انواع مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور

انواع مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور

منتشر شده در:
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
١,٢۰٨ بازدید
زمان مطالعه:
٧ دقیقه و ۴۵ ثانیه
ویرایش شده توسط:‌ پویان افضلی هرسینی
در تاریخ: یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور، دستگاهی پرکاربرد در زمینه انتقال اطلاعات محسوب می گردد و دو فیبر غیر همجنس را به یکدیگر متصل می نماید. پرکاربردترین نوع مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور مبدل هایی می باشد که در مسیر انتقال مس به فیبر نوری می باشد که باعث ارتباط بهتر این دو خواهد شد. در این مقاله ما قصد داریم تا به معرفی انواع مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور بپردازیم.

مبدل فیبر نوری چیست؟

همانطور که گفته شد مبدل فیبر نوری یا مدیا کانورتور به عنوان یک ارتباط دهنده در شبکه های غیرهمجنس به کار می رود و رایج ترین نوع آن مبدل های فیبر نوری می باشد که در شبکه های زوج به هم تابیده مسی به منظور تبدیل سیگنال های الکتریکی به امواج نوری مورد استفاده قرار می گیرد.

فیبرهای نوری زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که فاصله بین دو دیوایس شبکه طولانی باشد. در اینجاست که با استفاده از مبدل فیبر نوری این امکان وجود دارد که بین دو دیوایس شبکه که با کابل مسی و در فاصله طولانی قرار گرفته اند میتوان ارتباط برقرار کرد.

مبدل های فیبر نوری کاربردهای زیادی دارند که می توان در مسیرهای فیبر نوری به منظور برقراری ارتباط دو طرفه برای تبدیل فیبر Multi Mode به فیبر Single Mode و همچنین به منظور تبدیل طول موج ها در مالتی پلکس نیز کاربرد دارد.

انواع مبدل فیبر نوری

مبدل های فیبر نوری متنوعی در بازار موجود هستند که از نظر فاکتورهای زیر با یکدیگر متفاوت هستند. این فاکتورهای عبارتند از:

 • تعداد پورتها
 • نوع پورت الکتریکال
 • تعداد پورت فیبر نوری
 • تعداد کانکتور فیبر نوری
 • برد ماژول فیبر نوری
 • پشتیبانی از نوع فیبر نوری
 • سیستم عامل مدیا کانورتور

در دسته بندی مبدل های فیبر نوری می توان به موارد غیرقابل مدیریت، POE، مجزا، مینی و صنعتی و قابل استفاده در شاسی اشاره نمود.

مبدل فیبر نوری غیر قابل مدیریت

مبدل های فیبر نوری غیر قابل مدیریت به محض روشن شدن شروع به کار خواهند کرد و به دلیل راحتی در نصب و استفاده برای افراد تازه کار مناسب می باشد و امکانات اضافی دیگری مانند قابلیت مدیریت و نظارت را ندارند. استفاده از این نوع مبدل فیبر نوری در شرکت ها و سازمان هایی که فضای آنها محدود می باشد مناسب است.

مبدل های فیبر نوری مدیریت شده به کاربران امکان مدیریت شبکه، نظارت و کنترل و تشخیص خطاها را می دهد و دست مدیران شبکه را برای کنترل خطاها و داده ها، ترافیک و پهنای باند باز می گذارند. مبدل های فیبر نوری مدیریت شده نسبت به نوع مدیریت نشده قیمت بالاتری دارند اما گزینه ها، امنیت و اطمینان خاطر بیشتری را برای کاربران فراهم می آورند.

مبدل فیبر نوری POE

 در مبدل فیبر نوری POE امکان انتقال برق به همراه اطلاعات و سایر سیگنال ها وجود دارد و روشی مقرون به صرفه برای دستگاه هایی می باشد که از قابلیت POE پشتیبانی می کنند است. در این روش به دلیل عدم نیاز به کابل کشی به منظور تأمین برق در هزینه های کابل کشی صرفه جویی می شود. مبدل های فیبر نوری POE قادر هستند تا برق تجهیزاتی مانند تلفن تحت شبکه، دستگاه WIFI و دوربین های تحت شبکه را تأمین نمایند.

مبدل فیبرهای نوری مجزا و ماژولار مبتنی بر شاسی

مبدل های فیبر نوری مجزا در اندازه کوچک هستند و برای محیط هایی با فضای کوچک مانند جعبه های مخابراتی و یا جعبه تقسیم مناسب می باشند. در مبدل های فیبر نوری ماژولار مبتنی بر شاسی از چند مبدل فیبر نوری مستقل که قابلیت نصب در یک شاسی را دارند تشکیل شده است. در شبکه هایی که نیاز به کانورتوهای زیادی می باشد این مدل به منظور مدیریت راحت تر آنها، روشی مقرون به صرفه می باشد.

مبدل فیبر نوری صنعتی و تجاری

مبدل فیبر نوری صنعتی، مبدل هایی قدرتمندی هستند که در شرایط آب و هوایی دشوار با دمای بین 40- تا 85 درجه سانتیگراد می توانند بخوبی کار کنند. این مبدل ها حتی در برابر ضربه های شدید مقاومت خوبی دارند. از این مبدل ها بیشتر برای حفاری و استخراج نفت و گاز، هواشناسی و سایر کاربردهای صنعتی و در محیط های باز استفاده می شوند.

مبدل فیبرنوری مینی و استاندارد

مبدل فیبر نوری مینی با توجه به اندازه ای که دارند در شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و از کلیدهای DIP که برای مختلف به کار می روند پشتیبانی می کنند و به همین دلیل بر مدل های استاندارد ارجحیت دارند.

انواع مبدل فیبر نوری براساس نوع تبدیل

در بازار مبدل های فیبر نوری هم در نوع کابل مسی به فیبر نوری و هم فیبر نوری به فیبر نوری موجود هستند که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

مبدل مس به فیبر نوری

این زیر ساخت به منظور ارتباط و ادغام کابل مسی با فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد امکان اتصال دستگاه های اترنت با کابل مسی را از طریق فیبر نوری فراهم می نماید که به سه نوع زیر دسته بندی می شوند:

 • مدیا کانورتور مس به فیبر نوری
 • مدیا کانوتور اترنت به فیبر نوری
 • مدیا کانورتور ویدئو مس به فیبر

مبدل فیبر نوری  به فیبر نوری

این نوع مبدل قادر است تا ارتباط بین فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود را به فیبر نوری دوگانه و تک فراهم بیاورد. همچنین این مدیا کانورتور قادر است تا از تغییر طول موج سیگنال نیز پشتیبانی نماید. دو نوع پرکاربرد این این مدیا کانورتور شامل تبدیل حالت و WDM OEO ترانسپوندر می باشند.

کلام آخر

استفاده از مبدل فیبرهای نوری یا مدیا کانورتورها روشی مقرونه به صرفه برای ارتباط زیر ساخت های مختلف می باشد و به گسترش ارتباطات کمک شایانی نموده است. پیشنهاد ما این است که با توجه به تنوع مدیا مانورتورها، قبل از خرید نیازهای فعلی و آینده شبکه خود را بسنجید.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/222