راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری

راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری

منتشر شده در:
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸
۴,۴۰١ بازدید
زمان مطالعه:
١١ دقیقه و ٢١ ثانیه
(۰) دیدگاه

سوالاتی که ما از کاربران می‌پرسیم:

  • قصد خرید پیگتیل دارید؟
  • به دنبال راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری هستید؟

نگران نباشید! سایت آی تی تلکام در این نوشتار شما را با تمام نکاتی که باید در زمان انتخاب و خرید پیگتیل در نظر داشته باشید آشنا می‌کند.

در نصب کابل‌های فیبر نوری، نحوه اتصال کابل‌ها به سیستم برای عملکرد موفقیت آمیز شبکه مهم است. اگر این کار به شکل مناسب انجام شود، سیگنال‌های نوری با تضعیف کم و هدررفت پایین از لینک عبور می‌کنند.

پیگتیل فیبر نوری روش بهینه‌ای را برای اتصال فیبر نوری ارائه می‌کند، که در ۹۹ درصد از کاربست‌های سینگل مود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های پیگتیل فیبر نوری‎

اولین نکته در راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری این است که بدانید پیگتیل فیبر نوری یک نوع کابل فیبر نوری است که یک انتهای آن کانکتور وصل است و طرف دیگر آزاد است. از این رو سمت کانکتور دار آن را می‌توان به تجهیزات متصل کرد و سوی دیگر آن را به کابل فیبر نوری وصل می‌کنند.پیگتیل فیبر نوری برای پایان دادن به کابل فیبر نوری از طریق فیوژن یا اسپلایسینگ مکانیکی استفاده می‌شود. کابل‌های پیگتیل با کیفیت بالا، در کنار اسپلایسینگ فیوژن صحیح، بهترین عملکرد ممکن برای خاتمه کابل فیبر نوری را ارائه می‌کند.

پیگتیل فیبر نوری معمولا در تجهیزات مدیریت فیبر نوری مانند ODF، جعبه فیبرها و جعبه تقسیم یافت می‌شود.

تفاوت پیگتیل و پچ کورد چیست ؟‎

پیگتیل فیبر نوری دارای کانکتوری است که تنها در یک سر آن متصل شده است و سمت دیگر آن خالی است. در حالی‌که هر دو سوی پچ کورد به واسطه کانکتورهای فیبر نوری بسته شده است. پچ کوردها معمولا دارای غلاف هستند در حالی‌که پیگتیل‌ها معمولا غلاف ندارند زیرا معمولا اسپلایس می‌شوند و در یک سینی اسپلایس فیبر قرار می‌گیرند و از آن‌ها محافظت می‌شود. به علاوه، پچ کورد را می‌توان به تو تکه تقسیم کرد تا دو عدد پیگتیل حاصل شود. برای نصاب‌ها ترجیح می‌دهد برای جلوگیری از مشکل تست کردن کابل‌های پیگتیل در حین کار، به بررسی عملکرد یک پچ کورد بپردازند و سپس آن را از وسط به دو نیم تقسیم کنند.

راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری

راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری

یکی دیگر از نکات مطرح شده در راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری این است که انواع آن را بشناسید.

پیگتیل فیبر نوری در انواع مختلفی عرضه می‌شود:

  • بسته به نوع کانکتور پیگتیل، که عبارتند از

پیگتیل LC، پیگتیل SC و پیگتیل ST؛

  • بسته به نوع فیبر، که عبارتند از

پیگتیل فیبر نوری سینگل مود و پیگتیل فیبر نوری مالتی مود؛

  • بسته به تعداد رشته‌های فیبر، که عبارتند از

پیگتیل‌های فیبر نوری 6 رشته و فیبر 12 رشته که در بازار موجود هستند.

