راهنمای انتخاب مدیا کانورتر فیبر نوری

راهنمای انتخاب مدیا کانورتر فیبر نوری

منتشر شده در:
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹
٢,١۰٩ بازدید
زمان مطالعه:
٢١ دقیقه و ١ ثانیه
ویرایش شده توسط:‌ پویان افضلی هرسینی
در تاریخ: یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

مدیا کانورتر فیبر نوری چیست؟

مدیا کانورتر فیبر نوری وسیله ای برای شبکه است که سیگنال ها را بین دو نوع رسانۀ مجزا، انتقال و ترجمه می کند. به طور کلی بیشتر برای گسترش اتصالات شبکه ای استفاده می شود. یک مدیا کانورترِ معمولی دارای دو گیرنده است که توانایی انتقال و دریافت داده ها را به یکدیگر فراهم می کند.

. هنگامی که داده ها توسط گیرندۀ دوم دریافت می شوند، بسته به رسانۀ مورد نیاز، به یک نوع سازگار ترجمه می شوند. طیف گسترده ای از برنامه ها وجود دارد که می توان از مدیا کانورتر فیبر نوری برای آنها استفاده کرد.

مخصوصاً برای ارتقا به فناوری پیشرفته تر، بدون نیاز به افزودن اجزایی که دستگاه قبلاً با آنها ساخته نشده است، بسیار مناسب است. مدیا کانورتر فیبر نوری اغلب از کابل های بزرگتر از کابل های مسی پیچ خورده پشتیبانی می کنند.

کابل های فیبر نوری در مقایسه با کابل های مسی با طول 90 متر، 2000 متر حد دارند. متداول ترین کاربرد مدیا کانورتر ها زمانی است که از کابل های مسی به کابل های فیبر نوری منتقل می شود.

همچنین مدیا کانورتر فیبر نوری اطمینان حاصل می کنند که داده های منتقل شده برای همۀ دستگاه های دیگر تضمین می شود تا از یکپارچگی آنها اطمینان حاصل شود.

مبدل فیبر یک دستگاه ساده اما مفید است که می تواند بین فیبر نوری و انواع دیگر فیبر ها تبدیل ایجاد کند. متداول ترین کاربرد مبدل مدیاکانورتر، انتقال بین فیبر و مس برای گسترش شبکه یا معرفی کابل کشی فیبر نوری به یک شبکه مبتنی بر مس است.

از آنجا که می توان این دستگاه ها را تقریباً در همه جای شبکه قابل نصب کرد و نیز مقرون به صرفه بودنِ آن ، باعث شده تا این دستگاه برای بسیاری از برنامه های دیگر نیز در نظر گرفته شده اند. انواع مختلف مبدل های فیبر نوری در بازار ارائه می شود ، مردم در هنگام انتخابِ بهترین فیبر برای پروژه های خود، به راحتی گیج می شوند. در این مقاله راهنمای انتخاب بهترین مدیا کانورتر فیبر نوری برای نیاز های شما ارائه می شود.

مدیا کانورتر، که به عنوان مدیاکانورتر فیبر نوری نیز شناخته می شود، وسیله ای است که به طور گسترده در MAN (شبکه منطقه شهری) برای دسترسی و انتقال اطلاعات به مشتریان سازمانی برای تحقق اتصالات مس به فیبر یا فیبر به فیبر استفاده می شود.

مدیا کانورتر فیبر نوری یک راه حل موثر برای افزایش فاصلۀ انتقال با استفاده از زیرساخت کابل کشی موجود با مبدل های مختلف فیبر نوری در بازار است، که در زیر به معرفی انواع مبدل های فیبر نوری رایج و محیط برنامه ها می پردازد تا به شما در انتخاب بهتر کمک کند.

انواع مدیا کانورتر فیبر نوری و راهنمای انتخاب

مبدل های متنوعی وجود دارد که از پروتکل های مختلف شبکه ، نرخ داده ، انواع کابل و انواع اتصالات پشتیبانی می کنند.

