تفاوت کابل کواکسیال و زوج سیم

تفاوت کابل کواکسیال و زوج سیم

منتشر شده در:
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
۵,۰١٨ بازدید
زمان مطالعه:
۴ دقیقه و ١٨ ثانیه
(۰) دیدگاه

در شبکه‌های تجاری، سه نوع کابل وجود دارد:

کابل کواکسیال، کابل فیبر نوری و کابل زوج سیم.

هر یک از این تکنولوژی‌ها با دیگری متفاوت است، و ممکن است برخی از این تکنولوژی‌ها برای کاربست‌های مختلف، مناسب‌تر باشد. برای کاربری‌های تجاری، غالبا کابل کواکسیال بر کابل زوج سیم ارجحیت دارد. با این حال، ممکن است شبکه‌های داخلی بخاطر قیمت پایین‌تر و سرعت، همچنان از کابل زوج سیم استفاده کنند.

  مزایای کابل کواکسیال نسبت به زوج سیم

  اصلی‌ترین تفاوت کابل کواکسیال و زوج سیم به نوع پوشش آن‌ها برمی‌گردد. اگرچه کابل‌های کواکسیال گران‌تر هستند، ولی طول کابل آن‌ها طولانی‌تر است زیرا پوشش بهتری دارند. پوشش برتر کابل‌های کواکسیال از کراس تاک و دیگر اختلالات ترافیکی جلوگیری می‌کند. مقایسه بین کابل کواکسیال و زوج سیم نشان می‌دهد که کابل کواکسیال می‌تواند 80 برابر بیشتر از میزان داده‌های منتقل شده توسط زوج سیم را منتقل کند. به همین دلیل، تقریبا همیشه برای ارتباطات سرعت بالا از کابل کواکسیال استفاده می‌شود؛

  از جمله اینترنت، کابل و خدمات مخابراتی.

  علاوه بر این، کابل زوج سیم هنوز هم به عنوان قدیمی‌ترین انواع کابل در شرکت‌های مخابراتی استفاده می‌شوند. آن‌ها هنوز هم ارزان قیمت هستند و نصب‌شان آسان است، و اگر شرکت‌ها در شبکه داخلی‌شان از کابل زوج سیم استفاده کنند تداخل زیادی را تجربه نخواهند کرد. بسیاری از سامانه‌های تلفنی از کابل‌های زوج سیم استفاده می‌کنند نه از کابل کواکسیال یا کابل شبکه، زیرا این کابل‌ها برای داده‌های صوتی بسیار مناسب هستند، به ویژه برای شرکت‌هایی که حجم تماس قابل توجهی ندارند.

  تفاوت کابلهای شبکه مخابراتی

  تفاوت کابل کواکسیال و زوج سیم و کابل فیبر نوری

  علاوه بر کابل‌های زوج سیم و کواکسیال، یک نوع کابل دیگر نیز به نام کابل فیبر نوری وجود دارد. کابل‌های فیبر نوری معمولا داده‌های بیشتری را نسبت به کابل زوج سیم یا کواکسیال منتقل می‌کنند، و ماندگاری‌شان به شدت بالاتر است، ارزان‌تر هستند و استفاده از آن‌ها آسان است. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها در حال گذار از کابل کواکسیال به زوج سیم هستند تا شبکه‌شان را ارتقاء دهند.

  با این حال، اگر یک سیستم بر پایه کابل‌های کواکسیال یا زوج سیم در حال اجرا باشد، احتمالا پیاده سازی کابل فیبر نوری در خطوط اصلی، هیچ مزیت قابل توجهی نخواهد داشت. به علاوه، کابل فیبر نوری گران‌تر است. کابل فیبر نوری عموما برای استفاده در مسافت‌های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد، در جایی‌که حجم داده‌های زیادی با سرعت بالا منتقل می‌شوند.

  در زمان انجام کابل کشی شبکه، تفاوت بین فیبر نوری و کابل کواکسیال و کابل زوج سیم بسیار قابل توجه خواهد بود. این‌که چه نوع کابلی برای شبکه‌تان مناسب است به تنظیمات فعلی شبکه‌تان بستگی دارد. 

  تفاوت اصلی بین کابل کواکسیال و زوج سیم

  • کابل‌های کواکسیال عموما برای اتصالات کابل تلویزیون استفاده می‌شوند.
  • کابل زوج سیم معمولا برای اتصالات تلفن استفاده می‌شود.
  • کابل کواکسیال از طول مسافت بیشتری پشتیبانی می‌کند.
  • کابل زوج سیم نازک‌تر است و بهای کمتری دارد.
  • کابل کواکسیال غلاف بهتری برای محافظت در برابر کراس تاک دارد.
  • کابل زوج سیم نرخ انتقال بالایی را فراهم می‌کند.
  مشاوره خرید
  مشاوره محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته
  آی تی تلکام محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته را با بهترین قیمت به شما مشتریان گرامی عرضه می‌کند. اگر پیشنهاد یا درخواست قیمت دارید از طریق لینک زیر میتوانید تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
  منبع: sparklight
  لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/129