دسته‌بندی بر اساس نوع فیبر

یکی از موارد ذکر شده در راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری این است که بتوانید پیگتیل‌ها را بر اساس نوع فیبرشان بشناسید و انتخاب کنید. پیگتیل‌های فیبر نوری را می‌توان به دو دسته فیبر سینگل مود (زرد رنگ) و فیبر مالتی مود (نارنجی رنگ) تقسیم کرد. پیگتیل فیبر مالتی مود از کابل‌های مالتی مود اندازه 62.5/125 میکرون یا 50/125 میکرون استفاده می‌کند و در انتهای آن‌ها کانکتور فیبر مالتی مود نصب می‌شود.کابل‌های فیبر نوری مالتی مود 10G، منظور OM3 یا OM4 است، نیز در میان پیگتیل‌ها وجود دارند و در دسترس هستند. رنگ غلاف پیگتیل فیبر نوری 10G هر دو نوع OM3 و OM4 معمولا آبی فیروزه‌ای است. کابل پیگتیل فیبر سینگل مود از کابل سینگل مود 9/125 میکرون استفاده می‌کند و در یک سوی آن با کانکتور فیبر سینگل مود بسته می‌شود.

دسته‌بندی بر اساس نوع کانکتور

بسته به انواع مختلف کانکتور کابل پیگتیل که در یک سر کابل متصل شده است، پیگتیل‌ها این‌گونه دسته بندی می‌شوند:پیگتیل فیبر نوری LC، پیگتیل فیبر نوری SC، پیگتیل فیبر نوری ST، پیگتیل فیبر نوری FC، پیگتیل فیبر نوری MT-RJ، پیگتیل فیبر نوری E2000 و غیره. با ساختارها و ظاهر مختلفی که دارند، هر یک از آن‌ها مزایای خودشان را در کاربست‌های مختلف و سیستم‌های مختلف دارند. در ادامه به برخی انواع پیگتیل که بیشتر استفاده می‌شوند پرداخته خواهد شد.

  • پیگتیل فیبر نوری SC

کانکتور پیگتیل SC یک کانکتور قطع کننده غیرنوری است که قطر آن 2.5 میلیمتر است و از جنس زیرکونیوم یا آلیاژ ضدزنگ است. این پیگتیل اقتصادی است و برای کاربست‌های، CATV، LAN، WAN، سنجش و اندازه‌گیری مناسب است.

  • پیگتیل فیبر نوری FC

کانکتور پیگتیل FC از مزایای بدنه فلزی کانکتورهای فیبر نوری FC بهره می‌برد، ساختار پیچی شکل و کلاهک سرامیکی دارد. پیگتیل‌های فیبر نوری FC و محصولات مرتبط با آن به صورت گسترده‌ای در کاربست‌های عمومی استفاده می‌شوند.

  • پیگتیل فیبر نوری ST

کانکتور پیگتیل ST از جمله مشهورترین کانکتورهای مورد استفاده برای کاربست‌های LAN فیبر نوری مالتی مود است این کانکتور دارای کلاهکی سرامیکی (زیرکونیومی)، آلیاژ ضد زنگ یا پلاستیک با قطر 2.5 میلیمتر است. از این رو از پیگتیل فیبر نوری SC در زمینه‌های ارتباطات مخابراتی، صنایع، پزشکی و سنسورها استفاده می‌شود.پیگتیل‌های فیبر نوری نیز درست مانند پچ کورد می‌توانند به UPVC و APC تقسیم شوند. رایج‌ترین انواع مورد استفاده عبارتند از: پیگتیل SC/APC، پیگتیل FC/APC و پیگتیل MU/UPC.

دسته‌بندی بر اساس محیط نصب

برخی کابل‌های پیگتیل به صورت ویژه برای تاب آوردن در محیط‌های خشن و دمای بالا ساخته شده‌اند، به این ترتیب پیگتیل‌های حفاظ‌دار و ضدآب تولید شدند.

  • پیگتیل‌های حفاظ دار

با استیل ضدزنگ یا با استیل قدرتمند دیگری درون غلاف بیرونی محصور شده است. پیگتیل‌های حفاظ‌دار فیبر نوری محافظت مضاعفی را برای بخش داخلی فیبر فراهم می‌کنند و به اعتبار شبکه می‌افزایند، در حالی‌که آسیب‌های ناخواسته ناشی از جوندگان، کارهای ساختمانی، وزن دیگر کابل‌ها را کاهش می‌دهد.

