فیبر مالتی مود (multi-mode optical fiber) چیست؟

فیبر مالتی مود (multi-mode optical fiber) چیست؟

منتشر شده در:
چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸
۳,۳٩١ بازدید
زمان مطالعه:
۳ دقیقه و ۰ ثانیه
(۰) دیدگاه

فیبر مالتی مود یا multi-mode optical fiber یک نوع فیبر نوری است که برای جابجایی اشعه‌های چندگانه نور به صورت همزمان، با تفاوت جزئي در زاویه بازتاب‌شان درون هسته فیبر نوری، طراحی شده است.فیبر مالتی مود اساسا برای انتقال در فواصل بسیار کوتاه‌تر استفاده می‌شود، چرا که مودها در فواصل طولانی‌تر پخش می‌شوند.

این پدیده به عنوان پراکندگی وجهی (modal dispersion) شناخته شده است.

یکی دیگر از انواع رایج فیبر نوری عبارت است از فیبر سینگل مود که اساسا برای فواصل طولانی‌تر استفاده می‌شود.فیبر multi-mode را به عنوان فیبر نوری multi-mode نیز می‌شناسند.

مشخصات فیبر مالتی مود

کابل مالتی مود از فیبرهای شیشه‌ای با قطر رایجی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میکرون برای عنصر حمل کننده نور تشکیل شده است. رایج‌ترین اندازه آن ۶۲.۵ میکرون است. فیبر نوری پلاستیکی (POF) یک کابل مدرن مبتنی بر پلاستیک است که عملردی شبیه به کابل شیشه‌ای، ولی به صورت اقتصادی، ممکن می‌سازد.

در مقابل، فیبرهای سینگل مود یک هسته شیشه‌ای کوچک دارند که معمولا نزدیک به ۹ میکرون است. با فیبرهای سینگل مود، داده‌ها را می‌توان با سرعت بالا در فواصل طولانی‌تر منتقل کرد. فیبرهای multi-mode در مقایسه با فیبر سینگل مود نسبت به تضعیف سیگنال‌ها آسیب‌پذیرتر است.فیبر مالتی مود، پهنای باند بالا با سرعت بالا در فواصل متوسط در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

امواج نور در مودها یا مسیرهای مختلف گسترده می‌شوند، چرا که از طریق هسته کابل، در طول موج nm ۱۳۰۰ یا ۸۵۰ منتقل می‌شوند.از سوی دیگر، در کابل‌های طولانی (مثلا بالای ۱ متر)، مسیرهای مختلفی از نور وجود دارند که ممکن است به انحراف سیگنال در گیرنده منجر شوند. این امر در نهایت به انتشار ناقص و مبهم داده‌ها منتج می‌شود.فیبرهای multi-mode احتمالا برای انتقال داده با سرعت بالا مناسب نیستند. ترکیب کردن فیبرها با یکدیگر اصلا توصیه نمی‌شود. تلاش برای اتصال فیبر سینگل مود با فیبر مالتی مود ممکن است به کاهش db ۲۰ منتج شود که ۹۹٪ از توان کلی است.

چنانچه می‌خواهید تفاوت فیبر سینگل مود و مالتی مود را بدانید کلیک کنید.

اگر سوال دیگری نیز در این زمینه برای‌تان ایجاد شده است یا اطلاعاتی در این زمینه دارید از طریق بخش تالار گفتگو با دیگران به اشتراک بگذارید.

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: techopedia
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/79