انواع کاربردها

مبدل های فیبر نوری صنعتی ، مدیریت نشده ، PoE ، مستقل ، مبتنی بر شاسی ، مینی ، و غیره وجود دارد.

مدیا کانورتر های مدیریت شده و مدیریت نشده

مدیا کانورتر های کنترل نشده از نوع plug-and-play هستند ، نصب و عیب یابی افراد تازه وارد را آسان می کند. امکان برقراری ارتباط ساده با سایر دستگاه ها را فراهم می کند، اما توانایی نظارت و مدیریت را ندارد. مدیا کانورتر های کنترل نشده در صورت نیاز به استفاده و مدیریت ساده ، برای یک شرکت کوچک یا دانشگاه به اندازه کافی خوب هستند.

مدیا کانورتر های مدیریت شده دارای وظایفی نظیر نظارت بر شبکه ، تشخیص خطا و مدیریت از راه دور است که به مدیران شبکه امکان می دهد تا داده ها ، پهنای باند و ترافیک را کاملاً کنترل کنند. اما هزینۀ بیشتری دارند. این دستگاه ها بیشتر برای محیط های پیچیده مانند مراکز داده بزرگ و شبکه های سازمانی مناسب است.

مدیا کانورتر های مدیریت شده برای مدیریت بهتر ، امنیت و قابلیت اطمینان، از گزینه های مناسب هستند.

مدیا کانورتر های PoE و بدون PoE

از مدیا کانورتر فیبر نوری Power-over-Ethernet یا PoE به دلیل افزایشِ میزان اعتماد و نیز مقرون به صرفه بودن در فواصل زیاد استفاده می شود. برق دستگاه های شبکۀ PoE را همان کابل مسی مورد استفاده برای داده تأمین می کنند. این می تواند نیاز های دستگاه هایی مانند تلفن های IP ، تجهیزات کنفرانس ویدیویی ، دوربین های IP و دستگاه های WiFi را از طریق کابل کشی مس تامین کند.

بنابراین به طور گسترده ای برای اتصال دوربین های امنیتی و نقاط دسترسی بی سیم در برخی از مناطق غیرقابل دسترس با سرعت انتقال گیگابیتی استفاده شود.

دوبلکس کامل و نیم دوبلکس

به طور کلی آنها از اصول مشابه فرستنده و گیرنده فیبر نوری استفاده می کنند اما در بیشتر موارد ، شما یک مبدل می خواهید که از هر دو پشتیبانی کند. برخی از HUB ها به طور انحصاری از نیمه دوبلکس استفاده می کنند و برای مبدل هایی که فقط از دوبلکس کامل پشتیبانی می کنند و بالعکس، در دسترس نیست. همچنین، فساد مالی و از دست دادن داده در مبدل هایی که فقط از دوبلکس کامل پشتیبانی می کنند یا مبدل هایی که فقط از نیم دوبلکس پشتیبانی می کنند ، بیشتر است.

برای بررسی سازگاریِ اتصالات ، توصیه می شود تا آزمایشی بین مبدل ها و دستگاه های مختلف فیبر نوری انجام شود. برخی از مدیا کانورتر فیبر نوری برای جلوگیری از اتلاف اطلاعات با محافظ های ایمنی ارائه می شوند.

مدیا کانورتر مستقل در مقابل شاسی

مدیا کانورترهای مستقل، جمع و جور بوده و نصب آن آسان است و باعث صرفه جویی در هزینه ها و فضای زیادی می شود. برای کاربردها در محیط هایی با فضای محدود مانند کابینت های مخابراتی یا جعبه توزیع مناسب است.

مبدل های فیبر نوری با مبتنی بر تعدادی مدیا کانورترِ مستقل و یک شاسی، قابلیت نگهداری دوازده مبدل را دارند. این برای مدیریت راحت است که به مبدل های زیادی در یک شبکه بزرگ نیاز باشد. بنابراین از آنها در فضاهای با تراکم بالا مانند مراکز داده یا اتاق کامپیوتر استفاده می شود.

