کابل زوج سیم به هم تابیده بدون حفاظ (UTP) چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید کابل زوج سیم به هم تابیده بدون حفاظ یا کابل UTP چیست به مطالعه این نوشتار ادامه دهید. سایت آی تی تلکام قصد دارد شما را با این مفهوم از تجهیزات شبکه آشنا کند.

کابل زوج سیم به هم تابیده بدون حفاظ یا کابل UTP به صورت گسترده‌ای در صنعت کامپیوتر و مخابرات به عنوان کابل‌های اترنت و سیم‌های تلفن استفاده می‌شود.

در یک کابل زوج به هم تابیده بدون حفاظ یا کابل UTP ، رساناهایی که یک مدار واحد را تشکیل می‌دهند به منظور از بین بردن تداخل الکترومغناطیسی (EMI) از منابع خارجی، دور یکدیگر تابیده می‌شوند. بدون حفاظ به معنای عدم وجود حفاظ اضافی مانند توری یا فویل آلومینیومی است که حجم آن را اضافه می‌کنند.

کابل زوج به هم تابیده بدون حفاظ یا کابل‌های UTP غالبا گروه‌هایی از جفت‌های به هم تابیده‌ هستند که با عایق‌های رنگی کدگذاری شده‌اند و تعداد آنها به هدف بستگی دارد.

کابل زوج سیم به هم تابیده بدون حفاظ یا کابل UTP

اجزاء کابل زوج سیم به هم تابیده بدون حفاظ

یک کابل UTP از یک دسته جفت‌های به هم تابیده ساخته شده است. این جفت‌های تابیده کوچک سیم‌هایی به اندازه ۲۲ یا ۲۴ سنجه سیم‌ آمریکایی (AWG) هستند که دور یکدیگر تابیده شده‌اند.

این سیم‌ها معمولا از مس و پلی‌اتیلن (PE) یا عایق FEP ساخته می‌شوند که بسته به کاربرد کابل رنگ خاصی دارند.

به عنوان مثال، شرکت AT & T در ساخت کابل UTP كد رنگی ۲۵ جفتی برای استفاده‌های تلفن داخلی با زوج‌های رنگی مانند سفید- آبی، آبی- سفید، سفید- نارنجی، نارنجی – سفید و غیره، پیشگام بود.

این دسته کابل اغلب با یک غلاف پلی اتیلن که معمولا به رنگ خاکستری است، پوشیده شده است. این دو سیم سیگنال‌های برابر ولی در عین حال مخالف را حمل می‌کنند و مقصد این سیگنال تفاوت بین این دو را مشخص می‌کند.

به دلیل قیمت نسبتا ارزانی که نسبت به فیبر نوری و کابل کواکسیال دارد، معمولا در شبکه‌های کامپیوتری مانند اترنت برای فاصله‌های کوتاه تا متوسط مورد ​​استفاده قرار می‌گیرد.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید یا سوالی در مورد تجهیزات شبکه دارید می‌توانید از طریق تالار گفتگو یا دیگر راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

 

منبع: techopedia

نظرات تان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *