نویز کنسلینگ چیست و چه فایده‌ای دارد؟

نویز کنسلینگ چیست ؟ اگر به دنبال خرید هدست و هدفون بوده‌اید احتمالا با اصطلاح نویز کنسلینگ (Noise-canceling) یا حذف نویزهای مزاحم برخورد کرده‌اید. توجه داشته باشید که عبارت نویز کنسلینگ ممکن است در هر بافتار معنای متفاوتی داشته باشد. سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار شما را با این مفهوم آشنا کند.

بیشتر بخوانید:

نویز کنسلینگ چیست ؟

حال واقعا نویز کنسلینگ چیست ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که دو نوع اصلی نویز کنسلینگ وجود دارد – یکی در میکروفون و دیگری در هدفون. نویز کنسلینگ میکروفون به فردی که در آن سوی خط به صدای شما گوش می‌دهد کمک می‌کند تا به جای شنیدن سر و صدای موجود در سیم، صدای شما را بشنود. نویز کنسلینگ هدفون و هدست از شما در برابر شنیدن نویزهای آزاردهنده محافظت می‌کند.

نویز کنسلینگ در میکروفون

این مورد هیچ مزیت مستقیمی برای شما ندارد. در عوض به دیگران کمک می‌کند تا صدای شما را بهتر بشنوند. میکروفون‌های نویز کنسلینگ به گونه‌ای ساخته شده‌اند تا صدای شما را بالا ببرند و نویزهای پس زمینه را از میان بردارد.

نویز کنسلینگ به شیوه‌های مختلفی به دست می‌آید، از جمله شکل میکروفون و موقعیت قرارگیری آن، پردازش سیگنال‌های دیجیتال، و غیره. برخی هدست‌ها قطعه‌ای به نام wind sock دارند که عملا تمام نویز هوا را از بین می‌برد.

هدست‌های پیشرفته‌تر از میکروفون‌های چندگانه استفاده می‌کنند تا واقعا نویز کنسلینگ را به بالاترین سطح خود برسانند. این دو میکروفون در فاصله‌ای با یکدیگر قرار گرفته‌اند، به این معنی که یکی از میکروفون‌ها به دهان شما نزدیک‌تر است. وقتی میکروفون اول صدای‌تان را دریافت می‌کند، میکروفون دوم به جمع آوری نویز محیطی‌تان می‌پردازد. در ترکیب با برخی الگوریتم‌های دیجیتال، صدای محیطی را از معادله حذف می‌کنند، و تنها صدای‌تان منتقل مي‌شود.

نویز کنسلینگ در هدفون

نویز کنسلینگ در هدفون به فردی که از هدفون استفاده می‌کند کمک می‌کند تا صداهای اطرافش کاهش پیدا کند و بر صحبتش با طرف مقابل یا گوش دادن به موسیقی‌اش متمرکز شود. برخی افراد در پروازهای طولانی از این هدست‌ها استفاده می‌کنند تا صدای گریه کودکان و موتور هواپیما را نشنوند.

نویز کنسلینگ چیست

به طور کلی دو دسته بندی برای نویز کنسلینگ وجود دارد: اکتیو و پسیو.

نویز کنسلینگ پسیو

این نوع نویز کنسلینگ به واسطه ویژگی‌های فیزیکی هدست حاصل می‌شود، مانند طراحی و مواد استفاده شده. در این مورد از این اصطلاح صرفا برای توصیف تأثیر استفاده از هدست به کار رفته است. محافظ‌های گوش کارگران ساختمانی را دیده‌اید؟ بله درست است، نویز کنسلینگ پسیو هستند. نویز کنسلینگ پسیو بهترین راه برای فیلتر کردن صداهای نامنظم و با فرکانس بالا است.

نویز کنسلینگ اکتیو

نویز کنسلینگ اکتیو از تکنولوژی پیشرفته‌تری برای معکوس کردن نویز استفاده می‌کند. اساسا، این تکنولوژی به شناسایی و آنالیز الگوهای صوتی نویز ورودی می‌پردازد و سپس یک سیگنال ضد نویز را برای متوقف کردن آن تولید می‌کند. نتیجه نهایی این است که سطح نویز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این نوع نویز کنسلینگ بهترین گزینه برای از بین بردن صداهای فرکانس پایین و پایدار است، مانند صدای پنکه سقفی، نویز موتورها و غیره. معمولا در هدست‌های استریو این قابلیت وجود دارد ولی برخی هدست‌های مونو نیز از این قابلیت استفاده می‌کنند.

امیدواریم مطلب نویز کنسلینگ چیست برای‌تان مفید بوده باشد و با مفهوم نویز کنسلینگ آشنا شده باشید. چنان چه پرسشی در زمینه این تکنولوژی دارید می‌توانید از طریق بخش تالار گفتگو با ما و دیگر کاربران درمیان بگذارید یا با کارشناسان فروش ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.

منبع: jabra

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *