رویپ یا RoIP چیست و چه مزایایی دارد؟

رویپ یا RoIP چیست و چه مزایایی دارد؟

منتشر شده در:
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
۳,۶٧۶ بازدید
زمان مطالعه:
٧ دقیقه و ۴۰ ثانیه
(۰) دیدگاه
ویرایش شده توسط:‌ ویرایشگر
در تاریخ: شنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۰

 رویپ یا همان رادیو با پروتکل اینترنت یا RoIP مشابه Voice over IP یا (VoIP) است، با این تفاوت که به جای تماس تلفنی، ارتباطات رادیویی دو طرفه را تقویت می‌کند.

رویپ یا RoIP 

رادیو بر روی IP برای گسترش محدوده محدود ایستگاه‌های رادیویی چند kms توسعه یافته است. این رادیو شبکه‌های مختلف رادیویی را با یکدیگر در ارتباط با هسته ایکس پی متصل می‌کند. با محدوده نامحدود اتصالات IP، محدوده ارتباطات رادیویی می‌تواند به صورت دلخواه افزایش یابد.

بدینوسیله همه گوشی‌ها و  رادیو ها از شبکه های رادیویی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

شرایط راه اندازی فنآوری رویپ:

انگیزه راه اندازی فن آوری رویپ (RoIP) معمولا توسط یکی از سه عامل زیر ایجاد می‌شود:

 • نیاز به گسترش رادیوئی مناطق جغرافیایی بزرگ
 • تمایل به ارائه قابل اعتمادترین یا حداقل لینک‌های قابل اصلاح در سیستم‌های رادیویی
 • حمایت از استفاده از بسیاری از کاربران ایستگاه پایه، یعنی ارتباطات صوتی از کاربران ثابت به جای رادیوهای موبایل یا دستی

مزایای رویپ یا RoIP چیست؟

با ارائه یک راه مقرون به صرفه برای اتصال سیستم های رادیویی و اپراتورها با یکدیگر، این تکنولوژی نه تنها قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به شبکه‌های ارتباطی رادیویی موجود را فراهم می‌کند، بلکه به لطف ویژگی‌های اضافی که قبلا امکان پذیر نبوده است، مزایای بیشتری خواهد داشت.

این مزایا از توانایی فن آوری دیجیتال برای استفاده از زیرساخت‌های IP  است که شبکه‌های محلی و گسترده‌ای را تشکیل می‌دهد.

درست همانطور که فن آوری VoIP کاربران را قادر می‌سازد در هر مکان به راحتی و کاملا مقرون به صرفه با دیگر افراد ارتباط برقرارکنند، رویپ (RoIP) نیز یک مجموعه عظیم از مزایا را برای سازمان هایی که به دنبال گسترش و توسعه کاربردها می باشند ارائه می دهد.

مزیت کم هزینه بودن

در پاسخ به این طوال که رویپ یا RoIP چیست باید بگوییم که RoIP ارزان ترین راه برای اتصال سیستم های رادیویی و اپراتورها است، در حالی که همچنین موجب افزایش عملکرد و تجربه کاربر می شود. این شامل:

 • ادغام با زیرساخت های موجود IP،(LAN، WAN یا VPN )

عدم نیاز به نصب و نگهداری بیشتر از معماری اولیه شبکه.

 • در دسترس بودن و کاهش هزینه تجهیزات

تجهیزات رویپ یا RoIP نه تنها قابلیت دسترسی و مقرون به صرفه تر شدن را دارند، بلکه اغلب سیستم ها می توانند شامل سخت افزار های غیر معمول مثل روترها و سوئیچ ها باشند.

 • عدم نیاز به تعویض خط جایگزین

هزینه های ماهانه مرتبط با مسیرهای اختصاصی صوتی ارائه شده توسط ارائه دهندگان خدمات مخابراتی حذف می شود

 • ایجاد منابع مشترک

با استفاده از دروازه IP با رادیو دیجیتال، پروتکل ها می توانند در میان تعدادی از اپراتورها با از بین بردن نیاز به پروتکل های نقطه به نقطه و vocoders در هر موقعیت اپراتور به اشتراک گذاشته شوند.

 • انتخاب ارائه دهنده رادیو

با ویژگی های قابلیت همکاری ، شما برای انتخاب سازندگان رادیو و پروتکل هایی که قابلیت های مورد نیاز خود را ارائه می دهند و هزینه های خود را تامین می کنند، آزاد هستید.

مزیت قابلیت اطمینان بالا

قابل اطمینان بودن شبکه رادیویی برای ارتباطات در یک ماموریت حیاتی بسیار مهم است و زیرساخت انعطاف پذیر از یک شبکه IP یکی از مهمترین ویژگی های آن است.با رویپ (RoIP)، شبکه ها دیگر به یک نقطه شکست نمی رسند، و موجب خرابی های بسیار کمتر می شود.

مزیت افزایش بهره وری

رادیو IP بیشتر سازمانها را قادر می سازد که به طراحی زیرساخت های شبکه رادیویی که برای آنها مناسب است ، اقدام نمایند . این شامل:

 • مدیریت از راه دور
 • پیکربندی متمرکز و نگهداری
 • فرماندهی مرکزی و کنترل
 • پاسخ حادثه به محلی
 • مراکز فرماندهی منطقه ای

مزیت انعطاف پذیری

انعطاف پذیری کلید مشترک همه این مزایای RoIP می باشد البته این انعطاف پذیری از طریق زیر بسیار بیشتر گسترش می یابد :

 • اتصال چندین سایت در مناطق مختلف جغرافیایی
 • به راحتی مکان و دروازه های اضافی اضافه می شود - از جمله برای تیم های تلفن همراه برای پاسخ به حادثه
 • مهاجرت از آنالوگ به دیجیتال - از طریق استفاده از چندین دستگاه در یک شبکه

مزیت قابلیت همکاری

به عنوان یک شرکت، رشد و گسترش ناوگان خود را از دستگاه، تجهیزات رادیویی که از تعدادی از دستگاه های مختلف تشکیل شده است.

اضافه کردن کاربران جدید به شبکه و یا جایگزینی تجهیزات آسیب دیده می تواند منجر به کنشهای مختلفی از رادیو در طیف وسیعی از تولید کنندگان شود.

در این جریان، در مورد سازگاری ویژگی های یک دستگاه با دستگاه دیگر ممکن است عوارضی ایجاد شود. با این حال، رویپ (RoIP) اجازه می دهد تا اتصال مخلوطی از انواع رادیو و تولید کنندگان را داشته باشیم

رویپ (RoIP) برای رادیو دیجیتال می تواند دستگاه های مختلف را گرد هم آورد،و به کاربر اجازه می دهد تا به ویژگی های خود دسترسی پیدا کرده و با تمام کاربران ارتباط برقرار کند.

این بدین معنی است که کاربر در حال افزایش جمعیت دستگاه خود به محدوده مشخصی محدود نمی شود، و برای کاربر این امکان را فراهم می کند که سازنده رادیویی را انتخاب کنید که توابع مورد نیاز شما را ارائه دهد.

برای افزایش قابلیت همکاری می تواند یک دروازه RoIP   اضافه شود، که به کاربر اجازه می دهد تا برای شبکه خود به ویژگی های طراحی نوآورانه مانند خدمات مکان دسترسی پیدا کند.

دیگر ویژگی‌های رویپ یا RoIP چیست"؟

ویژگی های اضافی زیادی وجود دارد که می تواند با اتصال رویپ (RoIP) مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، با آوردن دروازه IP به سیستم اعزام، اپراتورها می توانند خود و دیگران را با استفاده از یک کنسول مبتنی بر کامپیوتر به چند نوع رادیو متصل کنند.

با دروازه IP، نیاز به تجهیزات پشتی برای اتصال کنسول ها و رادیوهای آنالوگ نیز حذف شده است، به این معنی است که سرمایه گذاری سخت افزاری برای ارائه عملکرد برتر، کمتر می شود.

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/13