فیبر نوری چیست ؟

فیبر نوری چیست ؟

منتشر شده در:
چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
۳,۰٧٨ بازدید
زمان مطالعه:
۴ دقیقه و ٢٩ ثانیه
(۰) دیدگاه

فیبر نوری چیست ؟ فیبر نوری به تکنولوژی و واسطه‌ای اشاره دارد که در انتقال داده‌ها به صورت پالس‌های نور و از طریق یک رشته یا مدیوم فیبر ساخته شده از جنس شیشه یا پلاستیک ( فیبر نوری ) استفاده می‌شود.  تکنولوژی فیبر نوری می‌تواند داده‌های بسیار بیشتری را در مقایسه با سیم‌های مسی معمولی حمل کند و کمتر مستعد بروز تداخل الکترومغناطیسی است، چرا که داده‌ها به جای برق به شکل نور ارسال می‌شوند. سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار شما را با بخش‌های مختلف فناوری فیبر نوری آشنا کند.

فناوری فیبر نوری از فیبرهای شیشه‌ای برای انتقال داده‌ها در سرعت بسیار زیاد (البته نه به اندازه سرعت نور) استفاده می‌کند. این امر به این دلیل است که مفهوم کلی سرعت نور، که ۲۹۹،۷۹۲،۴۵۸ متر در ثانیه است، در خلاء رخ می‌دهد. در واقعیت، سرعت حرکت نور، بسته به وسیله‌ای که از طریق آن عبور می‌کند، به شدت متفاوت است.برای رمزگشایی داده‌ها، سخت افزار خاصی با سنسورهای نوری برای هر ترمینال فیبر نوری مورد نیاز است. این تکنولوژی به طور قابل توجهی گران‌تر است، زیرا ساخت این نوع کابل گران‌تر است و حتی اتصال دو انتهای کابل، مستلزم صرف هزینه‌های فراوان است.

کابل فیبر نوری چیست ؟

کابل فیبر نوری نوعی کابل دارایِ تعدادی فیبر نوری است که با هم دسته شده‌اند و هر یک معمولا در محافظ پلاستیکی خود قرار می‌گیرند. کابل‌های نوری برای انتقال سیگنال داده‌های دیجیتال به صورت نور به فاصله‌های صدها کیلومتری با سرعت بالاتر از آنچه که از طریق کابل‌های ارتباطی الکتریکی قابل دستیابی است، استفاده می‌شود. تمام فیبرهای نوری از یک هسته‌ی سیلیکونی شفاف مو-مانند استفاده می‌کنند که برای جلوگیری از نشت نور به اطراف است، زیرا روکش فلزی ضریب شکست کمتری دارد.

با توجه به حساسیت شدید این فیبر نوری، به طور معمول با مواد محافظ سبک و قوی مانند کولار پوشش داده می‌شود.کابل فیبر نوری به طور گسترده‌ای در ارتباطات فیبر نوری استفاده می‌شود.کابل نوری که ابتدا در سال ۱۹۷۷ به صورت تجاری به کار گرفته شد، منبع اولیه‌ی ارتباطات مسافت زیاد و پهنای باند بالا بین شرکت‌های تلفن، سازمان‌های چند سایتی و سایر برنامه‌های ارتباطی دوربرد است.

ساختار کابل نوری با غلاف بیرونی کابل آغاز می‌شود که از مواد قوی و اغلب انعطاف‌پذیر ساخته شده است. بعد از غلاف بیرونی، نوبت پوشش پلاستیکی مورد استفاده برای دسته کردن کابل‌های واحد فیبر نوری است.فیبر نوری به طور معمول دارای یک هسته شفاف است که با یک روکش شفاف با شاخص شکست کمتر احاطه شده است. نور با انعکاس داخلی کلی، در هسته نگه داشته می‌شود.

نور تک طول موج یا چند طول موج از هسته عبور می‌کند و به دلیل پایین‌تر بودن ضریب شکست روکش دور آن (که نور را در هنگام تلاش برای فرار، متوقف می‌کند) همچنان به حرکت در داخل هسته ادامه می‌دهد.

دو نوع رایج فیبر نوری عبارتند از

اتصال بین رشته‌های فیبر چندگانه بسیار پیچیده‌تر و دشوارتر از کابل‌های الکتریکی است.

برای دانستن تفاوت فیبر سینگل مود و مالتی مود کلیک کنید.

چنانچه سوالی در زمینه فیبر نوری و این که فیبر نوری چیست دارید می‌توانید از طریق تالار گفتگو یا دیگر راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید
چنان‌چه برای خرید سوئیچ شبکه ایرانی و بومی مناسب شبکه‌تان به مشاوره فنی و تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: techopedia
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/92