تفاوت ماژول های فیبر نوری SFP ،SFP+ و XSFP

تفاوت ماژول های فیبر نوری SFP ،SFP+ و XSFP

بروز شده در:
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸
٢۳٧ بازدید
زمان مطالعه:
٧ دقیقه و ١۳ ثانیه
(۰) دیدگاه

همان طور که می‌دانید ماژول های فیبر نوری انواع مختلفی دارند. انواع این ماژول‌ها عبارتند از ماژول SFP، ماژول SFP+ و XSFP.

سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار شما را با انواع ماژول فیبر نوری و تفاوت ماژول های فیبر نوری SFP ،SFP+ و XSFP بپردازد.

تفاوت ماژول های فیبر نوری SFP ،SFP+ و XSFP

در اینجا ماژول های فیبر نوری SFP را با مبحث کامل می پردازیم:

تعریف SFP

ماژول فیبر نوری یک ترانسیور قابل نصب داغ و جمع و جور است که برای کاربست‌های ارتباطات مخابراتی و داده‌ استفاده می‌شود. رابط الکتریکی و طراحی قالب به واسطه توافق چند منبعی (MSA) مشخص می‌شود. رابط یک مادربورد ابزار شبکه با فیبر نوری یا شبکه کابل مسی است. یک فرمت صنعتی محبوب است که به صورت مشترک با چندین فروشنده تجهیزات شبکه توسعه یافته است و پشتیبانی می‌شود.

ترانسیورهای SFP به منظور پشتیبانی از SONET، اترنت گیگابیت، کانال فیبر و دیگر استانداردهای مخابراتی طراحی شده‌اند.

به خاطر اندازه کوچک‌تر آن، SFP موجب خارج شدن مبدل رابط گیگابیت رایج (GBIC) قبلی شد؛ بعضی اوقات از SFP به عنوان Mini-GBIC یاد می‌شود اگرچه هیچ دستگاهی تحت این عنوان در MSA تعریف نشده است.

تعریف XFP

ماژول XFP قابل اتصال/تعویض داغ و مستقل از پروتکل هستند. این ماژول‌ها غالبا در طول موج نزدیک به نور مادون قرمز (رنگ‌ها) 850nm، 1310nm یا 1550nm فعالیت می‌کند. کاربست‌های اصلی آن عبارتند از: اترنت ۱۰ گیگابیت، کانال فیبر ۱۰ گیگابیت، شبکه نوری همزمان (SONET) در نرخ‌های OC-192، شبکه نوری همزمان STM-64، شبکه انتقال نوری ۱۰ گیگابیتی (OTN) OUT-2 و لینک‌های نوری موازی.آن‌ها می‌توانند روی طول موج سینگل یا تکنیک‌های مولتی پلکس تقسیم طول موج انبوه فعالیت کنند. این تکنیک‌ها تشخیص دیجیتال را شامل می‌شوند که مدیریتی را ممکن می‌سازد که به استاندارد SFF-8472 افزوده شده بود. ماژول‌های XFP از یک نوع کانکتور فیبر LC برای دستیابی به تراکم بالاتر استفاده می‌کنند.

تعریف SFP+

SFP پیشرفته یک نسخه پیشرفته از SFP است که از نرخ داده‌های تا ۱۶ گیگابیت پشتیبانی می‌کند. مشخصات SFP+ در ابتدا در تاریخ ۹ می ۲۰۰۶ منتشر شد و نسخه ۴.۱ آن در ۶ جولای ۲۰۰۹ منتشر شد.SFP+ از کانال فیبر ۸ گیگابیت، اترنت ۱۰ گیگابیت و استاندارد شبکه انتقال نوری OTU2 پشتیبانی می‌کند. SFP+ یک قالب صنعتی محبوب است که از سوی بسیاری از فروشندگان تجهیزات شبکه مورد پشتیبانی قرار گرفته است. اگرچه استاندارد SFP+ از کانال فیبر ۱۶ گیگ نام نبرده است ولی می‌توان در این سرعت از آن استفاده کرد.علاوه بر نرخ داده‌ها، تفاوت اصلی بین کانال فیبر ۸ گیگ و کانال فیبر ۱۶ گیگ در روش رمزنگاری آن‌ها است. رمزنگاری 64b/66b استفاده شده برای کانال فیبر ۱۶ گیگ در مقایسه با 8b/10b استفاده شده برای ۸ گیگ از مکانیسم رمزنگاری مؤثرتری برخوردار است و اجازه انتقال داده‌های بیشتری را برای دو برابر کردن آن بدون دو برابر کردن نرخ انتقال خط ممکن می‌سازد. نتیجه آن عبارت است از نرخ خط 14.025 Gbit/s برای کانال فیبر ۱۶ گیگ.

