مدیا کانورتر تک کور (BiDi) یا سینگل کر چیست؟

مدیا کانورتر تک کور (BiDi) یا سینگل کر چیست؟

منتشر شده در:
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸
۵,۰۴۶ بازدید
زمان مطالعه:
۴ دقیقه و ۳۳ ثانیه
(۰) دیدگاه

مدیا کانورتر تک کور یا مدیا کانورتور سینگل کور که در مقیاس تک یونیت و دسکتاپ قابل ارائه است به عنوان دو طرفه (BiDi) یا سیمپلکس نیز شناخته می‌شود.

مدیا کانورتر سینگل کر به مدیران شبکه کمک می‌کند تا از صرفه‌جویی در هزینه‌ها هم در متریال و هم در مورد موضوعات مرتبط با فیبر تک رشته بهره‌مند شوند.

برای کاهش هزینه‌ها، یا در جایی که محدودیت‌هایی در زمینه‌ فیبرهای موجود وجود داشته باشد، ممکن است از تکنولوژی مالتی پلکس کردن بر پایه تفکیک طول موج (WDM) استفاده شود.

WDM از فرکانس‌های جداگانه ارسال و دریافت برای برقراری ارتباط در یک فیبر تک رشته استفاده می‌کند. تکنولوژی WDM بر این واقعیت تأکید دارد که فیبرهای نوری می‌توانند طول موج‌های زیادی از نور را به طور همزمان و بدون رخ دادن تداخل بین هر یک از طول موج‌ها حمل کنند. بنابراین، یک فیبر واحد می‌تواند چندین سیگنال یا کانال طول موج مختلف را به صورت همزمان حمل کند.

سیستم‌های WDM به الگوهای طول موج‌های مختلف مالتی پلکس طول موج غیرمتراکم (CWDM) و مالتی پلکس طول موج متراکم (DWDM) تقسیم می‌شوند.

انتقال داده در مدیا کانورتر تک کور یا تک یونیت

چنان‌چه در مورد بیشتر مدیا کانورترها صادق است، ‌مدیا کانورترهای WDM داده را به جای دو فیبر (داپلکس) از طریق یک رشته فیبر سینگل مود (سیمپلکس) ارسال و دریافت می‌کنند. این فناوری همچنین به عنوان BiDi یا دو طرفه نیز شناخته می‌شود. مدیا کانورتور تک کر معمولا برای مسافت‌های طولانی‌تر است و از فیبر سینگل مود استفاده می‌کند.

این قابلیت معمولا برای داشتن مدارهای داده بیشتر در یک کابل فیبر نوری استفاده می‌شود.

این کار ممکن است برای بهینه کردن داده‌ها در یک کابل فیبر نوری، افزایش ظرفیت داده‌ها فراتر از توان فعلی کابل دارای مدارهای دوپلکس یا برای پیکربندی مجدد کابلی که کمی آسیب دیده است صورت گیرد تا داده‌های مورد نیاز بر فیبرهای کمتری مدیریت شوند.

انواع مدیا کانورتور سینگل کور برای انتقال داده‌ها به فیبر سینگل مود نیاز دارد.

مدیا کانورتر تک کور (BiDi) یا سینگل کر

فیبر تک رشته دستگاه‌ها را از طریق یک رشته فیبر واحد به هم متصل می‌کند

هنگامی که از یک فیبر تک رشته (که با نام BiDi یا سیمپلکس یا دو طرفه نیز شناخته می‌شود) استفاده قرار می‌شود، برای تبدیل فیبر به یک جفت دستگاه، که از آن‌ها به عنوان مدل‌های "بالا / پایین" یاد می‌شود، نیاز است.

اکثر اتصالات انجام شده برای فیبر سینگل مود یا مالتی مود از نوع "کانکتور دوگانه" یا "فیبر دوگانه" هستند که در آن‌ها یک اتصال فیبری برای انتقال و فیبر دیگر برای دریافت استفاده می‌شود. اینها به لحاظ فیزیکی "به صورت ضربدری" قرار می‌گیرند تا لینک‌های انتقال / دریافت را با هم سازگار کنند.

بنابراین به یاد داشته باشید، اگر از فیبر تک رشته و مدیاکانورتر تک کور استفاده می‌کنید، هنگام اتصال دستگاه‌های فیبری، شما به سمت "بالا" و سمت "پایین" نیاز خواهید داشت.

شما می‌توانید برای انتخاب بهترین مدیا کانورتر تک کور متناسب با پروژه‌تان با ما تماس بگیرید و از راهنمایی‌های تیم فروش و پشتیبانی ما بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید به بخش تالار گفتگو وارد شوید و پرسش‌ها و تجربیات‌تان را در زمینه مدیا کانورتر تک کور با دیگران به اشتراک بگذارید و از تجربیات دیگران نیز بهره‌مند شوید.

برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید
چنان‌چه برای خرید سوئیچ شبکه ایرانی و بومی مناسب شبکه‌تان به مشاوره فنی و تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: perle
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/86