عملکرد ONT و OLT در شبکه GPON

عملکرد ONT و OLT در شبکه GPON

منتشر شده در:
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸
۵,٢۶٧ بازدید
زمان مطالعه:
۵ دقیقه و ۴٧ ثانیه
(١) دیدگاه

قبل از اینکه به به مبحث ONT‌ و OLT درشبکه جی پان صبحت کنیم و سوالاتی در مورد آن آماده کردیم و ممکن است این سوالات در ذهن کاربران پیش بیآد:

  • عملکرد ONT و OLT در شبکه GPON به چه صورت می‌باشد؟
  • مشکلات عملکرد ONT و OLT در شبکه جی پان چیست؟
  • چطور از عملکرد ONT‌ و OLT در شبکه جی پان استفاده کنیم؟

شبکه فیبر نوری پسیو گیگ (GPON) مکانیسم دسترسی یک نقطه به چند نقطه است که توانایی تجمیع خدمات چندگانه را در یک شبکه انتقال فیبر سینگل برای کاربر نهایی فراهم می‌کند.

برای تحقق این تکنولوژی، دستگاه‌های زیادی برای پشتیبانی از شبکه استفاده می‌شوند، مانند اسپلیتر فیبر نوری، ONT، OLT و غیره.

سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار به عملکرد ONT و OLT در شبکه GPON بپردازد.

عملکرد ONT و OLT در شبکه GPON

ترمینال شبکه فیبر نوری (ONT) یک مودم فیبر نوری است که با یک کابل فیبر نوری به نقطه انتهایی متصل می‌شود. این مودم برای ایجاد اتصال با شبکه  PON در یک سو و تعامل با کاربر در سوی دیگر، در محل کاربر نهایی استفاده می‌شود. داده‌های دریافت شده از سوی مشتری ارسال می‌شود، تجمیع می‌شوند و به واسطه مودم ONT به ترمینال خط نوری (OLT) بالادستی ارسال می‌شود.

ONT را به عنوان واحد شبکه فیبر نوری (ONU) نیز معرفی می‌کنند. ONT یک اصطلاح ITU-T است در حالی‌که ONU یک اصطلاح IEEE است. هر دو اصطلاح به تجهیزات سمت کاربر در شبکه GPON اشاره دارند. یک تفاوت کوچک موجود میان آن‌ها احتمالا به مکان استفاده برمی‌گردد.

ONU می‌تواند در شرایط دمایی و آب و هوایی متفاوتی فعالیت کند.ترمینال خط فیبر نوری (OLT) تجهیزات سخت افزاری نقطه انتهایی است که در دفتر مرکزی شبکه PON مستقر شده است. عملکرد اصلی آن عبارت است از کنترل اطلاعات شناور در شبکه توزیع فیبر نوری (ODN) تا در هر دو جهت حرکت کنند. OLT سیگنال‌های استاندارد را با استفاده از خدمات فیبر نوری (FiOS) به بسامد و چارچوب مورد استفاده در سیستم PON تبدیل می‌کند.

در سیستم OLT دو مسیر شناوری وجود دارد:

۱. مسیر بالادستی برای توزیع انواع مختلف ترافیک داده‌ها و صوت از سوی کاربران.

۲. مسیر پایین دستی که ترافیک داده‌ها، صوت و ویدیو را از شبکه‌های کلان شهری یا از شبکه‌های مسافت طولانی دریافت کند و آن را به تمام ماژول‌های ONT موجود در ODN ارسال کند.

عملکرد ONT و OLT در شبکه GPON

چطور در OLT می‌توانیم ONT اضافه یا حذف کنیم؟

  • روش اضافه کردن ONT در OLT

اگر پسورد ONT را دارید، می‌توانید دستور افزودن ONT را اجرا کنید و به صورت آفلاین ONT را اضافه کنید. با این حال، اگر پسورد را نمی‌دانید، می‌توانید پورت دستور portID ONT-auto-find را در حالت GPON اجرا کنید تا تابع ONT auto-find را در پورت GPON فعال کنید و سپس دستور تایید ONT‌ را اجرا کنید و آن را تایید کنید. زمانی‌که ONT افزوده می‌شود، لازم است دستور نمایش اطلاعات ONT را اجرا کنید تا وضعیت ONT را ببینید.

  • روش حذف کردن ONT از OLT

وقتی لازم است ONT را از OLT حذف کنید لطفا از دستور پاک کردن (delete) استفاده کنید. سپس داده‌های تنظیمات ONT با پاک شدن ONT حذف خواهند شد و ONT آنلاین به اجبار آفلاین می‌شود. وقتی ONT با سرویس‌های دیگر تنظیم شده باشد نمی‌توان آن را حذف کرد. لازم است ابتدا این سرویس را آزاد کنید و سپس به حذف ONT اقدام کنید.

چطور مشکلات ONT را برطرف کنیم؟

برای رفع ایرادات ONT، بهتر است به یاد داشته باشید مهمترین گام این است که کامپیوترتان را مستقیم به ONT وصل کنید، احتمالا به این ترتیب مشکل‌تان برطرف می‌شود. می‌توانید برای این اتصال از کابل شبکه استفاده کنید. اگر مشکل همچنان باقی بود، می‌توانید منبع تغذیه دستگاه را قطع و وصل کنید تا کش داخلی آن از بین برود. اگر پس از انجام کارهای فوق نتوانستید شبکه را بازیابی کنید، پس به مشورت حرفه‌ای نیاز خواهید داشت.

امیدواریم از مطلب عملکرد ONT و OLT در شبکه GPON بهره کافی را برده باشید. به خاطر داشته باشید ONT و OLT از مؤلفه‌های جدانشدنی سیستم شبکه GPON است.

به دنبال بهترین خدمات شبکه و فیبر نوری هستید؟
ما با بروزترین تجهیزات و مجرب‌ترین کارشناسان و متخصصان شبکه و فیبرنوری در کنار شما هستیم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید. 982144446012sale@ittelecom.ir