راهنمای کلی استخراج بیت کوین توسط ماینرها

سه شنبه ١۰ فروردین ١۴۰۰
٢٧٩ بازدید

پست آموزشی

امروزه بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال محبوبی تبدیل شده است که با توجه به ارزش آن درآمدزایی خوبی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال در پی داشته است و نگاه و تمرکز بسیاری از افراد دنیا را به سمت خود جلب نموده است. هر فردی که دارای دستگاه مناسبی برای استخراج ارز دیجیتال باشد و به برق ارزانی دسترسی داشته باشد استخراج بیت کوین می تواند به عنوان یکی از منابع درآمدی خوب محسوب گردد.

استخراج بیت کوین می تواند با گوشی موبایل، کامپیوتر خانگی نیز صورت پذیرد، اما درآمد زایی با این وسایل به اندازه دستگاه ماینر نخواهد بود و استفاده از یک دستگاه ماینر می تواند نسبت به زمان و هزینه ای که برای استخراج بیت کوین می گذارید درآمد بهتری را به همراه خواهد داشت. در این مقاله ما به مقوله استخراج بیت کوین توسط ماینرها می پردازیم و اصول استخراج بیت کوین را با این دستگاه ها شرح خواهیم داد.

استخراج بیت کوین

برای افراد تازه کاری که به دنبال استخراج بیت کوین هستند همواره این سوال مطرح خواهد شد که چه دستگاه ماینری برای استخراج بیت کوین مناسب می باشد. مزیت بزرگی که ارزهای دیجیتال دارد این است که کاملاً غیرمتمرکز است و در مالکیت هیچ شخص و سازمانی نمی باشد و در هر جایی از دنیا که باشید با اتصال به شبکه بیت کوین می توانید به استخراج بیت کوین بپردازید.

ماینرها دستگاه هایی هستند که در طی عملیات پیچیده ماینینگ سعی می کنند تا به حل معادلات پیچیده ریاضی بپردازند، به محض اینکه یک معادله ریاضی حل شد بیت کوین تولید شده به عنوان پاداش به  دستگاه ماینر تعلق خواهد گرفت. به منظور حل این معادلات پیچیده نیاز است تا دستگاه های ماینر (ASIC) از قدرت پردازش خوبی برخوردار باشد. البته ناگفته نماند که امنیت بیت کوین را نیز همین قدرت پردازشی دستگاه های ماینر تأمین می نماید.

به منظور استخراج بیت کوین شما نیاز به یکسری سخت افزارهایی خواهید داشت. از جمله این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دستگاه ماینر (ASIC)
  • کیف پول دیجیتال
  • اینترنت پرسرعت
  • تجهیزات تهویه
  • برق، کابل و دیگر تجهیزات برقی

دستگاه ماینر(ASIC)

در ماه های آغاز تولد بیت کوین این ارز دیجیتال را می توانستید با کامپیوترهای خانگی نیز استخراج نمود، اما امروزه به دلیل پیچیده تر شدن معادلات ریاضی و شبکه بلاک چین استخراج بیت کوین فقط با دستگاه های ماینر سودآور می باشد.

کیف پول دیجیتال

شما به منظور ذخیره ارزهای دیجیتال استخراج شده نیاز به کیف پول دیجیتال دارید. هر کیف پول دیجیتال می تواند از چند نوع ارز دیجیتال پشتیبانی می نماید. نرم افزارهای کیف پول رایگان هستند و براحتی می توانید بر روی کامپیوتر و یا گوشی موبایل خود نصب نمایید.

اینترنت

اینترنت به منظور اتصال ماینر به شبکه بیت کوین و یا استخر مورد نیاز است. در این مورد حجم و سرعت اینترنت مهم نمی باشد بلکه قطع و وصل نشدن اینترنت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

برق و دیگر تجهیزات مورد نیاز

دستگاه های ماینر برق زیادی را مصرف می کنند بنابراین فراهم کردن برقی که از نظر قانونی و ایمنی مشکلی ایجاد نکند بسیار مهم می باشد.

دستگاه خنک کننده

دستگاه های ماینر بدلیل اینکه پردازش های سنگینی را انجام میدهند بنابراین حرارت زیادی را نیز تولید می نمایند. اکثر دستگاه های ماینر دارای 2 یا 4 فن خنک کننده هستند. فن ها ابتدا هوای گرم داخل دستگاه را به بیرون منتقل می کنند و از طرف دیگر هوای تازه را وارد دستگاه خواهند کرد و از طریق فن های داخلی هوای تازه در درون ماینر گردش می کند.