جدول تفاوت ماژول های فیبر نوری SFP ،SFP+ و XSFP

 
XFP یا (SFP ۱۰ گیگ)
SFP
SFP+
نرخ داده‌ها 10 G 155 M/622 M1.25 G2.5 G/3 G/4.25G 6 G/8.5G/10G
اصطلاحات فیبر دوگانه فیبر سینگل/WDMCWDMDWDM فیبر دوگانه فیبر سینگل/WDMCWDMDWDM فیبر دوگانه فیبر سینگل/WDMCWDMDWDM
فاصله 220m/300m/2km/10km/20km/40km60km/80km/120km 300m/2km/10km/15km/20km/40km/60km/80km/100km/120km/150km 220m/300m/2km/10km/20km/40km/60km/80km
طول موج 850nm/1310nm/1550nm1270nm/1330nm1270nm-1610nmITU17~ITU61 850nm/1310nm/1550nm1310nm/1490nm/1550nm1270nm-1610nmITU17~ITU61 850nm/1310nm/1550nm1310nm/1490nm/1550nm1270nm-1610nmITU17~ITU61

تفاوت ماژول های فیبر نوری SFP و SFP+

در اینجا ماژول های فیبر نوری SFP و SFP+ را با مبحث کامل می پردازیم:

تفاوت‌های بین SFP و SFP+

۱. SFP از نرخ انتقال داده 10 G پشتیبانی نمی‌کند به این معنی که نمی‌توان از آن‌ها در یک شبکه یکسان استفاده کرد.

۲. از نظر قیمتی، SFP+ کمی گران‌تر از SFP است.

۳. SFP بر پایه استانداردهای IEEE802‌ و SFF-8472 است در حالی‌که SFP+ بر پایه استاندارد SFF-8431 است.

ارتباط بین XFP و SFP+

۱. هر دوی آن‌ها ماژول فیبر نوری 10G هستند و می‌توانند با دیگر انواع ماژول‌های 10G مرتبط شوند.

۲. اندازه ماژول SFP+ کوچک‌تر از XFP است، بنابراین، چند عملکرد را به مادربورد منتقل می‌کند، از جمله تابع ماژولاسیون سیگنال، MAC، CDR و EDC.۳

. XFP بر پایه استاندارد XFP MSA است.

۴. SFP+ مطابق با پروتکل IEEE802-3ae، SFF-8431، SFF-8432 است.

۵. SFP+ طرح اصلی است.

مزایای ماژول SFP+

۱. SFP+ بسته بندی جمع و جورتری نسبت به X2 و XFP دارد.

۲. می‌تواند مستقیما با همان نوع SFP، X2 و XENPAK متصل شود.۳

. بهای SFP+ پایین‌تر از XFP، X2 و XENPAK است.

توسعه ماژول 10G

ماژول 10G از 300Pin ایجاد شد. XENPAK، X2، XFP و در نهایت به چیزی رسیدند که هم اندازه SFP است و می‌تواند سیگنال‌های 10G را منتقل می‌کنند، به این وسیله SFP+‌ می‌گویند.

کلام آخر در مورد تفاوت ماژول های فیبر نوری SFP ،SFP+ و XSFP

در مقایسه با ماژول‌های XENPAK یا XFP، ماژول‌های SFP+ به جای درون ماژول، مداربندی بیشتری را بر بورد میزبان ایجاب می‌کند. باید در مورد این‌که ماژول خطی باشد یا محدودکننده بررسی صورت گیرد. ماژول‌های SFP+ خطی بیشتر برای 10GBASE-LRM مناسب است؛ در غیر این‌صورت، ماژول‌های محدود کننده ترجیح داده می‌شوند. SFP+ اتصال مستقیم را برای دو پورت SFP+ بدون ترانسیور ممکن می‌سازد.

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.021-22010560sale@ittelecom.ir
منبع: sopto
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/74