مدیا کانورتر های تجاری و صنعتی

مدیا کانورتر فیبر نوری صنعتی به ویژه برای محیط های سخت طراحی شده اند و امکان تبدیل فیبر نوری در دمای شدید از -40˚C به 85˚C ، ضربه و لرزش بالا را فراهم می کنند. از آنها معمولاً در اتوماسیون ساختمان ، حفاری و استخراج نفت و گاز ، مدیریت ترافیک، ردیابی هوا و سایر کاربردهای صنعتی و خارجی استقاده می شود.

 در حالی که مدیا کانورتر فیبر نوری تجاری با دمای عملیاتی -10 ˚C تا 55 ˚C برای محیط های اداری و مرکز داده های معمولی که دمای محیط کنترل می شود ، طراحی شده اند.

مبدل استاندارد در مقابل مبدل های کوچک (mini media converter)

تراشه های مبدل های کوچک فیبر نوری، بهتر از پردازنده های استاندارد است. یکی از مزایای آن، عملکردهای سوئیچ DIP (بسته دو خطی) است که می تواند نیازهای مختلف را برآورده کند. با توجه به اندازه جمع و جور ، مبدل های فیبر نوری کوچک در محیط های شبکه بزرگ بسیار مورد استقبال قرار می گیرند.

مبدل های فیبر نوری به مس به فیبر و مبدل های فیبر به فیبر وجود دارد که می توان بیشتر تقسیم کرد.

مبدل مس به فیبر

مبدل های مس به فیبر ، اتصالات دستگاه های اترنت مبتنی بر مس را در فواصل طولانی از طریق پیوند فیبر نوری امکان پذیر می کند ، که از داده ها در برابر سر و صدا و تداخل محافظت می کند و شبکه ای با ظرفیت پهنای باند اضافی را برای آینده حفظ می کند. مدیاکانورتر فیبر نوری مس به فیبر شامل اترنت است که اتصال را برای اترنت سریع فراهم می کند.

TDM (Multiplexing Division Time) دستگاه های اترنت گیگابیتی و 10 گیگابیتی ؛ TDM امکان گسترش پروتکل های مخابرات سنتی با اتصالات مسی را فراهم می کند. مبدل های فیبر نوری به مس و فیبر برای اتصالات نقطه به نقطه مناسب هستند.

مبدل فیبر به فیبر

مبدل های فیبر به فیبر می توانند اتصال بین فیبر چند حالته و تک حالته ، دو فیبر و تک فیبر و پشتیبانی از تبدیل طول موج را فراهم کنند. مبدل های چند حالته به تک حالته معمولاً در مواردی که تجهیزات کم مصرف از پورت های MM استفاده می کنند مورد نیاز است اما اتصال به تجهیزات SM مورد نیاز است.

مدیا کانورتر فیبر نوری چند حالته می تواند به فاصلۀ انتقال 2 کیلومتر دست یابد ، که اغلب در انتقال از راه دور برای گسترش شبکه های LAN از طریق کابل فیبر مستقر می شود. در حالی که مدیا کانورتر فیبر نوری تک حالت می تواند به فاصله نسبتاً طولانی تری از 2 کیلومتر تا 100 کیلومتر برسد ، که برای اتصال شبکه های سازمانی یا اتصالات اصلیِ دانشگاه با برنامه های سنگین پهنای باند مناسب است.

مدیا کانورتر فیبر نوری به عنوان یک راه حل مقرون به صرفه برای اتصال با کابل های مسی و فیبر در شبکه عمل می کند. که تا حد زیادی می تواند فواصل انتقال را افزایش دهد و همچنین انعطاف پذیر بوده و استفاده از آن آسان است. از آنجا که انواع مختلفی از مدیاکانورتر فیبر نوری برای برنامه های مختلف وجود دارد.

