تفاوت سوئیچ شبکه صنعتی با سایر سوئیچ ها

تفاوت سوئیچ شبکه صنعتی با سایر سوئیچ ها

منتشر شده در:
جمعه ۰۹ مهر ۱۴۰۰
۴۰٧ بازدید
زمان مطالعه:
۵ دقیقه و ۵۶ ثانیه

لزوم استفاده از سوئیچ صنعنی

امروزه با توسعه وسایل ارتباط جمعی مانند رایانه‌ ها و موبایل‌ ها و ضرورت گسترش زیر ساخت‌ های ارتباطی و شبکه‌بندی کامپیوتر‌ ها بیش از پیش احساس ‌می ‌شود. سوئیچ‌ ها، یکی از ابزار های حیاتی برای ایجاد زیرساخت‌ های شبکه ‌بوده و به دو دسته سوئیچ‌ های شبکه تجاری و سوئیچ‌ های اترنت صنعتی تقسیم‌ بندی ‌می ‌شوند. به منظور ایجاد شبکه در محیط‌ های سخت و خشن مانند کارخانه‌ ها، نیروگاه‌ ها و پالایشگاه‌ ها نیاز به سوئیچ‌ های مقاوم‌تری نسبت به سوئیچ‌ های تجاری و اداری است. سوئیچ‌ های صنعتی برای این طراحی شده اند تا بتواندر محیط‌ های صنعتی انعطاف‌پذیر و  همچنین خواص ضد تداخل را نیز پوشش بدهند و نسبت به سوئیچ‌ های تجاری نیز کاربردی‌تر باشند. بنابراین تفاوت سوئیچ شبکه صنعتی با سایر سوئیچ‌ ها در چیست؟

مقاومت و سرعت بالای سوئیچ های صنعتی

هیچ تفاوت اساسی و عملکردی در بین سوئیچ‌ های صنعتی و سوئیچ‌ های تجاری از نظر لایه پیوند داده، لایه شبکه، لایه پروتکل و غیره وجود ندارد، اما سوئیچ‌ های صنعتی، ارتباطات بلادرنگ و امنیت شبکه بهتری را فراهم ‌می ‌آورند. همچنین سوئیچ‌ های صنعتی دارای مقاومت خوبی در برابر گرد و غبار و آب  بوده و فناوری ضد انفجار دارد.

1- تفاوت ظاهری بین سوئیچ‌ های صنعتی با تجاری

 سوئیچ‌ های صنعتی به طور کلی فاقد فن هستند و بدنه فلزی آن ها از مقاومت بیشتری برخوردار است. اما سوئیچ‌ های تجاری دارای بدنه پلاستیکی و از فن برای خنک نمودن دستگاه استفاده ‌می ‌کنند.

2- تفاوت در محیط کاربردی سوئیچ‌ های تجاری و صنعتی

سوئیچ‌ های صنعتی ‌می ‌توانند در دما های بین 40 تا 80 درجه سانتیگراد کار کنند و برای چنین محیط‌ هایی طراحی و سازگار شد ه اند. همچنین  باید گفت از مقاومت خوبی در برابر گرد و غبار و رطوبت هوا برخوردار هستند. سطح حفاظت آن ها بالاتر از IP40 است. سوئیچ‌ های صنعتی دامنه کاربرد وسیعی داشته و از آن ها ‌می ‌توان در هر شرایط خطرناکی استفاده کرد. به طور کلی، دمای کاری سوئیچ‌ های معمولی بین 0 تا 50 درجه سانتیگراد بوده و از مقاومت خوبی در برابر گرد و غبار و رطوبت برخوردار نیستند همینطور سطح حفاظتی ضعیفتری نسبت به سوئیچ‌ های صنعتی داشته و از منبع تغذیه POE برای مدیریت عملکرد ها استفاده می ‌کنند.

3- عمر مفید سوئیچ‌ های صنعتی در برابر سوئیچ‌ های تجاری

عمر مفید سوئیچ‌ های صنعتی بیشتر از 10 سال براورد شده در حالیکه سوئیچ‌ های تجاری عمر مفیدی بین 3 تا 5 سال دارند. تفاوت طول عمر بیشتر به دلیل محیط کاربرد آن ها است. به طور مثال برای انتقال ویدئو از مکان‌ هایی مانند پارک ها و ساختمان‌ های اداری باید سوئیچ‌ های صنعتی به کار بروند که از مقاومت خوبی برخوردار باشند.

ولتاژ کاری سوئیچ‌ های صنعتی با سوئیچ‌ های تجاری نیز متفاوت است. سوئیچ‌ های صنعتی را ‌می ‌توان به ولتاژ های AC220V و DC110V و DC24V متصل نمود در حالی که سوئیچ‌ های تجاری را تنها ‌می ‌توان به ولتاژ AC220V متصل نمود. سوئیچ‌ های صنعتی در محیط،  بیشتر در حالت توپولوژی حلقه به کار برده ‌شده که باعث کاهش هزینه‌ های نگهداری و استفاده ‌می ‌شوند.

4- مقاومت در برابر محیط الکترومغناطیسی

سوئیچ‌ های صنعتی دارای قابلیت ضد الکترومغناطیسی قوی هستند، این سوئیچ‌ ها ‌می ‌توانند به صورت طولانی مدت در محیط‌ های سخت کار و به تعمیر و نگهداری کمی  ‌نیاز دارند.

5- میزان مقاومت در محیط مکانیکی

سوئیچ صنعتی بهتر ‌می ‌تواند در مقابل محیط‌ های مکانیکی سخت، ارتعاشات، ضربه و خوردگی، گرد و غبار و آب مقاومت کرده و برای چنین محیط‌ هایی سازگار شده است.

 

6- روش نصب سوئیچ صنعتی و تجاری

سوئیچ صنعتی را ‌می ‌توان در دین ریل‌ ها و رک‌ های نصب کرد اما سوئیچ تجاری فقط قابل نصب در رک و به صورت دسکتاپ است.

نتیجه گیری

سوئیچ‌ های صنعتی و تجاری چه از نظر اجزاء تشکیل دهنده، محیط استفاده، شرایط آب و هوایی یا محیط الکترومغناطیسی، ولتاژ کاری، طراحی منبع تغذیه، روش نصب و اتلاف گرما و حتی از نظر عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال، زمانی که ما قصد خرید یک سوئیچ صنعتی را داریم باید محیط کاری و جنبه‌ های دیگر را با جزئیات کامل در نظر بگیریم. به طور خلاصه، اگر محیط شما خشن است باید از سوئیچ صنعتی استفاده کنید اما اگر شرایط محیطی زیاد سخت نیست ‌می ‌توانید از سوئیچ‌ های تجاری استفاده کنید.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/272