معرفی دوربین های مداربسته‌ آنالوگ

معرفی دوربین های مداربسته‌ آنالوگ

منتشر شده در:
پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۰
۳٧٧ بازدید
زمان مطالعه:
٩ دقیقه و ۳١ ثانیه
ویرایش شده توسط:‌ مهدی مرادی
در تاریخ: سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

معرفی دوربین مداربسته‌های آنالوگ

امروزه شاهد استفاده بسیاری از دوربین‌های امنیتی در منازل مسکونی و مراکز عمو‌می‌هستیم. این دوربین‌ها که به منظور جلوگیری از جرم و جنایت نصب و راه‌اندازی ‌می‌شوند تاکنون توانسته‌اند به میزان قابل در بالا بردن امنیت جامعه تأثیر بگذارند. در این مقاله ما به معرفی دوربین‌های مداربسته آنالوگ ‌می‌پردازیم و آنها را از نظر تجهیزات و طریقه نصب و راه‌اندازی و همچنین مزایا و معایبی که دارند مورد بررسی قرار ‌می‌دهیم.

دوربین مداربسته آنالوگ چیست؟

از دوربین‌های مداربسته آنالوگ برای ضبط فیلم‌های نظارتی با استفاده از سیستم‌های تلویزیونی مداربسته استفاده ‌می‌شود.

این به معنای این است که تصاویر گرفته شده فقط برای اهداف امنیتی و نه برای پخش در یک شبکه عمومی مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند.

ویدئوهایی که توسط این نوع از دوربین‌های امنیتی گرفته ‌می‌شوند به عنوان سیگنال‌های آنالوگ از طریق کابل کواکسیال به دستگاه DVR منتقل ‌می‌شوند. اگر دستگاه DVR به روتر یا مودم متصل باشد ‌می‌توانید ویدئوهای گرفته شده را از طریق بستر اینترنت منتقل کنید و در رایانه‌های راه دور و سایر دستگاه‌های قابل حمل به این ویدئوها دسترسی داشته باشید.

این فناوری باعث تغییر بزرگی در اماکن و محیط‌های عمو‌می ‌شد و به میزان چشمگیری تشخیص و جلوگیری از جرم را کاهش داد.

چه زمانی دوربین‌های مداربسته آنالوگ معرفی شدند؟

فیزیکدان روسی به نام لئون ترمین را به عنوان مخترع اولین سیستم تلویزیونی مداربسته جهان در سال 1927 ‌می‌شناسند. این دستگاه قادر به انتقال تصویر با وضوح پایین از طریق امواج کوتاه رادیویی بود.

فرد دیگری که بر روی فناوری تلویزیون مداربسته کار کرد فردی آلمانی به نام والتر بروخ بود که در سال 1942 بود. او راهی برای نظارت ایمن بر پرتاپ بمب موشکی V-2 طراحی شده توسط نازی‌ها پیدا کرد. این اولین باری بود که از ویدئو برای نظارت بر زمان واقعی نه برای پخش عمو‌می‌ استفاده شد.

استفاده تجاری از تلویزیون مداربسته در دهه 1950 گسترش یافت. آنها بیشتر برای بررسی پیشرفت خط مونتاژ، نگهبانی از انبارها، نظارت بر سلول‌های زندان مورد استفاده قرار ‌می‌گرفتند.

نحوه نصب دوربین‌های مداربسته آنالوگ

دوربین‌های مداربسته آنالوگ چندین دهه است که مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند و اگرچه یکی از فناوری‌های قدیمی ‌محسوب ‌می‌شود اما هنوز هم از آنها به طور گسترده‌ای استفاده ‌می‌شوند.

اولین گام برای راه‌اندازی دوربین مداربسته آنالوگ خرید تمام تجهیزات مورد نیاز ‌می‌باشد. در اینجا ما لیست تجهیزات مورد نیاز را برای شما آورده‌ایم.

DVR (Digital Video Recorder): سیگنال‌های ویدئویی از دوربین‌های نظارتی به این دستگاه برای ضبط منتقل ‌می‌شوند. DVR‌های مختلفی وجود دارند که به شما اجازه ‌می‌دهند تا تعداد زیادی از دوربین‌ها را به آن متصل کنید.4،8،16 و 32 تعداد کانال‌های DVR موجود در بازار هستند.

دوربین‌های امنیتی: این دستگاهی است که ویدئو را ضبط ‌می‌کند و آن را برای دستگاه DVR ارسال ‌می‌کند. امروز انواع مختلفی از این دوربین‌ها وجود دارند که از نظر کیفیت و عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند.

منبع تغذیه: تمام دوربین‌های آنالوگ نیاز به منبع تغذیه دارند که به آنها قدرت لازم را منتقل نماید. بنابراین انتخاب یک منبع تغذیه که بدون مشکل همواره جریان برق مورد نیاز را تأمین نماید از جمله ملزومات حیاتی محسوب ‌می‌شود.

کابل: کابل‌ها از جمله رابط‌های مهم برای انتقال برق و ارسال ویدئوهای ضبط شده توسط دوربین‌ها محسوب ‌می‌شوند. برای دوربین‌های آنالوگ نیاز به دو کابل یکی برای برق و دیگری برای ارسال ویدئوها مورد نیاز است.

اتصالات: با توجه به نوع تجهیزات مورد استفاده شما نیاز به سه نوع اتصالات دارید شما نیاز به دو نوع مختلف از قدرت‌های (PT-3 and PT-4) و اتصالات BNC پیخ خورده نیاز دارید. در واقع شما برای هر دوربین که نصب ‌می‌کنید به دو PT-3 و یک PT-4 و دو اتصال‌دهنده BNC نیاز خواهید داشت.

