تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری چیست ؟

تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری چیست ؟

منتشر شده در:
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
۵,٢۳٧ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ۳٢ ثانیه
(۰) دیدگاه

با گذر زمان، به منظور برطرف کردن نیاز به پهنای باند بیشتر، سرعت بیشتر و کاربری بهتر فیبرهای نوری، به سرعت طرح‌های شبکه با دسترسی FTTH توسعه یافتند.

دو مسیر اصلی برای شبکه‌های FTTH وجود دارد: شبکه نوری اکتیو (AON) و شبکه نوری پسیو (PON).

با این حال، شما در مورد آن‌ها چه قدر اطلاعات دارید؟ آیا می‌دانید تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری چیست؟ با ما در این نوشتار همراه باشید تا شما را با تفاوت‌های این دو شبکه آشنا کنیم.

تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری چیست

شبکه نوری اکتیو (AON)

شبکه نوری اکتیو که به آن شبکه نقطه به نقطه نیز می‌گویند، معمولا برای مدیریت توزیع سیگنال و هدایت سیگنال‌ها به سوی مشتریان خاص از تجهیزات شبکه با توان الکتریکی استفاده می‌کند مانند روتر یا تجمیع کننده سوئیچ‌ها یا سوئیچ اگرگیتور (switch aggregator). این سوئیچ به روش‌های مختلف باز و بسته می‌شود تا سیگنال‌های ورودی و خروجی را به مکان مورد نظر هدایت کند. مشتریان می‌توانند یک فیبر اختصاصی داشته باشند که به خانه‌شان رسیده است، ولی این مورد به فیبر زیادی نیاز دارد.

شبکه نوری پسیو (PON)

PON متفاوت از AON است و دارای تجهیزات سوئیچینگ با توان الکتریکی نیست، در عوض از اسپلیترهای فیبر نوری برای هدایت سیگنال‌های ترافیک در طول موج‌های مشخص استفاده می‌کند. اسپلیترهای نوری می‌توانند در زمان اجرای شبکه به جمع‌آوری سیگنال‌های نوری بپردازند. تجهیزات شبکه تنها در منبع سیگنال و محل دریافت سیگنال مورد نیاز است. معمولا، شبکه نوری پسیو می‌تواند سیگنال‌ها را به ۱۶، ۳۲ و ۶۴ مشتری توزیع کند.

تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری

با انتقال داده‌ها از طریق ارتباط فیبر، به راهی نیاز است تا به گونه‌ای هدایت شود که اطلاعات صحیح به مقصد تعیین شده برسند. AON و PON راهی برای تفکیک داده‌ها ارائه می‌کند و آن را در مسیر مشخص شده برای رسیدن به محل مناسب قرار می‌دهد. بنابراین، این دو شبکه به صورت گسترده در سامانه‌های FTTH مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، هر سیستم دارای مزایا و نقایصی است. در این‌جا مقایسه ساده‌ای بین آن‌ها صورت گرفته است.

۱. توزیع سیگنال

در شبکه‌های AON، ثبت نام کنندگان دارای یک رشته فیبر نوری اختصاصی هستند. به عبارت دیگر، هر ثبت نام کننده از پهنای باند مشخصی بهره‌مند می‌شود که با دیگران به اشتراک گذاشته نمی‌شود. در عین حال، کاربران از رشته‌های فیبر نوری برای بخشی از شبکه استفاده می‌کنند. این ساختارهای متفاوت شبکه نیز به نتایج مختلفی منتج می‌شوند. به عنوان مثال، اگر در شبکه PON مشکلی پیش بیاید، یافتن منبع آن مشکل کار دشواری است. ولی این مشکل در AON وجود ندارد.

۲. تجهیزات

یکی دیگر از موارد تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری در تجهیزات استفاده شده برای آن‌ها است. همان‌طور که در بالا اشاره شد، AON سیگنال‌های نوری را عمدتا از طریق تجهیزات با توان الکتریکی هدایت می کند در حالی‌که PON هیچ وسیله برقی در هدایت سیگنال‌ها ندارد به جز در دو سر انتهایی این سامانه.

۳. بها

در شبکه‌های موجود، برای ما مشخص است که نگهداری و تجهیزات تأمین نیرو، منبع اصلی بها هستند. با این حال، PON از مؤلفه‌های پسیو استفاده می‌کند که نگهداری کمتری را مي‌طلبند و به برق نیاز ندارند. به همین دلیل است که ساخت PON ارزان‌تر از AON است.

۴. پوشش فاصله‌ها

شبکه‌های AON می‌توانند طیفی در حدود ۱۰ کیلومتر را پوشش دهند، در حالی‌که PON معمولا به کابل کشی فیبر نوری تا ۲۰ کیلومتر محدود است. به عبارت دیگر، ثبت نام کنندگان باید از لحاظ جغرافیایی به منبع مرکزی داده‌ها نزدیک‌تر باشند.البته،‌ جدا از آن‌چه در بالا گفته شد، تفاوت‌های دیگری نیز بین این دو شبکه وجود دارد. به عنوان مثال، شبکه AON در حال حاضر استاندارد صنعتی است. اضافه کردن دستگاه‌های جدید به شبکه کار ساده‌ای است. و تعدادی محصول مشابه در بازار وجود دارد که انتخاب را برای کاربران تسهیل می‌کند. همچنین، AON یک شبکه با توان الکتریکی است که در مقایسه با PON به دلیل نوسانات برقی، از اتکاپذیری کمتری برخوردار است. با این‌حال، از آن‌جایی‌که پهنای باند در PON مختص به افراد نیست، در نتیجه کسانی که از شبکه نوری پسیو استفاده می‌کنند گاها در زمان‌های پیک با افت سرعت مواجه می‌شوند.

نتیجه‌گیری

خلاصه این‌که، در باب تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری باید گفت که AON و PON مزایا و معایبی دارند ولی هر دوی آن‌ها راه‌حل‌های عملی برای ارتباطات شبکه FTTH در اختیار دارند. وقتی نوبت به انتخاب یکی از این دو شبکه می‌رسد، هیچ پاسخ درست یا نادرستی وجود ندارد.

سایت آی تی تلکام تمام انواع تجهیزات شبکه اکتیو و پسیو مورد نیاز شما را تأمین می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت شبکه اکتیو و پسیو فیبر نوری یا هر سوال دیگری که در ذهن‌تان است به تالار گفتگو مراجعه کنید یا از طریق دیگر راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

به دنبال بهترین خدمات شبکه و فیبر نوری هستید؟
ما با بروزترین تجهیزات و مجرب‌ترین کارشناسان و متخصصان شبکه و فیبرنوری در کنار شما هستیم.برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید. 982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: cozlink
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/87