تفاوت بین سوئیچ POE و سوئیچ عادی

تفاوت بین سوئیچ POE و سوئیچ عادی

منتشر شده در:
شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰
١,۴٧۶ بازدید
زمان مطالعه:
١٢ دقیقه و ٩ ثانیه
ویرایش شده توسط:‌ مهدی مرادی
در تاریخ: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰

تفاوت بین سوئیچ POE و سوئیچ عادی

اگر در فکر استفاده از سیستم تلفن از طریق IP هستید یا می خواهید دوربین های امنیتی را به خانه یا محل کار خود اضافه کنید، ممکن است با استفاده از سوئیچ POE در نظر داشته باشید که هم ارتباطات اینترنتی و هم برق را تأمین کنید.

سوئیچ POE (Power over Ethernet) ابزاری است که اتصال شبکه و برق را برای هر دستگاه متصل شده تأمین می کند. این به دستگاه ها اجازه می دهد تا بدون اتصال به برق، کار کنند. امروزه می توانید دو نوع دستگاه با قابلیت POE پیدا کنید: تجهیزات تأمین انرژی (PSE) و دستگاه های مجهز به انرژی (PD). گاهی اوقات دستگاه به عنوان PSE و PD عمل می کند.

براحتی شما می توانید تا سوئیچ های POE را به شبکه فعلی خود اضافه کنید و با سوئیچ های قدیمی و غیر POE خود جایگزین نمایید. سوئیچ های POE مانند سوئیچ های قدیمی عمل می کنند با یک تفاوت بسیار مهم: برق. اکثر دستگاه ها با سوئیچ های غیر POE سازگار هستند و اگر به تدریج به دنبال ارتقا شبکه خود هستید سوئیچ های POE عملکرد خوبی را دارند. در این مقاله ما قصد داریم تا به تفاوت بین سوئیچ POE و سوئیچ عادی بپردازیم.

چه چیزی سوئیچ را به یک سوئیچ POE تبدیل می کند؟

اساساً، یک سوئیچ اترنت، مانند Netgear 16-Port به بسیاری از دستگاه های LAN (شبکه محلی) شما اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بیشتر خانه هایی که به اینترنت دسترسی دارند غالباً از طریق روتر (اغلب بی سیم) این کار را انجام می دهند و فقط از آدرس IP استفاده می کنند. هنگام ارتقا به خاطر داشته باشید که برای بسیاری از خانه ها، مودم و روتر در یک دستگاه جمع شده است.

آن دستگاه را با سوئیچ POE (یا هر سوئیچ دیگر) جایگزین نکنید. سوئیچ ها شبیه روترها هستند و معمولاً شامل مودم نیستند. این موارد بیشتر در دفاتر و یا مکان  هایی یافت می شوند که دستگاه های زیادی برای برقراری ارتباط شبکه یا در صورت استفاده از بیش از یک آدرس IP به آنها نیاز دارند.

با این وجود، چندین سوئیچ در مقیاس کوچک POE در دسترس هستند که برای شبکه های خانگی مانند سوئیچ 8 پورت Netgear مناسب است. یک سوئیچ POE دقیقاً مانند یک سوئیچ عادی عمل می کند، با این تفاوت که هم اتصال اینترنت و هم برق را از طریق یک کابل ارائه می دهد. سوئیچ های POE از طریق کابل های اترنت CAT5e، CAT5، CAT6 براحتی کار می کنند.

کابل های اترنت از 4 جفت سیم های رنگی کدگذاری شده تشکیل شده است. برای کار با POE 2 جفت از این سیم ها برای دریافت و ارسال داده استفاده می شود. برای POE دو جفت دیگر دارای یک سیگنال الکتریکی مثبت و منفی هستند که 24 تا 48 ولت برق را برای دستگاه های فعال به سوئیچ POE فراهم می آورد. این اجازه می دهد تا اطلاعات بدون تداخل در شبکه از طریق کابل برق منتقل شوند. با این وجود، اگر یک سوئیچ عادی دارید می توانید با اتصال به یک انژکتور POE یا  اسپلیتر POE قابلیت POE را در شبکه خود فعال کنید. در نگاه اول، به نظر می رسد سوئیچ های POE مزایای زیادی نسبت به سوئیچ غیر POE به شما ارائه می دهد، اما بیایید نگاهی عمیق تر به سوئیچ POE بیندازیم تا مطمئن شویم که آیا این گفته درست است.

مزایا و معایب سوئیچ های POE

یکی از مزیت های مهم سوئیچ های POE کاهش هزینه های نصب می باشد. سوئیچ های POE نیاز به کابل های برق را از بین می برند و بنابراین می توانند تعداد کابل ها را به نصف کاهش دهند. همچنین در نظر داشته باشید که با محبوبیت و در دسترس بودن بیشتر انواع دستگاه های POE، استفاده از آنها به طور فزاینده ای رو به افزایش است.

