماینر از طریق حل مسائل پیچیده این امنیت را فراهم می آورند و به ازای هر ده دقیقه مقدار مشخصی از بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می کنند. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که در فکر خرید دستگاه ماینر و ایجاد درآمد برای خود هستید بهتر است با یکسری از مفاهیم در زمینه استخراج بیت کوین آشنا باشید.

یک تراکنش در صورتی که درون یک بلاک قرار گرفته باشد به عنوان یک تراکنش امن در نظر گرفته می شود، بلاک چین شبکه ای از بلاک ها است که با یکدیگر متصل هستند. این تراکنش ها بدون تأیید صحت از سوی ماینرهای دیگر در درون بلاک قرار نخواهند گرفت بنابراین در صورتی که تراکنشی را به شبکه ارسال می کنید منتظر تأیید آن از سوی دیگر ماینرها باشید و توصیه می گردد به دلایل زیر تا 6 بلاک بعدی منتظر بمانید چرا که اگر:

صفر بلاک: این تراکنش ممکن است برگشت بخورد.

یک بلاک: اگر تراکنش شما زیر 1000 دلار باشد ایجاد یک بلاک کافی است.

سه بلاک: اگر تراکنش شما بین 1000 تا 10000 دلار باشد ایجاد سه بلاک کافی است.

شش بلاک: اگر تراکنش شما بین 10000 تا 100000 دلار باشد ایجاد شش بلاک کافی خواهد بود.

اصول استخراج بیت کوین چیست؟

اگر شما قصد این را دارید که به استخراج بیت کوین بپردازید باید بگوییم که این فرآیند در عین زمانبر بودن مصرف برق زیادی هم دارد و برای این منظور، استفاده از سوله ها و مکان های بزرگ مناسب تر می باشد. استخراج بیت کوین در کشورهایی که برق ارزان قیمتی دارند مقرون به صرفه تر خواهد بود. اما برای استخراج بیت کوین نیاز است تا لوازم و تجهیزات این کار را نیز فراهم آورید. در ادامه به تجهیزات مورد نیاز و اقداماتی که نیاز است که انجام بدهیم اشاره خواهیم نمود.

1- خرید دستگاه استیک ماینر (ASIC Miner)

استیک ماینر دستگاهی است که توسط شرکت بیت مین (Bitmain) ساخته شده است و به منظور استخراج بیت کوین مورد استفاده قرار میگیرد. شما بدون این دستگاه قادر نخواهید تا بیت کوین استخراج کنید. این دستگاه را می توانید در ایران از فروشندگان مجاز خریداری نمایید. البته نیاز به یادآوری است که هیچگاه استخراج بیت کوین را بر روی کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها امتحان نکنید چرا که علاوه بر مصرف برق زیاد و فشار آوردن به سیستم شما هیچ درآمدی عاید شما نخواهد شد.

افرادی که به منظور استخراج بیت کوین دستگاه خریداری می نمایند این انتظار را دارند تا هزینه ای را که به این منظور پرداخت کرده اند هر چه زودتر به آنها برگردانده شود. این مسئله بستگی به عواملی مانند قدرت هش دستگاه، هزینه برق، هزینه استخر ماینینگ و سختی مسئله ای که این دستگاه باید حل نماید. از جمله بهترین دستگاه هایی که در این زمینه می توان نام برد شامل:

انت ماینر اس 17+ (Antminer S17)

آوالون ماینر 1166 (AvalonMiner 1166)

ماینر M3 (Miner M3)

آوالون ماینر 821 (AvalonMiner 821)

مرحله بعدی به منظور استخراج بیت کوین ایجاد یک استخر ماینینگ است. البته بدون ایجاد استخر نیز شما می توانید بلاک تولید نمایید اما این کار بسیار بعید است چرا که میزان هش دستگاه شما به اندازه تولید یک بلاک نیست. منظور از استخر ماینینگ این است که شما میزان نرخ هش خود را با دیگران به اشتراک می گذارید و زمانیکه یک بیت کوین تولید شد شما به میزان نرخ هش خود بیت کوین دریافت می کنید.

مرحله سوم نصب نرم افزار شبکه بیت کوین است. از طریق این نرم افزار شما می توانید یک استخر ماینینگ ایجاد نمایید و همچنین بعد از استخراج بیت کوین آدرس حساب خود را به منظور دریافت دستمزد اعلام نمایید. این نرم افزار بر روی سیستم های ویندوز، مک و لینوکس قابل نصب است.

در این مرحله می توانید ماینر را روشن کنید و رایانه را نیز از قبل به همان شبکه ای که ماینر متصل شده است وصل نمایید. از آنجا که ماینرها از پروتکل DHCP پشتیبانی می کنند نیازی به دادن آدرس IP به آن نیست. در مرورگر خود آدرس IP ماینر را وارد نمایید. بعد از وارد نمودن آدرس IP به صفحه تنظیمات ماینر وارد خواهید شد در این مرحله نام کاربری و پسورد ROOT را وارد نمایید. توصیه ما این است که در این مرحله به تب ADMIN رفته و پسورد خود را تغییر دهید. سپس به تب CONFIGURATION رفته و اطلاعات مربوط به استخر ماینینگ را اضافه کنید. سپس باید IP استخر ماینینگ و اسم و پسورد کسی که می خواهد برای شما کار کند را وارد نمایید. پس از این تنظیمات ماینر شروع به استخراج بیت کوین خواهد کرد.

در پایان باز هم به این موضوع اشاره خواهیم کرد که میزان درآمد شما از راه استخراج بیت کوین بستگی به نوع دستگاه شما و کسر نمودن هزینه های آن دارد و با توجه به اینکه امروزه افراد بسیاری به این زمینه رو آورده اند میزان محاسباتی که دستگاه های ماینر باید انجام بدهند پیچیده تر شده و با دستگاه های قدیمی شانس افراد در این زمینه کاهش می یابد.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/218