سوئیچ هوشمند POE چیست و چه کاربردی دارد ؟

سوئیچ هوشمند POE چیست و چه کاربردی دارد ؟

بروز شده در:
شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
۳٨ بازدید
زمان مطالعه:
۵ دقیقه و ۴ ثانیه

سوئیچ هوشمند POE دارای ویژگی‌هایی است تا بتواند به مدیریت سوئیچ بپردازد ولی محدودیت بیشتری دارد. علاوه بر این، سوئیچ هوشمند ارزان‌تر است و همین موارد باعث می‌شود که سوئیچ هوشمند POE به رقیبی برای سوئیچ مدیریت شده مبدل شود.

بنابراین، می‌توان از این سوئیچ های شبکه به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای سوئیچ غیر مدیریتی نام برد.

سوئیچ هوشمند و مدیریتی

البته موضوعی که در اینجا لازم است به آن اشاره شود این است که "سوئیچ هوشمند" و "سوئیچ مدیریتی" یک سری اصطلاح هستند که فروشندگان از آنها استفاده می‌کنند. و امکان دارد هر کدام از این فروشندگان تعریف خاص خود را برای این سوئیچ‌ها ارئه دهند که با تعریف دیگر فروشندگان متفاوت باشد.

یعنی می‌توان گفت که سوئیچ هوشمند و سوئیچ مدیریت شده تقریبا یکسان هستند و  سوئیچ هوشمند POE همان سوئیچ مدیریتی است که به صورت هوشمند عمل کرده و یک سری قابلیت‌های بیشتری دارند. در نتیجه می توان این دو اسم را ترکیب کرد و به اصطلاح سوئیچ هوشمند مدیریت شده رسید.

ویژگی‌های سوئیچ هوشمند POE مدیریت شده

سوئیچ هوشمند مدیریت شده دارای ویژگی‌های مختلفی است، آنها در برنامه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قابلیت‌ها عبارتند از:

  • پیکربندی تنظیمات اساسی مانند محدود کردن سرعت اتصال و محدودیت سرعت MAC
  • اختصاص دادن اولویت بالاتر به ترافیک بحرانی (به خصوص در مورد تلفن‌های رومیزی کسب و کار مفید است)
  • قابلیت افزونگی، VLAN ها، LACP: شبکه خود را به چندین شبکه مجازی یا (VLAN) تقسیم کنید تا امنیت ترافیک بهتر، اتصال سازگارتر و قابل اطمینان‌تر شود و تخصیص پهنای باند شبکه بهتر انجام شود.
  • قابلیت QoS  (کیفیت خدمات): استفاده از کیفیت خدمات (QoS) برای اولویت‌بندی دستگاه‌های خاص مانند سیستم پردازش پرداخت یا لپ تاپ رئیس، به طوری که پهنای باند برای کسب و کار شما مناسب‌تر باشد.
  • اعتبار سنجی دستگاه های معتبر که مایل به اتصال به شبکه خود هستند با استفاده مبتنی بر پورت یا شعاع.
  • پروتکل مدیریت ساده شبکه(SNMP)
  • رابط خط فرمان (CLI)
  • پروتکل ( RSTP) یا Rapid Spanning Tree Protocol

بزرگترین مزیت سوئیچ هوشمند POE مدیریت شده این است که شما می‌توانید پیکربندی سوئیچ را برای برآوردن نیازهای شبکه خاص خود تغییر دهید. سوئیچ هوشمند مدیریت شده مخصوصا برای شرکت‌هایی مناسب است که نیاز دارند شبکه‌شان به صورت ایمن و از راه دور مدیریت و تشخیص داده شود. این سوئیچ به مدیران شبکه برای نظارت و کنترل ترافیک برای دستیابی به عملکرد شبکه مطلوب و قابل اطمینان کمک می‌کند.

سوئیچ POE مدیریت شده یا سوئیچ غیر مدیریتی

سوئیچ غیر مدیریتی را نمی توان پیکربندی و از راه دور کنترل و نظارت کرد. سوئیچ غیر مدیریتی اجازه می‌دهد دستگاه‌های اترنت (همچون یک رایانه یا چاپگر شبکه) با یکدیگر با شبکه ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را به جایی که لازم است انتقال دهند. بنابراین،  معمولا برای افزایش تعداد پورت های اترنت از سوئیچ مدیریت نشده استفاده می‌شود.

این نوع سوئیچ  ارزان تر از سوئیچ هوشمند POE مدیریت شده است و برای استفاده در منزل، SOHO و کسب و کارهای کوچک مناسب است.

سوئیچ‌های شبکه مانند مغز یک شبکه خانگی یا یک شبکه سازمانی هستند. بنابراین، انتخاب سوئیچ‌های مناسب و کارآمد شبکه‌ای برای مدیران شبکه مهم است. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که بزرگترین تفاوت میان سوئیچ هوشمند مدیریت شده و سوئیچ غیرمدیریتی در قابلیت تنظیم آن‌ها است.

انتخاب از میان این دو سوئیچ به نیاز شما بستگی دارد.

اگر فقط می‌خواهید یک شبکه خانگی ایجاد کنید یا پورت‌های اترنت بیشتری اضافه کنید، سوئیچ غیرمدیریتی به اندازه کافی خوب است.

اگر شما نیاز به گزینه‌های پیکربندی مانند VLAN و QoS دارید، باید سوئیچ هوشمند مدیریت شده را استفاده کنید. 

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.021-22010560sale@ittelecom.ir
منبع: شبکه چی
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/50