معرفی آیفون 5G دست کم تا سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاد

معرفی آیفون 5G دست کم تا سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاد

منتشر شده در:
سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷
١,٧٢۳ بازدید
زمان مطالعه:
٨ دقیقه و ۳۴ ثانیه
(۰) دیدگاه

منابع آگاه می گویند اپل قصد دارد عرضه آیفون 5G را حداقل تا سال ۲۰۲۰ را به تاخیر بیندازد. منابعی که از برنامه‌های اپل باخبر هستند می گویند که اپل حداقل تا سال۲۰۲۰ تصمیم دارد که آیفونی با قابلیت اتصال به نسل بعدی ارتباطات موبایلی یعنی 5G را عرضه نکند.

این تصمیم امکان دارد که منجر به برتری رقبای این شرکت همچون سامسونگ، در بازار گوشی‌های نسل پنجمی گردد که سرعت اینترنت همراه را به شکلی قابل ملاحظه‌ای افزایش می دهد. احتمال دارد  که در سال ۲۰۱۹ عرضه‌ی گوشی‌هایی مجهز به این قابلیت به بازار عرضه شوند . اشخاصی که این اطلاعات را داده اند و مایل نیستند که هویت شان فاش شود، در رابطه با برنامه‌ی اپل می گویند که این شرکت همچون  3G و 4G، برای تجهیز محصولات اصلی خود به قابلیت پشتیبانی از شبکه ی جدید تا یک سال بعد از راه‌اندازی اولیه‌ی این شبکه منتظر می مانند.

در بررسی ها و تحقیقاتی که قبلا توسط اپل صورت گرفته بود که البته درست نیز بودند ،مشخص شد که شبکه‌های جدید و نسخه‌های اولیه‌ی گوشی‌هایی که به این قابلیت مجهز شده اند، به طور معمول با مشکلاتی مثل اتصال ناپایدار در شرایط متفاوت، مواجه می باشند که این مسئله  موجب می شود که مصرف‌کنندگان برای ارتقا گوشی خود به نسل جدید شتاب زده عمل نکند.

ولی طرفداران 5G مخالف این عقیده هستند و می‌گویند این‌بار مقدار افزایش سرعت در مقایسه با نسل‌های پیشین بیشتر می باشد و تصمیم اپل را که منتظر شدن برای جاافتادن این نسل جدید شبکه است را یک تصمیم پرخطر می دانند، و معتقدند که نسل جدید ارتباطات منجر به ایجاد انواع جدید پردازش‌های موبایلی خواهد شد.

دلیل تصمیم گیری اپل

اگر چه احتمال دارد این تصمیم شرکت Apple بخاطر اختلافات اخیرش با کوالکام یعنی بزرگترین تولیدکننده‌ی چیپ‌های نسل پنجم، و همکاریش با اینتل، که چیپ‌های 5G آن برای گوشی‌های ۲۰۱۹ حاضر نمی شود، مربوط باشد . لازم به ذکر است که اپل در این مورد هیچ گونه اظهار نظری نکرده و سکوت کرده است .

در تجربه ی قبلی این شرکت مبنی بر تاخیر یک ساله در ارائه ‌ی نسخه های مجهز به فناوری جدید پس از رقبای خود کوپرتینویی‌ها با مشکلی مواجه نشدند. سال ۲۰۰۷ بود که نسل نخست آیفون عرضه شد که بقدری از دیگر رقیبان خود پیشرفته‌تر بود که اتصال کندتر  2G EDGE آن به پشیمانی خریداران اولیه  از خرید آن منجر نشد. حتی iPhone 4S با قابلیت‌هایی همچون طراحی چشم نواز وسیری، برای تعدادی از افراد آنقدر جالب توجه بود که عدم پشتیبانی از تکنولوژی سریع‌تر 4G LTE را در نظر نگیرند و از انتخاب خود راضی باشند.

البته باید توجه داشت که سال ۲۰۱۹ شرایط آن سالها را ندارد چرا که 5G و نسل پیش از آن بسیار با هم تفاوت دارند و همین تفاوت واضح می‌تواند برای دستگاه های جدید به یک ویژگی کلیدی در فروش تبدیل شود.

