فرآیند پیاده‌سازی خانه هوشمند در ایران

فرآیند پیاده‌سازی خانه هوشمند در ایران

منتشر شده در:
جمعه ۰۹ مهر ۱۴۰۰
٧۵٢ بازدید
زمان مطالعه:
٩ دقیقه و ١۵ ثانیه
(۰) دیدگاه
ویرایش شده توسط:‌ مهدی مرادی
در تاریخ: شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰

فرآیند پیاده‌سازی خانه هوشمند در ایران

حس داشتن خانه ای که قبل از ورود به منزل بتوانید چراغ‌ های آشپزخانه و چای‌ساز را روشن کنید و بخاری یا کولر را بتوانید قبل از ورود به خانه تنظیم کنید احساس لذت‌بخشی را ایجاد ‌‌می ‌کند. همه این موارد امروزه با پیاده‌سازی خانه‌ های هوشمند فراهم شده است و کشور ما ایران نیز همگام با فناوری‌ های روز دنیا در این مسیر قدم برداشته است. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که در فکر ایجاد یک تغییر جدید  برای خود هستید، با ما در این مقاله همراه باشید. در اینجا ما قصد داریم فرآیند پیاده‌سازی خانه هوشمند در ایران را بررسی کنیم و مراحل راه اندازی آن را برای شما شرح دهیم تا با داشتن اطلاعات کافی در مسیر هوشمندسازی خانه خود قدم بردارید.

خانه هوشمند در عصر جدید

پیاده‌سازی خانه هوشمند بدون استفاده از فناوری‌ های جدید که مبتنی بر اینترنت اشیاء باشد امکان‌پذیر نیست. بسیاری از ابزار های جدیدی که در خانه‌ های هوشمند به کار ‌‌می ‌روند بخشی از اینترنت اشیاء خواهند بود. لوازم خانگی از طریق اتصال به اینترنت یا اتصال به سایر دستگاه‌ های هوشمند از طریق wifi هوشمندسازی ‌‌می ‌شوند.

در گذشته، لوازم خانگی که با اینترنت اشیاء کار ‌‌می ‌کردند بسیار محدود بودند و دستورات ساد های مانند روشن و خاموش نمودن، تنظیم دما، زنگ هشدار و غیره را انجام ‌می ‌دادن. مشکل دیگری که برای این منظور وجود داشت ین بود که امکان مدیریت کردن منزل طریق برنامه‌ های اندروید، آیفون وجود نداشت.

امروزه اغلب وسایل الکترونیک  به نوعی از فناوری‌ های هوشمندسازی برخوردار هستند. پیاده‌سازی یک خانه هوشمند کار پیچید های است، اما خوشبختانه طراحی محصولات هوشمند، این فرآیند را تسهیل نموده است به طوری که جهت پیاده سازی برای منزل راهکار ها و شرکت های متعددی وجود دارند که به شما در این امر کمک می کنند.

برنامه های هوشمند کمک می کنند تا خانه خود را بهتر مدیریت کنید

امروزه اپ های متعددی به عنوان دستیار هوشمند پیاده سازی شده است و در واقع مرکز اصلی یک خانه هوشمند هستند. برنامه‌ هایی مانند Siri، Google Assistant، Alexa ‌‌می ‌توانند به تمام دستگاه‌ های خانه شما متصل شوند و کنترل تما‌‌می  ‌آن ها را فقط از یک نقطه انجام دهند که سبب می شود زندگی را برای شما بسیار ساده ‌‌تر به نظر برسد.

گوشی‌ های اندرویدی دارای Google Assistant و گوشی‌ های آیفون نیز دارای Siri ‌‌هستند. تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که فرمان صوتی را به دستیار خود بدهید و سپس به او بگویید که کاری را انجام بدهد.

ایجاد حالت خودکار در برنامه های هوشمند

برخی از برنامه‌ ها ‌‌می ‌توانند بدون اینکه از سمت شما دستوری به آن ها داده شود شروع به کار کنند. به طور مثال ‌‌می ‌توانید دستگاه‌ ها را طوری تنظیم کنید که وقتی ساعت هوشمند شما در فاصله 500 متری خانه بود سیستم تهویه منزل روشن شود.

البته باید گفت برند های مختلف هنوز هم در کار کردن با یکدیگر به طور کامل هماهنگ نیستند ، اما IFTTT قادر است تا بسیاری از برنامه‌ ها، ابزار ها را خوب اجرا نماید.

بلندگو های هوشمند

بلندگو های هوشمند با دستیار‌ های هوشمند مانند Siri، گوگل و الکسا به عناصری جدایی‌ناپذیر تبدیل شد ه اند. همانند استفاده از تلفن‌ های هوشمند، ‌‌می ‌توانید از بلندگو های هوشمند برای کنترل سایر دستگاه‌ های هوشمند در خانه استفاده کنید.

الکسا و Google Home

اکثر شرکت‌ ها با سیستم‌ های اختصاصی نیز از گوگل و الکسا پشتیبانی ‌‌می ‌کنند. این امر به مشتریان این امکان را ‌‌می ‌دهد تا طیف وسیعی از محصولات از برند های مختلف را با یک اسپیکر کنترل کنند.

مزایا و معایب خانه هوشمند

یکی از مهمترین مزایای خانه هوشمند آرامش خاطری است که برای اعضای آن خانه فراهم ‌‌می ‌کند . این فناوری سبب می شود افراد از راه دور خانه خود را تحت نظر داشته باشند و با خطرات احتمالی و یا حوادثی که ممکن است ناشی از فراموشی باشد جلوگیری نمایند.

سیستم خودکار در سیستم هوشمند سازی منزل همچنین در بهبود کارایی و کاهش مصرف انرژی تأثیر زیادی دارد . به طور مثال  با تنظیم دقیق بر طبق هوای بیرون و داخل منزل ‌‌می ‌تواند بهترین تهویه را فراهم آورد.

برای اینکه سیستم‌ های اتوماسیون خانگی بتوانند به طور مؤثر و با کارایی بالا عمل نمایند، باید دستگاه‌ ها بتوانند بدون در نظر گرفتن برند با یکدیگر فعالیت کرده و از پروتکل یکسان یا حداقل پروتکل‌ های مکمل استفاده نمایند. از آنجا که این فناوری‌ ها تقریباً جدید است هنوز یک استاندارد یکسان برای سیستم‌ های خودکار سازی در منزل وجود ندارد.

امنیت در سیستم های هوشمند سازی منازل

مسئله مهم دیگر  امنیت است. از جمله نگرانی‌ هایی که از سمت مشتریان عنوان شده این است که هکر ها ممکن است به یک دستگاه نفوذ کنند، چراغ‌ ها و دزدگیر ها را خاموش و قفل درب‌ ها را باز کنند. علاوه بر این هکر ها ‌‌می ‌توانند به شبکه صاحب‌خانه نفوذ و حملاتی بدتر و حذف اطلاعات را انجام بدهند. علاوه بر امنیت، بسیاری از مشتریان نگران حریم خصوصی خود هستند،  با توجه که بسیاری از اطلاعات منازل در خانه‌ های هوشمند در فضای اینترنت به اشتراک گذاشته ‌‌می ‌شود افراد این نگرانی را دارند که حفظ حریم خصوصی آن ها نقض شود.

نحوه پیاده‌سازی خانه هوشمند در ایران

در خانه‌ های جدید اغلب سعی ‌‌شده است که با زیرساخت‌ های  سازگار با فناوری های هوشمند ساخته شوند. از سوی دیگر خانه‌ های قدیمی  ‌نیز ‌‌می ‌توانند به فناوری هوشمندسازی مجهز باشند به طوری که می توان گفت محبوبیت بلوتوث و وای فای در این منازل افزایش یافته است.

همه تجهیزات به کار رفته در خانه هوشمند تحت یک سیستم مرکزی عمل ‌‌می ‌کنند که ‌ هاب خانه هوشمند نا‌می ده ‌‌می ‌شود. ‌ هاب  یک دستگاه سخت افزاری است که به عنوان نقطه مرکزی سیستم بوده و قادر به حس، پردازش داده‌ ها و ارتباط بی سیم است. این مرکز قادر است تا همه برنامه‌ های متفاوت را در یک برنامه ترکیب و ‌ از راه دور توسط صاحبخانه کنترل شود.

آیا پیاده‌سازی خانه هوشمند در ایران دشوار است؟

پیاده‌سازی خانه هوشمند بستگی به انتظارات مشتریان دارد. هر چقدر که انتظارات آن ها از خانه هوشمند بیشتر باشد به همین ‌میزان پیاده‌سازی خانه و هزینه آن بالا خواهد رفت. در ایران نیز با توجه به هزینه ساخت منازل و تجهیزات الکترونیکی مورد نیاز متغیر بوده که باید از شرکت های ارایه دهنده این تجهیزات قیمت را استعلام گرفت.

از جمله ملزومات هر خانه هوشمند نیاز به یک سیگنال وای فای ثابت است که تما‌‌می  ‌ابزار های خانه‌هوشمند بتوانند براحتی به آن دسترسی داشته باشند. از نظر تئوری، تنها کاری که باید انجام دهید این است که برنامه‌ های مربوطه را بر روی تلفن هوشمند خود نصب کرده و دستگاه هوشمند را به شبکه خانگی خود متصل کنید.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/274