  • پیگتیل‌های ضدآب

با یک واحد استیل ضد زنگ ضدآب طراحی شده است و غلاف مسلح بیرونی پلی اتیلن دارد. پیگتیل فیبر نوری ضد آب یک گزینه عالی برای محیط‌های سخت و خشن است، مثل برج‌های مخابراتی، CATV و محیط‌های نظامی. کابل پیگتیل ضد آب موجب تقویت سفتی، قابلیت کشش و عملکرد انعطاف پذیر را در اتصالات فضای باز تسهیل می‌کند.

دسته بندی بر اساس تعداد رشته‌های فیبر

یکی دیگر از موارد مرتبط با راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری این است که تعداد رشته‌های فیبر را بدانید. پیگتیل فیبر نوری مي‌تواند ۱، ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۲، ۲۴ و ۴۸ رشته فیبر داشته باشد. پیگتیل فیبر نوری سیمپلکس دارای یک فیبر و یک کانکتور در یک سوی آن است. پیگتیل فیبر نوری دوپلکس دارای دو فیبر و دو کانکتور در یک سوی آن است. هر یک از این فیبرها با “A” یا “B” مشخص شده‌اند یا این‌که از بست‌های کانکتور رنگ‌های مختلف برای علامت‌گذاری قطب‌ها استفاده شده است. به همین ترتیب پیگتیل‌های فیبر نوری ۴، ۶، ۸، ۱۲، ۲۴، ۴۸ و بیش از ۴۸ فیبر دارای ویژگی‌های متناظر با خودشان هستند.نکته: پیگتیل فیبر نوری دارای کانکتورهای نر و ماده است. کانکتور ماده را می‌توان روی پچ کورد نصب کرد و کانکتور نر مستقیما به ترانسیور فیبر نوری متصل می‌شود.

اسپلایسینگ پیگتیل فیبر نوری

کیفیت پیگتیل فیبر نوری معمولا بالا است زیرا سمتی که کانکتور متصل شده در کارخانه انجام شده است و به این دلیل دقیق‌تر از کابل‌هایی است که در زمان استفاده بست‌گذاری می‌شوند. کانکتورها را می‌توان به واسطه فیوژن یا اسپلایسینگ مکانیکی به فیبرهای نوری متصل کرد. با در اختیار داشتن یک اسپلایسر فیوژن، شما می‌توانید در کمتر از یک دقیقه پیگتیل را به درستی اسپلایس کنید، این مورد سرعت اسپلایسینگ را به شدت بالا می‌برد و زمان و هزینه زیادی صرفه جویی می‌شود. در حالی‌که برای اسپلایسینگ مکانیکی پیگتیل فیبر نوری، با دقت پیگتیل فیبر نوری و کابل پچ کورد را با هم نگه مي‌دارد، این اتصال بین آن‌ها می‌تواند موقتی یا دائمی باشد و اجازه می‌دهد تا نور از یک فیبر به فیبر دیگر منتقل شود. همیشه در زمان ساخت پیگتیل چند سانتی‌متر بیشتر از میزان مورد نیازتان سفارش دهید. بزرگتر بودن کابل به شما این اجازه را می‌دهد تا در صورت وجود خطای اسپلایسینگ به اصلاح آن پرداخته شود. همچنین، انتخاب پیگتیل با کیفیت باعث می‌شود فرآیند اسپلایسینگ آسان‌تر انجام شود.

راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری

امیدواریم مطلب راهنمای انتخاب پیگتیل فیبر نوری برای‌تان مفید بوده باشد.

برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید
چنان‌چه برای خرید سوئیچ شبکه ایرانی و بومی مناسب شبکه‌تان به مشاوره فنی و تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: community.fs
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/121