واژه نامه بلاک چین

واژه نامه بلاک چین

منتشر شده در:
سه شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۸
١,۵٨٧ بازدید
زمان مطالعه:
۴ دقیقه و ۳۰ ثانیه
(۰) دیدگاه

برای این‌که از واژه نامه بلاک چین استفاده کنید ابتدا باید با مفهوم بلاک چین آشنا باشید.

بلاک چین یا زنجیره بلوکی یک دفتر کل توزیع شده بر اساس ساختار داده‌هایی است که بلاک چین نامیده می‌شود.

تراکنش‌ها در بلوک ذخیره می‌شود که به یکدیگر، مانند زنجیری متصل شده‌اند. یک بلوک علاوه بر تراکنش‌ها، هش بلوک قبلی را نیز در بر دارد.

سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار شما را با واژه نامه بلاک چین آشنا کند.

تعریف بیت کوین

بیت کوین (با حروف بزرگ B) اولین بلاک چینی است که در سال 2008 با نام بیت کوین به عنوان «سیستم صندوق پول الکترونیکی همتا به همتا» توسط برنامه نویسی ناشناس منتشر گردید. بیت کوین (با حرف کوچک) به دارایی دیجیتالی انتقال داده شده در زنجیره بلوکی (بلاک چین) اشاره دارد.

رمزنگاری نامتقارن

رمز نگاری نامتقارن، بیشترین کاربرد را در حوزه رمزنگاری در فضای بلاک چین دارد. هر شرکت کننده‌ای دو کلید دارد. کلید خصوصی و کلید عمومی.

حمله 51٪

حمله‌ای است که  توسط ماینرها/استخراج‌گر به بلاک چین می‌شود و اشاره دارد به این که آن‌ها نودها یا گره‌هایی را ایجاد می‌کنند و کنترل نیمی از قدرت محاسباتی شبکه را به دست می‌گیرند.

رمزنگاری

رمزنگاری این امکان را فراهم می‌کند تا دو نفر با یکدیگر پیامی را تبادل کنند بدون این‌که توسط فرد سومی مورد سوء استفاده قرار بگیرند.

الگوریتم اجماع

الگوریتم اجماع قوانینی را تعریف می‌کند که بلاک چین را به روزرسانی می‌کند.

امضای دیجیتالی

به طرز سیستماتیک در بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. امضای دیجیتالی یک سند، محتوای سند و اصالت برنامه نویس را تضمین می‌کند.

سایفرپانک

سایفرپانک اشاره به یک مکتب فکری مخفی – آنارشیسم و افراد وابسته به آن دارد. ایدئولوژی سایفرپانک برمبنای ارزش‌هایی نظیر ناشناس بودن، عملیات مستقیم بدون واسطه یا متن باز است. (دهه ۹۰. ظهور کامپیوتر)

هایپر لجر

یک پلتفرم متن باز برای توسعه بلاک چین است در ۲۰۱۵ م. توسط بنیاد لینوکس آغاز شد. ماشین‌های بین‌المللی اداری یک هایپر لجر فابریک است که امکان راه‌اندازی بلاک چین خصوصی برای شرکت را فراهم می‌سازد.

نود یا گره

بلاک چین بر روی مجموعه‌ای از کامپیوترها (هر ابزار کامپیوتری) مستقر شده است. هر کامپیوتر یک نود یا گره از شبکه است.

فورک

اصطلاح فورک (معادل چنگال یا انشعاب) به اصطلاحاتی اشاره دارد که با اجماع و توافق قوانین حکمرانی بر روی بلاک چین ایجاد شده است.

اوراکل

منبع اطلاعاتی است که می‌توانند مورد اعتماد قرار گیرند.

اتریوم

اتریوم یک بلاک چین قابل برنامه‌ریزی است که ویتالیک بوترین در سال ۲۰۱۳ م. آن را خلق کرد. این اولین بلاک چینی است که به طور کامل قابلیت برنامه ریزی را دارد و همین امر باعث ظهور برنامه‌های غیرمتمرکز شده است و گره‌هایی را بر روی شبکه «کامپیوتر جهانی» شکل می‌دهد که ماشین مجازی اتریوم نامیده می‌شود.

هش

هش فایلی، یک اثر انگشت از فایل است. از لحاظ فنی، هش یک رشته با طول ثابت از کاراکترهای محاسبه شده یک تابع است که «تابع هش» نامیده می‌شود.

بلاک چین خصوصی

بلاک چینی که نیاز به مشارکت کننده برای فعالیت جدید به منظور ایجاد نود، اعتبار سنجی بلوک و پروتکل اجماع دارد.

واژه نامه بلاک چین

 نویسنده اینفوگرافیک واژه نامه بلاک چین : متیو کینیوا و کریستوف دبونیوییل

واژه نامه بلاک چین

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/117