پچ پنل فیبر نوری چیست

پچ پنل فیبر نوری چیست

منتشر شده در:
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
۴,١۳٨ بازدید
زمان مطالعه:
٨ دقیقه و ۳ ثانیه
(۰) دیدگاه

پچ پنل فیبر نوری محفظه‌ای است که اتصالات فیبر نوری را نگهداری می‌کند. این محفظه در راه اندازی شبکه از نظر کابل و فیبر کابل‌ها بعد از نصب به هر شیوه ای در انتها در یک جا جمع شده و از آنجا به قطعات نهایی مثل سوییچ وصل می‌شوند. لازم است کابل‌های فوق در دستگاهی جمع آوری، مرتب سازی و شماره گذاری شده و از آنجا توزیع شوند. این کار را در ارتباطات بر پایه فیبر نوری انجام می‌دهد.این محفظه برای نصب و راه اندازی شبکه‌ای که قطعات شبکه متنوع، کابل‌های فراوان و ... دارد و این شبکه قرار است برای مدت طولانی به عنوان بخش مرکزی وظیفه برقراری ارتباطات را بر عهده داشته باشد و با توسعه و به وجود آمدن نیازهای جدید، توان شبکه فوق را با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان (بر اساس شرایط جدید) گسترش دهد، لازم است از قطعاتی که انعطاف پذیری بالایی در برابر تغییرات احتمالی به شبکه می‌دهد و امنیت، نظم، زیبایی و سرعت دسترسی به سایر تجهیزات مختلف را بهبود می‌بخشد، استفاده کرد.پچ پنل فیبر نوری می‌توان انواع مختلف پچ پنل را در این راستا مورد استفاده قرار داد. با توجه به بستر انتخابی شبکه (فیبر نوری یا کابل شبکه مسی) می توان از پچ پنل فیبر نوری یا پچ پنل مخصوص کابل شبکه مسی در شبکه استفاده کرد.

پچ پنل فیبر نوری

مزایای  پچ پنل فیبر نوری

بکارگیری پچ پنل فیبر نوری کمک می‌کند تا اتصالات فیبر نوری امن تر، شبکه فیبر نوری منظم تر، زیباتر، در دسترس تر، اعمال تغییرات سریعتر و با هزینه کمتر و نهایتا" مدیریت بر همچنین شبکه‌ای آسان‌تر و متمرکزتر انجام گیرد و به افزایش بازده کاری بیانجامد. در زیر به صورت موردی به مزایای بکارگیری آن اشاره شده است.

 • مدیریت مرکزی و متمرکز ارتباطات
 • حفظ و نگهداری کابل‌های کشیده شده از شکستگی و آسیب
 • حفظ و نگهداری اتصالات نهایی و فیوژن های زده شده
 • مدیریت آسان با شماره و لیبل گذاری
 • عیب یابی و رفع آن در کمترین زمان ممکن
 • زیبایی و و نظم دادن به اتصالات
 • نظارت بر عملکرد شبکه فیبرنوری نیازمند توسعه شبکه با حداقل هزینه

اجزا

بدنه: به طور معمول این دستگاه را بدنه ای فلزی می پوشاند و دارای قابلیت نصب بر روی دیوار یا داخل رک می باشد.جایگاه ورود کابل: در پشت یا کناره پچ پنل پورت هایی برای ورود کابل وجود دارد که تعداد آنها بسته به نیاز متغییر است.جایگاه نصب آداپتور: سوراخ یا محل بازی می باشد که آداپتورهای فیبر نوری در آن نصب می شود.کاست: فیبر نوری بعد از ورود به پچ پنل و همچنین پیگ تیل ها دقیقا به اندازه رسیدن به آداپتور بریده نمی شود. اضافه طول فیبر به منظور امکان رفع عیب در صورت خرابی است. فیبر اضافه را دور کاست فیبر نوری می پیچند.

انواع پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل های فیبر نوری در مدل های مختلف ساخته می شوند و هریک از این مدل ها برای مصارف و کاربردی خاص طراحی شده اند.

 • پچ پنل قابل نصب در رک Fiber Optic Rackmount Patch Panel
 • پچ پنل قابل نصب روی دیوار Fiber Optic Wall Mount Patch Panel

پچ پنل قابل نصب در رک (Rackmount)

این نوع از پچ پنل برای استفاده در رک های استاندارد شبکه طراحی شده اند. وقتی که در شبکه از رک استفاده می شود کابل ها به داخل رک کشیده شده و در آخر وارد پچ پنل می شوند. این نوع پچ پنل در انواع مختلف ریل دار، ثابت و در ظرفیت های مختلف ( از نظر تعداد رشته یا تار فیبرنوری ) عرضه می شوند. به طور معمول این پچ پنل های دارای 12 ، 24 و 48 پورت بوده و از نظر ابعاد، در مدل های 1 یونیت و 2 یونیت ارائه می شوند.این پچ پنل در اندازه ۱۹ اینچ استاندارد ساخته می شود و به آداپتور رک پیچ می گردد.

پچ پنل قابل نصب روی دیوار (wallmount)

این نوع پچ پنل در جاهایی که از رک استفاده نمی شود، کاربرد دارد. این نوع از پچ پنل ها ، غیر رکمونت هستند و برای نصب بر روی دیوار طراحی شده اند. کابل های فیبر نوری کشیده شده به درون این دستگاه وارد می شوند. معمولا"، ظرفیت این نوع پچ پنل 12 رشته یا تار فیبر نوری ( 6 پورت ) می باشد. این نوع پچ پنل به باکس دیواری نیز معروف است. پچ پنل فیبر نوری از نظر دسترسی به فیبر های داخل در مدل های متفاوتی قابل عرضه هستند.

 • پچ پنل ثابت
 • پچ پنل چرخشی Swing Out
 • پچ پنل کشویی Slide Out

پچ پنل ثابت

در این نوع پچ پنل جهت اتصال لازم است درب پچ پنل را باز کرده و عمل فیوژن و مرتب سازی صورت گیرد. بعد از آن درب بسته و پچ پنل در جایگاه خود ثابت گردد.

پنل چرخشی Swing Out

از یک طرف از بخش جلوی این پچ پنل می توان آن را باز کرده و حول محوری چرخانده و از محفظه ثابت خارج کرد. این قابلیت این امکان را فراهم می کند که بدون باز کردن پچ پنل از جایگاه خود دسترسی به تمام اتصالات و آداپتورها به آسانی صورت گیرد.

پنل کشویی Slide Out

در این پچ پنل برای دسترسی به اتصالات محفظه قرار گیری اتصالات به شکل کشویی از داخل محفظه پیج شده بیرون می آیند و بعد از اینکه کار تمام شد مجددا به داخل محفظه اصلی برگرداننده می شود.

 ظرفیت

هر پورت فیبر نوری دو کور را شامل می شود که به ایجاد یک لینک می انجامد . پچ پنل فیبر بر اساس تعداد لینک ها در مدل های گوناگون ۱۲، ۲۴، ۴۸ و بالاتر ساخته می شوند. تعداد لینک های موجود در انتخاب پچ پنل مناسب نقش مهمی دارند.

به دنبال بهترین خدمات شبکه و فیبر نوری هستید؟
ما با بروزترین تجهیزات و مجرب‌ترین کارشناسان و متخصصان شبکه و فیبرنوری در کنار شما هستیم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید. 982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/57