کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان

کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان

منتشر شده در:
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
١,٨۶٢ بازدید
زمان مطالعه:
١۳ دقیقه و ٢۴ ثانیه
(۰) دیدگاه

کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان بسیار گسترده و بی نظیر است، به ویژه هنگامی که با اینترنت اشیا (IoT) همراه می‌شود. PoE یا power over Ethernet یک راه‌حل شبکه مقرون به صرفه و کارآمد در قرن ۲۱ است.

با استفاده از این تکنولوژی به جای اینکه مجبور باشید برای هر دستگاهی هم کابل برق و هم کابل داده را در شبکه نصب کنید، دستگاه‌های دریافت‌کننده برق یا PD  تنها با یک کابل PoE کار می‌کنند.

PoE - با وجود مزایای فراوانی که دارد - دارای یک سری محدودیت نیز است.

سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار برخی مشکلاتی را که PoE می‌تواند حل کند، و همین‌طور برخی از چالش‌های PoE در صنعت مراقبت‌های بهداشتی را مورد بررسی قرار دهد.

موانع شبکه در صنعت بهداشت و درمان

صنعت بهداشت و درمان با موانع زیادی مواجه است، به خصوص در رابطه با فناوری اطلاعات و شبکه.

امروزه پرسنل فناوری اطلاعات در صنعت بهداشت و درمان مسئولیت‌های ذیل را بر عهده دارند:

  • تضمین حریم خصوصی بیمار
  • استفاده از سخت افزار کارآمد به لحاظ انرژی
  • استفاده از تکنولوژی به عنوان یک مزیت رقابتی
  • تقویت عملکرد کلی شبکه

قسمت‌های مختلف جامعه مدرن ما بیشتر از همیشه به هم متصل هستند. دنیا دیجیتال شده است و صنعت مراقبت‌های بهداشتی هم از این امر مستثنی نیست. اطلاعات و مدارک بیماران در حال حاضر عمدتا به صورت دیجیتالی ذخیره می‌شوند.

اگر چه تکنولوژی جدید غالبا به ما کمک می‌کند، اما می‌تواند خطرات امنیتی جدیدی هم ایجاد کند.

تخلفات امنیتی می‌تواند به سرقت اطلاعات شخصی مهم منجر شود. سرقت پرونده‌های پزشکی و، حتی بدتر از آن، شماره‌های بیمه یا اطلاعات بانکی می‌تواند زندگی خیلی‌ها را ویران کند.

علاوه بر امنیت سایبری، ادغام شرکت‌های بهداشت و درمان نیز می‌تواند برای بیماران و ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی مشکل ساز باشد، به ویژه هنگامی که لازم است شبکه‌ها با هم ادغام شوند.

ادغام شبکه‌ها زمان می‌برد – این موضوع به ویژه در صنعت مراقبت‌های بهداشتی صدق می‌کند، زیرا شبکه‌ها با اطلاعات حساسی سر و کار دارند و هم پزشکان و هم بیماران به این شبکه متکی هستند. یک شبکه غیرقابل اعتماد می‌تواند در بعضی موارد به قیمت زندگی یک نفر تمام شود.

در نهایت، شبکه‌های قدیمی در مراکز مراقبت‌های بهداشتی احتمالا با بالاترین توان کارآمدی خود کار نمی‌کنند، همچنین کار با شبکه‌های قدیمی که به سوئیچ‌های قدیمی یا هاب‌ها متکی هستند هم آسان نیست.

راه‌حل‌هایی برای کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان

خوشبختانه، POE بسیاری از مشکلات ذکر شده در بالا را حل می‌کند. PoE یک ابزار قدرتمند است – قابل تغییر، انعطاف‌پذیر، کارآمد، ایمن، و از همه مهم‌تر، ارزان‌تر از جایگزین‌های سنتی شبکه است.

علاوه بر این، PoE می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به شبکه را که امروزه تسهیلات خدمات درمانی را درگیر کرده، حل کند، به خصوص زمانی که با قدرت IoT همراه می‌شود.

امنیت

می‌توان از یک سوئیچ مدیریتی PoE برای تنظیم امنیت IP و دوربین‌های نظارتی، اکسس پوینت‌های وایرلس (WAPها) و تلفن‌های VoIP استفاده کرد. علاوه بر این، بسیاری از سوئیچ‌های مدیریتی می‌توانند برای خلق VLANهای امن که امن‌تر از یک شبکه سنتی هستند، مورد استفاده قرار بگیرند.از آنجایی که VLANها شبکه را بخش بخش می‌کنند، چندین دامنه پخش مختلف ایجاد می‌شود که هر کدام ترافیک جداگانه‌ای را برای هر دامنه امکان‌پذیر می‌کنند.

همزمان، پهنای باند، دسترسی و امنیت شبکه نیز افزایش می‌یابد.

بهره‌وری انرژی

سوئیچ‌ها و هاب‌های PoE را می‌توان برای نظارت بر مصرف برق و کاهش و کنترل آن استفاده کرد، مزیتی که به مدیران شبکه فرصت عظیمی برای کاهش مصرف انرژی ارائه می‌دهد و در نتیجه هزینه‌ها نیز کاهش خواهند یافت.

انعطاف‌پذیری

مانند بسیاری از تنظیمات دیگر، وقتی که پای شبکه به میان می‌آید، انعطاف‌پذیری بسیار مهم است.از آنجایی که کامپیوترها، WAPها، دوربین‌های IP و دیگر PDها که می‌توانند از PoE استفاده کنند دیگر مجبور نیستند به یک منبع برق متصل شوند، می‌توانند در هر مکانی که لازم است نصب شوند.

علاوه بر این، جا به جا کردن یک کامپیوتر PoE بدون دردسر است.

فناوری IoT

IoT نیز در صنایع بهداشت و درمان روز به روز رایج‌تر می‌شود. به عنوان مثال، دستگاه‌های پزشکی مبتنی بر IoT - مانند پمپ تزریق که به عنوان یک پمپ هوشمند نیز شناخته می‌شود، برای تجویز دارو بدون حضور یک پزشک یا پرستار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانیتورهای الکترونیکی بیمار، یکی دیگر از نمونه‌های اصلی برنامه‌های IoT در مراقبت‌های بهداشتی هستند.

تمام این دستگاه‌های IoT را می‌توان به راحتی از طریق PoE برق‌رسانی و اجرا کرد.

کاربرد تکنولوژی PoE در بهداشت و درمان

محدودیت‌های کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان

بدیهی است که PoE مزایای فراوانی دارد – این تکنولوژی یک شیوه قابل تغییر، قابل اعتماد و کارآمد برای ایجاد یک شبکه امن در محیط‌های مراقبت‌های بهداشتی است.متأسفانه، حتی تکنولوژی PoE هم محدودیت‌های خود را دارد. در اینجا برخی از اشکالات اصلی PoE را می‌بینید:

۱. هزینه نصب

با وجود این‌که PoE در دراز مدت ارزان‌تر از روش‌های سنتی شبکه است، خدمات بهداشتی و درمانی باز هم باید فشار هزینه‌های نصب اولیه را تحمل کنند. در یک شبکه قدیمی که به سوئیچ‌های غیر PoE متکی است، باید:

  • زیرساخت موجود را خراب کند و شبکه را با استفاده از سوئیچ‌های سازگار با PoE دوباره تجهیز کنند.
  • برای تداوم استفاده از زیرساخت موجود، مراکز PoE نصب کند.

شبکه‌ای که در حال حاضر به سوئیچ‌های غیر PoE وابسته است احتمالا نباید به طور کامل از زیرساخت موجود خود خلاص شود، زیرا این کار می‌تواند بیش از حد گران باشد.در عوض، برای کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان استفاده از هاب‌های PoE ارزان‌تر است، که می‌تواند به طور منظم داده‌ها را از یک سوئیچ بگیرد، با استفاده از برق آن را جاری کند و یک سیگنال PoE را به دستگاه‌های دریافت کننده برق در شبکه ارسال کند.

کاربرد تکنولوژی PoE در بهداشت و درمان

با این حال، یادتان باشد که علی‌رغم وجود هزینه‌های نصب اولیه که PoE دارد باز هم بسیار ارزان‌تر از نصب یک شبکه غیر PoE است. با استفاده از یک شبکه PoE به جای اینکه مجبور باشید هر دو کابل برق و داده را در همه دستگاه‌های شبکه اجرا کنید - به جز نصب کردن پریز برق در جاهایی که دسترسی به آنها دشوار است - تنها به یک تکنسین برای اجرای یک کابل واحد از سوئیچ PoE (یا هاب) به دستگاه نیاز دارید.

۲. دامنه

PoE دارای محدودیت فاصله هم است، که احتمالا یکی از بزرگترین مشکلات آن در نظر گرفته می‌شود.از آنجایی که تکنولوژی PoE روی کابلهای اترنت CAT سنتی برای ارائه برق و اطلاعات متکی است، یک شبکه PoE به دامنه‌ موثر کابلهای سنتی محدود می‌شود.دامنه بسته به نقطه دسترسی، ولتاژ مورد نیاز آن و همین‌طور مقدار ولتاژ ارائه شده توسط تجهیزات منبع برق (PSE) متفاوت است. کیفیت کابل نیز بر حداکثر محدوده موثر، تاثیر خواهد داشت.

استانداردهای POE به شماره IEEE802.3af و 802.3at دارای محدوده فاصله ۱۰۰ متری (۳۲۸ فوت) هستند که محدوده انتقال داده برای کابل‌های اترنت محسوب می‌شود.خوشبختانه، راه‌حلی برای این مشکل و در نتیجه کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان وجود دارد:

شما می‌توانید اکستندرها (extender) یا بسط دهنده‌های PoE خریداری کنید و چندین کابل PoE را به آنها متصل کنید، و به این ترتیب به طور قابل توجهی حداکثر محدوده را افزایش دهید. با این حال، این کار برای همیشه دوام نخواهد داشت. هرچه دستگاه دورتر از PSE شما باشد، سیگنال ضعیف‌تر خواهد شد.

کاربرد تکنولوژی PoE در بهداشت و درمان

در بیمارستان‌های بزرگ و دیگر مراکز مراقبت‌های بهداشتی بزرگ، ممکن است سوئیچ‌ها و / یا مراکز PoE در چندین نقطه‌ مختلف در سراسر ساختمان نصب شوند.

۳. سازگاری

برخی از دستگاه‌های موجود در شبکه ممکن است با PoE سازگار نباشند، به این معنی که به یک اتصال برای داده و یکی هم برای توان (برق) نیاز دارند. در این مثال، شما قادر نخواهید بود کابل PoE را به طور مستقیم به دستگاه وصل کنید.

ممکن است به نظر برسد که این کار در وهله‌ اول هدف از به کار بردن PoE را نقش بر آب کرده است و واقعا هم همین‌طور است. خوشبختانه، چند راه حل آسان برای کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان وجود دارد.

به منظور استفاده و کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان می‌توانید دستگاه قبلی‌تان را کنار بگذارید و در عوض یک دستگاه سازگار با PoE استفاده کنید، اما این کار بسیار پر هزینه است و باعث می‌شود یک دستگاه بدون مشکل هدر برود.

در شرایطی که تعداد زیادی از دستگاههای شما (یا بیشترِ آنها) سازگار با PoE نباشند، این مشکل بدتر می‌شود.روش دیگر این است که می‌توانید از یک اسپلیتر PoE  برای اتصال یک دستگاه غیر PoE به یک کابل PoE استفاده کنید. اساسا اسپلیتر PoE سیگنال قدرت / داده را از یک کابل PoE می‌گیرد و آن را به صورت یک کابل توان (برق) و کابل داده تقسیم می‌کند.

به این ترتیب، شما هنوز هم می‌توانید یک دستگاه غیر PoE را به یک شبکه PoE متصل کنید بدون اینکه به کابل‌های جداگانه برق و داده برای دستگاه نیاز داشته باشید.

کاربرد تکنولوژی PoE در بهداشت و درمان

علاوه بر این، استفاده از یک اسپلیتر PoE نیاز به نصب پریز برق را در مکان‌های دور از دسترس از بین می‌برد، و به این ترتیب هم زمان و هم هزینه نصب را کاهش می‌دهد.

چنان‌چه در مورد کاربرد تکنولوژی PoE در صنعت بهداشت و درمان پرسشی برای‌تان پیش آمده است می‌توانید از طریق بخش تالار گفتگو پرسش‌تان را مطرح کنید. همچنین اگر به مشاوره در این زمینه نیاز دارید نیز می‌توانید با کارشناسان ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.

به دنبال بهترین خدمات شبکه و فیبر نوری هستید؟
ما با بروزترین تجهیزات و مجرب‌ترین کارشناسان و متخصصان شبکه و فیبرنوری در کنار شما هستیم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید. 982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: versatek
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/116