تهیه دستگاه ماینر

به منظور خرید یک دستگاه ماینر، نیاز است تا با مشخصات سخت افزاری آن آشنایی داشته باشیم. ماینرها مانند کامپیوترها دارای برند و مشخصات فنی متفاوتی هستند. از جمله مواردی که باید در خرید دستگاه ماینر مورد توجه قرار دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برند: شرکت سازنده دستگاه های ماینر زیادی وجود دارند . شرکت هایی مانند بیت مین (Bitmain)، کنان (Cannan)، اینوسیلیکون (Innosilicon)، میکرو بی تی (MicroBT)، ای بنگ(Ebang) جزء شرکت های مطرح در زمینه تولید دستگاه های ماینر می باشند.

قدرت پردازش:  قدرت پردازش دستگاه های ماینر بر حسب تراهش بر ثانیه (TH/S) می باشد.

برق مصرفی: میزان برق مصرفی برحسب وات.

در کشور ما به دلیل وجود تحریم ها خرید دستگاه ماینر نو مشکل می باشد و از طرف دیگر شرکت های تولید کننده دستگاه های ماینر، آنها را پیش فروش می کنند و به سرعت آنها به فروش می رسند. در ایران بیشتر دستگاه های ماینر دست دوم هستند و برای این منظور شما باید از واسطه ها کمک بگیرید.

دستگاه های ماینر از یک الگوریتم رمزنگاری پشتیبانی می کنند. الگوریتم بیت کوین SHA-256 می باشد و با دستگاه ماینری که از این الگوریتم پشتیبانی می نماید می توانید سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین کش، بیت کوین اس وی، و چند ارز دیجیتال دیگر را نیز استخراج نمایید.

اگر می خواهید بدانید که استخراج بیت کوین برای شما سودآور بوده است یا خیر باید از یک ماشین حساب ماینیگ استفاده نمایید. برای این کار شما باید از ارزش و مقدار بیت کوین های بدست آمده، هزینه برق مصرفی و تعرفه برق و اینترنت را کم نمایید.

تمام افرادی که به استخراج ارز دیجیتال می پردازند انتظار دارند هر چه زودتر علاوه بر هزینه های انجام شده، سود نیز به آنها تعلق بگیرد. عوامل زیادی در سودآوری دستگاه ماینر تأثیرگذار هستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سختی استخراج بیت کوین: هر چقدر که قدرت پردازش ماینرها بیشتر می شود به همان میزان استخراج بیت کوین نیز سخت تر خواهد شد. در شبکه بیت کوین در هر ده دقیقه یک بلاک بیت کوین تولید می شود.

البته باید قیمت بیت کوین استخراج شده را نیز در نظر گرفت اگر ارزش بیت کوین پایین باشد سودآوری آن بسیار کم خواهد بود.

برق مصرفی: هر چقدر که مقدار هش دستگاه بیشتر باشد به همان میزان برق مصرفی آن نیز بیشتر خواهد بود. به منظور محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین باید هزینه برق مصرفی را از آن کسر نمایید.

 ارزش بیت کوین: شما باید نوسانات ارزش بیت کوین را بررسی نمایید تا دچار ضرر نشوید. به طور مثال در سال 2018 در پی کاهش ارزش بیت کوین بسیاری از ماینرها دستگاه های خود را خاموش کردند.

استخر بیت کوین

پس از تهیه مقدمات لازم به منظور استخراج بیت کوین نوبت به پیوستن به استخر بیت کوین می رسد. شما بدون پیوستن به استخر بیت کوین قادر نیستید تا بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگری را استخراج نمایید.

استخر استخراج محلی مجازی است که ماینرها توان پردازشی دستگاه های ماینر خود را به اشتراک می گذارند تا بتوانند یک بلاک را استخراج نمایند و براساس توان پردازشی خود، سود خواهند برد. در واقع در این استخر، ماینرها سخت افزارهای خود را به اشتراک گذاشته و این استخر به نمایندگی از تمام آنها به پیدا کردن معادله بلاک ها با دیگر استخرها به رقابت می پردازد. و در پایان کار، پاداش کار بین ماینرهای موجود در یک استخر تقسیم خواهد شد. بدون پیوستن به یک استخر استخراج شانس ماینرها در استخراج بیت کوین بسیار کم خواهد بود.

پویان افضلی هرسینی
کارشناس فنی
تاریخ عضویت:
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
0