سامسونگ در نظر دارد که گوشی‌های 5G از سری گلکسی را مطابق برنامه ریزی های خود در زمان مناسب عرضه نماید. همچنین در چین نیز که از بزرگترین بازار گوشی‌های هوشمند بشمار می رود، دو شرکت بزرگ تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند یعنی هواوی و اوپو، از تصمیم خود مبنی بر عرضه‌ی محصولات مجهز به قابلیت 5G سخن می گویند.

مفسر مؤسسه‌ی گارتنر  مارک هانگ در این باره می گوید: اپل همواره در استفاده از تکنولوژی ارتباطات موبایلی در مقایسه با دیگران با تاخیر عمل کرده است. این موضوع در گذشته برای آنها بی تأثیر بوده است اما باید توجه داشت که 5G از نسل‌های پیشین پرطرفدارتر خواهد بود. تصور می‌کنم چنانچه اپل عرضه‌ی این فناوری را بیشتر از سال ۲۰۲۰ به تأخیر بیندازد، بایستی خود را برای عواقب احتمالی آماده کند.شرکت اپل برای اینکه بتواند کاربران آیفون خود را حفظ کند متحمل فشارهای بسیاری می باشد . ارزش این شرکت در دو ماه گذشته در جریان کاهش ارزش شرکت‌های فناوری، کاهشی یک پنجمی را تجربه کرده است و گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که تولید آیفون نیز در هفته‌های گذشته کم شده است که از این موضوعات می‌توان به این نتیجه رسید که فروش آیفون‌های جدید آنچنان که انتظار می رفت مورد استقبال قرار نگرفته است.

در وضعیتی که گوشی‌های هوشمند در یک سال گذشته فروشی نزولی داشته اند ، از سخنان مؤسسه‌ی تحلیلی IDC می توان به این نتیجه رسید که ۶۰ درصد از کل درآمد اپل را آیفون تامین می کند و در فروش خدماتی  مانند موزیک، فیلم و فضای ابری نقشی اساسی را ایفا می کند.

اپراتورهای مخابراتی

انتظار می رود که اپراتورهای مخابراتی  Verizon و AT&T  بازاریابی برای گوشی‌های نسل پنجمی را در دستور کار خود قرار دهند تا هر چه زودتر کاربران به این شبکه  ملحق شوند. نسل جدید از طیف گسترده تری از فرکانس‌های رادیویی را برای انتقال اطلاعات بکار می گیرد و داده های آن با سرعت بیشتری منتقل می شوند. همین موضوع سبب شده که اپراتورها به انتقال ترافیک خود به این شبکه‌ها علاقه نشان بدهند چرا که به کاهش هزینه‌هایشان می انجامد.

یقینا می توان گفت که برای تعدادی از مشتریان اپل عدم پشتیبانی گوشی های سال بعد از 5G آنچنان مهم نیست؛ برخی افراد بدون توجه به تغییرات آیفون جدید نسبت به نسخه پیشین خود اقدام به خرید آن خواهند کرد.

با توجه به اینکه چرخه‌ی سخت‌افزاری کاربران با سرعت کمی ارتقاء می یابد ، نسل جدید آیفون که قابلیت پشتیبانی از نسل پنجم را دارد و در سال ۲۰۲۰ معرفی و عرضه می شود به احتمال زیاد برای کاربرانی که دو سال دیگر همچنان از آیفون X و XS استفاده می‌کنند، جذاب خواهد بود و به خوبی از سوی آنها خریداری خواهد شد‌.

از سال ۲۰۱۱ اپل تمام مدل‌های اصلی iPhone را در ماه سپتامبر یا اکتبر رونمایی کرده است البته بعضی مواقع نسخه‌های میان‌دوره‌ ای نیز وجود داشته‌اند (مثل نسخه‌ی Verizon آیفون ۴ در فوریه ۲۰۱۱ یا iPhone SE در مارس ۲۰۱۶).

در این شرایط به‌ غیر از کوالکام و اینتل، هواوی و سامسونگ نیز توانایی تولید مودم‌های نسل پنجم را دارند اما انتظار می رود که اپل نخواهد چیپ‌های رقیبان خود را مورد استفاده قرار دهد، افزون بر این ممکن است این دو شرکت نتوانند برای تعداد بسیار زیاد آیفون‌ها (بیش از ۲۰۰ میلیون در سال)چیپ تولید نمایند.

منبع: زومیت
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/39