مرحله اول: منبع تغذیه را در نزدیکترین جایی که DVR قرار دارد تنظیم کنید. یک قسمت از کابل به DVR و دیگری به منبع تغذیه ‌می‌رود.

مرحله دوم: برای اجرای سریع، دوربین‌های خود را در مقصد مورد نظر در یک زاویه پایین قرار دهید. بخش‌هایی که دارای دسترسی کمتر و یا نقاط پنهان هستند به عنوان بهترین مکان‌ها برای نصب محسوب ‌می‌شوند.

مرحله سوم: گام بعدی این است که BNC‌ها را بر روی دو انتهای کابل‌های RG59 coaxial متصل کنید. همانطور که RG59 به دو شکاف تقسیم ‌می‌شود یک قسمت از کابل به DVR و قسمت دیگر به منبع تغذیه متصل ‌می‌شود.

مرحله چهارم: هنگا‌می‌که تمام کابل‌ها متصل شدند، مانیتور اختصاصی را به جعبه DVR وصل کنید. سپس DVR را برای ضبط تنظیم نمایید.

مرحله پنجم: برای مشاهده تصاویر و ویدئوها بر روی گوشی موبایل خود، باید یک کابل را از DVR به پورت اینترنتی و روتر اجرا کنید و تنظیمات را پیکربندی کنید.

تفاوت بین دوربین‌های مداربسته آنالوگ و دیجیتال چیست؟

در دوربین‌های مداربسته آنالوگ تصاویر از طریق یک ضبط کننده دیجیتال ضبط ‌می‌کند و ویدئو را به فرمت دیجیتال تبدیل ‌می‌کند. برای مشاهده ویدئو، DVR باید به مانیتور یا روتر متصل باشد تا از طریق شبکه داخلی برای دسترسی از راه دور قابل پخش باشد.

اما در دوربین‌های مداربسته دیجیتالی تصاویر با فرمت دیجیتال ضبط ‌می‌شوند بنابراین فرآیند تبدیل در این دوربین‌ها وجود ندارد. داده‌های دیجیتالی از طریق شبکه به یک ضبط‌کننده ویدئویی شبکه ارسال ‌می‌شود و ‌می‌توان از راه دور به آنها دسترسی داشت.

آیا فناوری دوربین‌های آنالوگ بهتر ‌می‌شود:

در طی این سال‌ها شاهد این بوده‌ایم که دوربین‌های آنالوگی وارد بازار شده‌اند که کیفیت تصویر و وضوح آنها ارتقا پیدا کرده است. شما ‌می‌توانید دوربین‌های آنالوگ چهار و پنج مگاپیکسلی را تهیه کنید.

مزایای استفاده از دوربین‌های آنالوگ

قیمت: آشکارترین دلیل برای پایبندی به سیستم آنالوگ را ‌می‌توان قیمت آن عنوان کرد. دوربین‌های آنالوگ به طور قابل توجهی ارزانتر از سایر دوربین‌ها هستند بخصوص اگر اینکه شما تعداد زیادی از آنها را خریداری کنید.

مجموعه گسترده‌ای از نصب‌کنندگان و فروشندگان: از آنجا که دوربین‌های مداربسته آنالوگ سال‌هاست که توسط مراکز مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند و در بسیاری از اماکن نصب شده‌اند، برای نصب و راه‌اندازی چنین دوربین‌هایی راحت‌تر ‌می‌توانید نصاب و فروشنده چنین محصولاتی را بیابید.

سادگی: دوربین‌های آنالوگ راحت‌تر اجرا ‌می‌شوند و ویدئوهای ضبط شده را به دستگاه ویدئویی دیجیتال (DVR) ارسال ‌می‌کنند، که این تصاویر را از آنالوگ به دیجیتال ‌تبدیل و سپس  ذخیره ‌می‌کند. انجام تنظیمات و اجرا نیز در دستگاه DVR ساده است.

معایب دوربین‌های مداربسته آنالوگ

نرخ فریم و کیفیت تصویر: نرخ فریم دوربین‌های آنالوگ کمتر از دوربین‌های IP است، بنابراین این دوربین‌ها برای استفاده در مناطقی که دارای حرکت زیادی هستند و یا باید جزئیات بیشتر از محیط در نظر گرفته شود مناسب نمی‌باشند. تصاویر این دوربین آنقدر وضوح ندارند و ممکن است تصاویر مات و دانه‌دار نمایش داده شوند. اما برای موقعیت‌ها و مناطقی نیز وجود دارند که کیفیت تصویر عامل مهمی ‌محسوب نمی‌شود.

پوشش کمتر: با توجه به اینکه دوربین‌های آنالوگ میدان دید کمتری نسبت به دوربین‌های مداربسته IP دارند، بنابراین برای استفاده از دوربین‌های آنالوگ در محیط ممکن است به تعداد بیشتری از این دوربین‌ها نیاز داشته باشید.

کابل‌های بیشتر: دوربین‌های مداربسته آنالوگ علاوه بر کابل برق، به یک کابل DVR نیز احتیاج خواهید داشت، در حالی که در دوربین‌های IP فقط به یک کابل نیاز خواهید داشت.

عدم امکان رمزنگاری: عدم رمزنگاری به این معنا است که هکرها ‌می‌توانند به طور بالقوه به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند یا سیگنال شما را به یک سیگنال خارجی تبدیل نمایند.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/268