سوئیچ شبکه چیست و چه نکاتی باید در مورد آن بدانیم

سوئیچ شبکه چیست و چه نکاتی باید در مورد آن بدانیم

منتشر شده در:
یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
۴,۴٨٢ بازدید
زمان مطالعه:
١۳ دقیقه و ۴۵ ثانیه
(۰) دیدگاه

اگر می‌خواهید بدانید سوئیچ شبکه چیست در اصل سوئیچ شبکه دستگاهی است که تقریبا در تمام انواع شبکه‌های داده استفاده می‌شود تا اتصال داده بدون اختلال از طریق دستگاه‌های شبکه برقرار شود.

این سوئیچ‌ها در تعدادی از برنامه‌های کاربردی تجاری و صنعتی به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند تا اتصال سریع‌تر و دسترسی آسان به شبکه امکان‌پذیر شود.

سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار شما را با مفهوم این‌که سوئیچ شبکه چیست و نکات مهم در مورد خرید سوئیچ شبکه (اترنت) آشنا کند.

سوئیچ شبکه چیست ؟

سوئیچ اترنت (شبکه) که به لحاظ فناوری پیشرفته است، به عنوان یک پروتکل ارتباطی ظاهر شده است که می‌تواند تقریبا برای تمام کاربردها در دفاتر، تجارت‌خانه‌ها و منازل به راحتی تنظیم شود.از آنجایی که روترهای خانگی معمولا با سه یا چهار پورت اترنت داخلی ساخته شده‌اند و به این دلیل که تقریبا همه چیز در یک شبکه خانگی (لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌ها، کنسول‌های بازی و لوازم جانبی هوشمند) از Wi-Fi استفاده می‌کنند، اکثر مردم به سوئیچ شبکه نیاز ندارند.اما اگر روتر شما پورت اترنت کافی نداشته باشد (مانند روترهایی که پس از اتصال مودم، تنها یک پورت آزاد دارند)، اگر تعداد زیادی دستگاه سیمی در یک مکان داشته باشید (مانند یک مرکز تفریحی)، اگر در حال تلاش برای استفاده از سیم برای بهبود سرعت یا کاهش تداخل بی‌سیم هستید، و یا اگر در حال نصب پورت اترنت در دیوارهای خانه هستید، سوئیچ می‌تواند مفید باشد.

سوئیچ شبکه چیست

پس از آن‌که با مفهوم سوئیچ شبکه چیست آشنا شدید حال نوبت به ویژگی‌های سودمند سوئیچ شبکه می‌رسد.

 • جایگزین اتصالات هاب سنتی
  سوئیچ‌های شبکه (اترنت) یک جایگزین مناسب برای اتصالات هاب سنتی هستند که هیچ گستره‌ای برای تنوع ارائه نمی‌دهند. این سوئیچ‌های به تازگی توسعه‌یافته انعطاف‌پذیری شبکه را بهبود می‌دهند زیرا توانایی انتقال انواع مختلف داده از جمله ویدیو، صدا و غیره را با یک کابل واحد دارند.
 • افزونگی شبکه
  یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این سوئیچ‌ها، افزونگی سریع شبکه‌ (network redundancy) آنها است. به این ترتیب که با استفاده از این سوئیچ‌ها، دستگاه‌ها حتی زمانی که یکی از سوئیچ‌های شبکه دچار مشکل می‌شود یا کابل خراب شود به ارتباط با یکدیگر ادامه می‌دهند. این قابلیت افزونگی سوئیچ اترنت (شبکه) سبب شده است که آنها برای کاربردهای صنعتی تا حد زیادی قابل اعتماد باشند.
 • کلیدهای سوئیچ شبکه (اترنت)
  استفاده از کلیدهای سوئیچ شبکه شبکه‌های تلفن همراه را قادر می‌سازد تا با تجهیزات صنعتی ارتباط برقرار کنند، به این معنی که یک وسیله نقلیه متصل به شبکه مانند GPRS و 3G که در اطراف یک شهر حرکت می‌کند می‌تواند بدون هیچ‌گونه اختلال با یک سرور که صدها مایل از آن فاصله دارد، متصل باقی بماند.
 • اتصال دستگاه‌های متصل به سوئیچ شبکه (اترنت) به یکدیگر
  دستگاه‌هایی که از سوئیچ اترنت (شبکه) استفاده می‌کنند می‌توانند به یکدیگر متصل شوند و بنابراین، امکان اشتراک‌گذاری داده‌ها و کنترل از راه دور بین این دستگاه‌ها را فراهم می‌کنند. علاوه بر این، داده‌های حساس نیز می‌توانند از طریق این سوئیچ‌ها و با استفاده از شبکه‌های خصوصی مجازی (وی‌پی‌ان یا Virtual Private Network) که با سوئیچ‌ها هماهنگ شده‌اند، منتقل شوند.
 • قیمت ارزان‌تر
  این سوئیچ‌ها یکی از ارزان‌ترین گزینه‌ها در مقایسه با کابل‌های اتصال شبکه معمولی هستند. بنابراین، به حذف گزینه‌های سیم‌کشی گران و الزامات کابل‌های چندگانه کمک می‌کنند.

سوئیچ شبکه (اترنت) چیست

اضافه کردن چند پورت دیگر به شبکه

 • می خواهید بدانید مناسب‌ترین گزینه سوئیچ شبکه چیست ؟

خوب! رایج‌ترین نوع سوئیچ، حداقل برای خانه‌ها و کسب و کارهای کوچک، سوئیچ غیر مدیریتی نامیده می‌شود. به این معنا که این سوئیچ خودش هیچ تنظیمات یا ویژگی خاصی ندارد و تنها برای افزودن پورت‌های اترنت به شبکه شما وجود دارد.

روتر شما همچنان به کنترل اتصال اینترنتی شما ادامه می‌دهد، ارتباط دستگاه‌ها را با یکدیگر مقدور می‌سازد و در عین حال آنچه دستگاه‌های خاص می‌توانند از طریق کنترل والدین یا دیگر تنظیمات انجام دهند را محدود می‌کند - سوئیچ به طور موثری نامرئی است. در مقابل، انواع کارهایی که سوئیچ شبکه مدیریتی انجام می‌دهند (از جمله نظارت بر ترافیک در پورت‌های فردی یا راه‌اندازی شبکه‌های مجازی (VLANها) با استفاده از همان سوئیچ‌ها) فقط برای شبکه‌های بزرگ شرکتی مهم هستند.

از آنجایی که سوئیچ‌های غیرمدیریتی بسیار ساده هستند، مدل‌های تولیدکنندگان مختلف همگی تقریبا به طور یکسانی عمل می‌کنند. خیلی ساده یک سوئیچ گیگابیت اترنت (شبکه) را با تعداد پورت‌هایی که نیاز دارید خریداری کنید.

برای اضافه کردن اترنت در همه جای خانه

یک کیت خوب شبکه توری، صرف نظر از سایز و پیچیدگی خانه‌تان، شما را از نیاز به کابل‌کشی اترنت از طریق دیوارها نجات می‌دهد و معمولا ارزان‌تر هم هست. اما اگر می‌خواهید ارتباط سریع و بدون وقفه در هر اتاق خانه داشته باشید ( اگر شما آنلاین بازی می‌کنید، ویدیوی 4K را از یک سرور محلی دریافت می‌کنید یا فایل‌های بزرگ را هر روز در شبکه‌تان انتقال می‌دهید) پس هیچ جایگزینی برای شبکه اترنت سیم‌کشی‌شده وجود ندارد.

سوئیچ فقط یک بخش از پروژه سیم‌کشی خانه است و قبل از تصمیم‌گیری در مورد آن حتما باید راهنمای کامل کارکرد آن را بخوانید، حتی اگر قصد دارید یک پیمانکار را برای انجام سیم‌کشی واقعی استخدام کنید.قرار دادن کابل‌های اترنت در دیوارها جذابیت چندانی ندارد (و حتی ضرورت هم ندارد) چرا که Wi-Fi توسعه یافته است، و حتی ممکن است برای کسانی که آپارتمان یا خانه‌شان اجاره‌ای است، گزینه مناسبی هم نباشد (اگرچه در آن صورت هنوز هم می‌توانید سیم را در امتداد بیس‌بورد نصب کنید البته در صورتی که در معرض دید بودن سیم‌ها برای‌تان مساله‌ای نیست).

مشخص کنید که چند اتاق را می‌خواهید سیم‌کشی کنید و چند پایه اترنت را در هر اتاق می‌خواهید و سپس یک سوئیچ را با حداقل همان تعداد پورت خریداری کنید.

ما توصیه می‌کنیم که چند پورت بیش‌تر از آنچه نیاز دارید، بخرید زیرا ممکن است بعدها بخواهید بیش‌تر سیم‌کشی کنید یا شاید یک سوئیچ بعد از مدتی خراب شود.

پس از آن‌که دانستید سوئیچ شبکه چیست نوبت به مقدمات و ملاحظات کار می‌رسد!

سوئیچ شبکه چیست

برای سیم‌کشی خانه باید موارد زیر را مد نظر داشته باشید

 • جایی را برای قرار گرفتن سوئیچ شبکه انتخاب کنید
  این نقطه باید خارج از دید باشد (سوئیچ‌های بزرگ‌تر، جعبه‌های بزرگ و زشتی هستند که احتمالا نمی‌خواهید در جایی جلوی چشم قرار بگیرند)، اما دسترسی به آن برای راه‌اندازی و عیب‌یابی باید آسان باشد. همچنین رساندن کابل به سوئیچ شبکه (اترنت) باید آسان باشد و باید از دورترین اتاق مورد نظر شما کمتر از ۱۰۰ متر فاصله داشته باشد، زیرا این حداکثر طول کابل‌های اترنت است که به طور قابل اطمینانی کار می‌کنند.
 • کابل تهیه کنید
  کابل cat 6 به لحاظ سرعت، قیمت و دوام بهترین است. این کابل می‌تواند یک سیگنال ۱ گیگابیتی اترنت را تا ۱۰۰ متر و یک سیگنال ۱۰ گیگابایتی را تا حداکثر ۵۵ متری حمل کند (۱۰ گیگابایت اترنت هنوز هم نادر و گران است، وضعیتی که بعید است به زودی تغییر کند). شما می‌توانید انواع مختلفی از کابل‌های اترنت را پیدا کنید؛ این کابل‌ها بر اساس این‌که آیا در برابر تداخل الکترومغناطیسی محافظت می‌شوند یا نه و اینکه چه نوع پوششی دارند، متمایز هستند.شما باید حداقل از کابل رایزر (riser) (یا CMR) استفاده کنید که برای استفاده به صورت عمودی در دیوارها طراحی شده است تا مانع گسترش آتش در کف خانه شود. کابل پلنوم (یا CMP) برای استفاده افقی است؛ و گران‌تر است، اما برای جلوگیری از گسترش آتش به وسعت بیش از ۵ فوت در طول کابل در هر جهتی طراحی شده‌است.
 • برای قطع برخی از کابل‌ها آماده باشید
  پلاگ اترنت و بوت‌های کاهنده فشار خریداری کنید تا پس از آن‌که کابل را با سیم‌چین برش زدید، بتوانید آن را به سوئیچ وصل کنید.
 • جک دیواری بخرید
  ابتدا صفحه دیواری و براکت‌های ماونتینگ را برای تمام اتاق‌هایی که سیم‌کشی می‌کنید، خریداری کنید – صفحات دیوار از یک پورت تا ۱۲ پورت به راحتی در دسترس هستند. سپس، هر تعداد که اترنت کیستون جک نیاز دارید بخرید -‌ آنها در صفحه قرار می‌گیرند و بخشی هستند که شما کابل اترنت رایانه یا کنسول بازی‌تان را به آن وصل می‌کنید.

سوئیچ شبکه (اترنت) چیست

 • استفاده از سیم برای بهبود Wi-Fi
  هنگامی که یک شبکه سیمی خوب نصب می‌شود، عملکرد Wi-Fi شما با کاهش تعداد دستگاه‌هایی که برای پهنای باند بی‌سیم رقابت می‌کنند، بهبود خواهد یافت. اما اگر شما یک خانه بزرگ دارید یا فقط می‌خواهید عملکرد بی‌سیم را بهبود بدهید، نقاط دسترسی Wi-Fi می‌توانند در سیم‌کشی اترنت خانه‌تان با هم ارتباط داشته باشند تا مطمئن شوید که دستگاه‌های شما به نقطه دسترسی که بهترین سرعت را ارائه می‌دهند و برای افزایش ظرفیت و کاهش زمان تأخیر بار شبکه را به طور مساوی توزیع می‌کند، متصل هستند.

این دستگاه به طور کامل جایگزین Wi-Fi فعلی شما می‌شوند، اما هنوز هم به یک روتر نیاز خواهید داشت - شما هم می‌توانید Wi-Fi روتر فعلی را خاموش کنید و از آن به عنوان یک روتر سیم‌کشی‌شده استفاده کنید یا آن را با یک روتر مخصوص سیم‌کشی جایگزین کنید.

مهمترین نکات در مورد سوئیچ شبکه چیست

اگر قصد انجام چنین رویکردی دارید، ممکن است یک سوئیچ شبکه که از انتقال توان الکتریکی بر بستر کامل شبکه (PoE) پشتیبانی می‌کند هم لازم داشته باشید.

این قابلیت نیاز به آداپتور برق جداگانه را در آن نقاط دسترسی از بین می‌برد، و به سیستم ظاهر تمیزتر و ساده‌تری خواهد داد - نقاط دسترسی Wi-Fi خود را به پورت PoE روی سوئیچ متصل کنید، آنها هم توان و هم داده‌ها را از طریق یک کابل واحد دریافت می‌کنند.

گزینه دیگر این است که می‌توانید آداپتورهای انژکتور PoE را برای افزودن PoE به هر سوئیچی خریداری کنید؛ نتیجه این‌که جعبه شبکه‌تان به هم ریخته‌تر و شلوغ‌تر خواهد بود، اما این روش ارزان‌تر است.

چنان‌چه در مورد این‌که سوئیچ شبکه چیست پرسشی برای‌تان باقیمانده است یا این‌که نکته‌ای در این زمینه هست که دوست دارید مطرح کنید می‌توانید از طریق بخش تالار گفتگو آن‌ها را عنوان کنید.

منبع: thewirecutter
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/83