بهتر است قبل از انتخاب مدیا کانورتر مناسب ، نیازهای فعلی و آیندۀ شبکه را در نظر گرفت.

فاکتورهایی که باید در هنگام انتخاب مدیا کانورتر فیبر نوری در نظر گرفت

برای انتخاب مبدل های فیبر نوری فیبر مناسب برای پروژه خود ، عناصر زیادی را باید در نظر گرفت. ابتدا باید در نظر گرفت که می خواهید در کجا و چگونه از مبدل های فیبر نوری استفاده کنید. سپس ، شما باید توابع و کاراکترهای مبدل های فیبر را بدانید.

در زیر برخی از فاکتورهای مهمی که باید در هنگام انتخاب مبدل های فیبر نوری در نظر گرفته شوند ، آورده شده است.

نرخ داده: در ابتدا باید سرعت دستگاه های مدیا کانورتر فیبر نوری برای اتصال آنها باید در نظر گرفته شود. بیشترین استفاده 10/100 مگابایت بر ثانیه ، 10/100 / 1000 مگابایت بر ثانیه ، 1000 مگابایت بر ثانیه است.

نوع فیبر: کدام دو نوع مختلف فیبر انتقال باید بین یکدیگر تبدیل شوند؟ به عنوان مثال ، فیبر نوری به مس ، فیبر نوری تک حالت به فیبر نوری چند حالته ، دو رشته یا تک رشته و غیره...

طول موج: برای افزودن مبدل های فیبر نوری به شبکه فیبر نوری ، طول موجی که سیگنال باید به شبکه و دستگاه ها مشخص کند.

نوع پُرت و شماره پُرت: مبدل فیبر نوری انواع پورت مختلفی دارد. انواع متداول مورد استفاده برای فیبر نوری در مبدل های فیبر نوری ST ، SC و SFP هستند. تعداد نیرو باید به برنامه ها بستگی داشته باشد.

فاصله انتقال: فاصلۀ انتقال یک جفت مبدل فیبر نوری نیز متنوع است و می تواند نیازهای مختلف از 2 کیلومتر تا 15 کیلومتر یا بیشتر را برآورده کند.

عملکرد PoE: مبدل فیبر  PoEمی تواند به طور کامل نیاز به برق را در مکان های فیزیکی که برق اصلی در دسترس نیست و یا تحویل آن دشوار است، برطرف کند.

برق مورد نیاز: بیشترین استفاده از منبع تغذیه AC ، منبع تغذیه DC ، منبع تغذیه داخلی و منبع تغذیه خارجی است.

مدیا کانورتر فیبر نوری با توجه به برنامه های کاربردی

موارد ذکر شده عوامل اساسی هستند که باید در هنگام انتخاب در نظر گرفته شوند. با این حال ، همانطور که ذکر شد، برنامه های کاربردی برای ارائه یک روش ساده تر و مستقیم تر برای انتخاب مدیا کانورتر فیبر نوری بسیار مهم هستند.

چرا مدیا کانورتر فیبر نوری را به جای مس انتخاب کنید

اگر مسألۀ نگران کننده سرعت انتقال باشد ، پس ارتباطات را به فیبر نوری تبدیل کنید. هنگام استفاده از مس ، در استفاده از سریال یا اترنت محدودیت قابل توجهی وجود دارد. اترنت به طور متوسط ​​می تواند داده ها را با فاصله نزدیک به 100 متر (330 فوت) جابجا کند، در حالی که فیبر نوریِ چند حالته یا تک حالته می تواند خیلی بیشتر سفر کند. بر خلاف مس ، فیبر نوری در برابر صداهای الکتریکی محفوظ است ، بنابراین اگر در یک محیط کاملاً الکتریکی هستید گزینه خوبی است. کابل های فیبر نوری همچنین می توانند در هر زمان اطلاعات بسیار بیشتری از هر کابل مسی را منتقل کنند.

در انتخاب مدیا کانورتر فیبر نوری باید فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت که قبل از استفاده باید با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/196