تفاوت کانکتور، جک، پلاگ و پورت و ... چیست؟

تفاوت کانکتور، جک، پلاگ و پورت و ... چیست؟

منتشر شده در:
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
٨,۴۴۴ بازدید
زمان مطالعه:
۵ دقیقه و ۵۳ ثانیه
(۰) دیدگاه

اصطلاحات زیادی در تجهیزات شبکه وجود دارد که بهتر است با آن‌ها آشنا باشید تا بدانید به چه موارد و اقلامی نیاز دارید.

سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار  تفاوت کانکتور، جک، پلاگ و پورت و ... را برای‌تان شفاف کند. با ما همراه باشید.

پلاگ (دو/ سه شاخه)

پلاگ بخشی از یک کابل است که به یک پورت متصل می‌شود. پلاگ همیشه به چیز دیگری متصل می‌شود (مثلا به جک یا پورت). برای مثال، رایج‌ترین نوع پلاگ عبارت است از پلاگ برق که کامپیوتر، مانیتور و دیگر دستگاه‌های شما را به یک منبع برق متصل می‌کند.

تفاوت بین کانکتور، جک، پلاگ و پورت

شکل آن به صورت یک سیم برق با یک پلاگ نر است که به سوکت دیواری متصل می‌شود و دو/ سه شاخه ماده که به کامپیوتر یا مانیتور وصل می‌شود.

توجه داشته باشید که در مثال ما از پلاگ سیم برق، این پلاگ در کشورهای مختلف در سراسر جهان متفاوت است.

کابل و کورد

کابل یا کورد یک یا چند سیم در یک پوشش پلاستیکی است که امکان انتقال توان یا داده را بین دستگاه‌ها فراهم می‌کند. در تصویر مقابل یک نمونه از کابل شبکه Cat 5 را می‌بینید.برای دانستن تفاوت کانکتور، جک، پلاگ و پورت و ... بهتر است با مفهوم سیم نیز آشنا شوید.

تفاوت بین کانکتور، جک، پلاگ و پورت, cat 5

سیم

سیم یک تک رشته از فلز (مثلا، مس) یا فیبر نوری است که قادر است برق یا داده را از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر انتقال دهد.

کانکتور

کانکتور عبارت است از انتهای منحصر به فرد یک پلاگ، جک یا لبه کارت که به یک پورت متصل می‌شود. به عنوان مثال، تمام کار‌ت‌های توسعه کامپیوترهای رومیزی دارای یک اتصال هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در یک اسلات روی مادربرد متصل شوند. وقتی به کابل‌ها اشاره می‌کنیم، کانکتور انتهای کابل است که به یک پورت متصل می‌شود. به عنوان مثال، سر کابل USB دارای یک کانکتور است که اجازه می‌دهد به یک پورت USB متصل شود.

پورت

پورت‌ها یا چند سوراخ دارند یا یک اسلات که با پلاگ یا کارتی که به پورت متصل می‌شود سازگار هستند. تصویر نمونه‌ای از یک پورت PS / 2 موجود در پشت کامپیوتر را نشان می‌دهد که اتصال صفحه کلید و ماوس با یک کانکتور PS / 2 را به کامپیوتر امکان‌پذیر می‌کند.

 توجه داشته باشید که پورت‌های نرم‌افزاری نیز وجود دارند، برای مثال پورت ۸۰ یک پورت شبکه است که ترافیک HTTP را در شبکه میسر می‌کند.

در راستای بیان تفاوت کانکتور، جک، پلاگ و پورت و ... نوبت به جک می‌رسد.

جک

جک شبیه به یک پورت است و سوراخ یا اتصال دیگری است که اجازه می‌دهد یک پلاگ سازگار به جک متصل شود. در کامپیوترها، جک معمولا برای اشاره به یک جک صوتی استفاده می‌شود.

آداپتور

آداپتور دستگاهی است که می‌تواند برق یا داده را از یک منبع ورودی به یک منبع دیگر تبدیل کند. به عنوان مثال، یک آداپتور AC که برای لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های دیگر استفاده می‌شود، برق AC را می‌گیرد و آن را به برق DC تبدیل می‌کند.

سوکت

سوکت نوعی دریچه است که متناسب با یک دستگاه دیگر طراحی شده است. نمونه کامل یک سوکت با یک کامپیوتر عبارت است از یک سوکت CPU، که یک سوکت روی مادربرد است و اتصال به کامپیوتر را برای CPU میسر می‌کند.در طول زمان تکامل کامپیوترها، سوکت‌های مختلفی برای رایانه‌ها طراحی شده است. هر سوکت از مجموعه‌ای از پردازنده‌های کامپیوتر پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، سوکت  ۳۷۰ نوعی سوکت است که اولین پردازنده‌های سلرون اینتل و پردازنده‌های کاپرماین را پشتیبانی می‌کرد.

تفاوت بین کانکتور، جک، پلاگ و پورت, سوکت

اسلات

اسلات نیز نوعی اتصال است که برای کامپیوتر استفاده می‌شود و می‌تواند یک اسلات CPU یا یک اسلات توسعه را توصیف کند. امروزه به جای اسلات‌های CPU از سوکت‌های CPU استفاده می‌شود، اما اسلات‌های توسعه هنوز هم برای اتصال کارت‌های توسعه به کامپیوتر استفاده می‌شوند.

اکنون با تفاوت کانکتور، جک، پلاگ و پورت و ... آشنا شده‌اید.

چنان‌چه پرسشی برای‌تان باقی مانده است یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید می‌توانید از بخش تالار گفتگو استفاده کنید.

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: computerhope
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/95