رابط سریال RS232 چیست ؟

رابط سریال RS232 چیست ؟

منتشر شده در:
دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸
٢١,٨٢٨ بازدید
زمان مطالعه:
۵ دقیقه و ۴ ثانیه
(۰) دیدگاه
ویرایش شده توسط:‌ p_harsiny
در تاریخ: دوشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۰

اگر می‌خواهید بدانید رابط سریال RS232 چیست با ittelecom در این نوشتار همراه باشید تا شما را با این مفهوم آشنا کنیم زیرا احتمالا این عبارت را به دفعال در سایت های مختلف خواهید دید

  • دقیقا رابط سریال RS232 چیست؟

در ابتدا باید بگویم که RS232 یک شکل از انتقال داده‌های سریال است. یا به عبارت ساده، شکلی از ارتباطات است. اکثر افراد صرفا به راحتی به آن یک اتصال سریال می‌گویند. در یک برهه زمانی، پراستفاده‌ترین شکل انتقال داده‌ها بود. شما احتمالا استاندارد کابل 9 pin DB9 را می‌شناسید.

به عبارت ساده‌تر، RS232 با استفاده از ولتاژ مثبت برای ۰ در مبنای ۲ و ولتاژ منفی برای ۱ در مبنای ۲، به انتقال سیگنال‌ها می‌پردازد.

ولی PLC از رابط سریال RS232 چه استفاده‌ای می‌کند؟PLC‌ها از RS232 برای ارتباط با ماژول‌های دیگر یا حتی دیگر PLC ها استفاده می‌کنند. این ماژول‌ها می‌توانند هرچیزی باشند که از RS232 استفاده می‌کنند، مانند رابط اپراتور یا HMI، کامپیوترها، کنترلر یا درایوهای موتورها، روبات، یا نوعی سیستم نظارت.

رابط سریال RS232 چیست

اگر می‌خواهید از ابزارهای RS232 استفاده کنید یک نکته مهم را باید به خاطر بسپارید، این‌که در واقع دو نوع مختلف وجود دارد.

  • DTE یعنی (تجهیزات ترمینال داده‌ها). یک نمونه رایج از DTE عبارت است از کامپیوتر.
  • DCE یعنی تجهیزات ارتباطی داده‌ها. یک نمونه رایج آن عبارت است از مودم.

دلیل اهمیت این مورد این است که دو دستگاه DTE یا DCE نمی‌توانند بدون کمک یک واسطه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این کار معمولا با استفاده از کابل برگردان (مودم خنثی) برای اتصال دستگاه‌ها انجام می‌شود.عموما PLCها DTE و دیگر دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنیم DCE هستند و همه چیز باید بتوانند با یکدیگر صحبت کنند.

یک نمونه بسیار رایج که احتمالا بسیاری از افراد با آن آشنا هستند عبارت است از یک کامپیوتر که به پرینتر متصل است. با وجود این‌که استفاده از USB به یک امر رایج تبدیل شده است، ولی هنوز در محل‌های کار به صورت گسترده‌ای از RS232 برای پرینترهای قدیمی استفاده می‌شود.پروتکل RS232 و کابل به کامپیوتر شما اجازه می‌دهد دستورات را از طریق سیگنال ولتاژ به پرینتر ارسال کند. سپس پرینتر آن دستورات را رمزگشایی می‌کند و پرینت کامل می‌شود.

معایب رابط سریال RS232

یکی از معایب RS232 سرعتی انتقال داده‌ها است. داده‌ها در حدود ۲۰ کیلوبایت در ثانیه منتقل می‌شوند. این عدد در مقایسه با ارقام مورد استفاده مردم بسیار پایین است.

مسئله دیگر در مورد RS232 این ست که حداکثر طول کابل می‌تواند ۵۰ پا باشد. افت مقاومت سیم و ولتاژ در کابل‌های بلندتر مشکل‌ساز می‌شود. این مورد یکی از دلایلی است که در تکنولوژی‌های جدیدتر برای اتصالات و نصب‌های دوربرد از رابط سریال RS232 استفاده نمی‌شود.

خوب، بهتر است آموخته‌های‌مان را مرور کنیم. سال‌ها، RS232 به عنوان یک استاندارد در صنعت استفاده می‌شد.

امروزه، USB و اترنت این استاندارد ارتباطی قدیمی‌تر را از دور خارج کرده‌اند.

با این حال، ابزارها می‌توانند با کمک آداپتورهای ساده با استفاده از استانداردهای جدید و قدیمی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.از آن‌جایی‌که RS232 همه‌گیر است و قیمت بالایی ندارد، هنوز تولیدکنندگانی وجود دارند که از RS232 استفاده می‌کنند.

تولیدکنندگان احتمالا برای اتصال PLCها به ابزارهایی مانند HMI، ماژول درونی و بیرونی و درایوهای موتور از رابط سریال RS232 استفاده می‌کنند.

به یاد داشته باشید که RS232 صرفا یک شکل از ارتباطات سریال یا راهی برای انتقال داده‌ها است. کابل استاندارد DB9 پرکاربردترین کابل برای این منظور است.

امیدواریم توضیحات ارائه شده در مورد رابط سریال RS232 برای شما مفید بوده باشد. اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی و تالار گفتگو با ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
چنان‌چه برای انتخاب سوئیچ مناسب شبکه‌تان به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، با کارشناسان ما در آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: realpars
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/91