در حال حاضر، سوئیچ های POE برای استفاده در تلفن های VOIP و سیستم های دوربین امنیتی بسیار مناسب هستند. با استفاده از یک سوئیچ شبکه POE، برقراری اتصال و تأمین برق و اینترنت با استفاده از یک کابل بسیار آسان است و دیگر نیازی به منبع تغذیه خارجی ندارید و نصب آنها ساده است.

همچنین سوئیچ های شبکه POE در بازار موجود هستند که به طور خاص برای سیستم های امنیتی خانگی ساخته شده اند، که نصب و راه اندازی آسان برای چندین دوربین، مودم و سرورهای ویدئویی را ارائه می دهند.

اگر می خواهید دستگاهی را با سوئیچ شبکه POE روشن کنید، POE توانایی آن را ندارد، شما می توانید دستگاه را از طریق سیگنال های الکتریکی منتقل شده به منبع تغذیه وسایل از طریق یک انژکتور POE فعال کنید.

یک انژکتور برق را به کابل شبکه اضافه می کند و سپس هر دو را از طریق کابل در اختیار دستگاه قرار می دهد. هنگام استفاده از این تکنیک توجه داشته باشید که ولتاژ تولیدی از انژکتور برای دستگاه مورد نظر کافی باشد.

هنگام نصب سیستم POE، برخی از عوامل محدود کننده باید در نظر گرفته شوند. سوئیچ های POE به طور کلی از کابل های 100 متری برای منبع تغذیه 48 ولت،  یا حدود 50 متر برای 24 ولت پشتیبانی می کنند. با این حال، در برخی از سوئیچ های POE محدودیت ولتاژ وجود دارد، بنابراین بررسی کنید که دستگاه شما به برق بیشتر از توان سوئیچ POE نیاز ندارد. قبل از خرید بخوبی در این باره تحقیق کنید، زیرا برخی از سوئیچ های POE فقط برق چند پورت را تأمین می کنند.  هیچ چیز در دنیای فناوری کامل نیست، ما در ادامه مطالب به چند مورد دیگر از محدودیت های سوئیچ های POE اشاره خواهیم کرد:

سازگاری دستگاه: همه دستگاه ها با سوئیچ های POE سازگار نیستند اما اغلب آنها با اتصال به انژکتور یا تقسیم کننده می توانند این مسئله را حل کنند:

انژکتور: در این روش دستگاه، شبکه POE را با دستگاه غیر POE متصل می کند و برق مورد نیاز توسط انژکتور را تأمین می کند.

اسپلیتر: برق را تأمین می کند، اما انرژی داده را تقسیم کرده و از طریق یک دستگاه ورودی جداگانه به دستگاه غیر POE می رساند.

فاصله فیزیکی: اگر برق توسط طول کابل محدود نمی شود، اما انتقال داده به 100 متر محدود می شود، که می تواند عملیات را در فضاهای بزرگ محدود کند. خوشبختانه، این محدودیت با استفاده از POE Ethernet Extender، تا 400 متر برطرف می شود و آن را برای شرکت های بزرگتر، پردیس ها و حتی مراکز بزرگ خرید برطرف می کند.

مقدار برق: مقدار برق برای هر دستگاه POE وابسته به نسل IEEE 802.3 آن است، با چهار دسته زیر برق تأمین می شود که به شرح زیر است:

15.4W: مورد استفاده برای کنترل دستی بیومتریک و 802.11n (برای ارتباطات WLAN)

30.8W: مورد استفاده برای خواننده های RFID، تلفن های IP VOIP و سیستم های هشدار

60W: مورد استفاده برای لپ تاپ ها، کیوسک های اطلاعاتی و سیستم های فروش

90-95W: برق کنفرانس های ویدئویی، تلویزیون، وایرلس با برق بالا و سیستم های کامپیوتری بزرگ را می تواند تأمین نماید.

چگونه سوئیچ POE را انتخاب کنیم؟

تعداد پورت سوئیچ POE:  سوئیچ های POE در پورت های 4 پورت، 8 پورت، 16 پورت، 24 پورت و 48 پورت و غیره موجود هستند. تعداد پورت تا حد زیادی به نیاز واقعی شما، یعنی تعداد دستگاه هایی که باید به آن متصل شود بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به دنبال سوئیچ POE شبکه برای بیش از 4 دوربین هستید، مهم است که شماره پورت را بررسی کنید.

نیاز به برق: بعد از یافتن یک سوئیچ POE Ethernet که برق مناسب برای هر پورت را تأمین می کند، عنصر دیگری نیز باید در نظر گرفته شود مقدار برق تولیدی است. طبق استاندارد IEEE 802.3af میزان برق برای 100 متر کابل CAT5 یا CAT 5e تا 12.95 وات است.

سوئیچ POE مدیریتی یا غیر مدیریتی: تفاوت عمده بین سوئیچ POE مدیریتی و غیر مدیریتی، قابلیت تنظیم و امکانات و البته قیمت آن است. سوئیچ POE مدیریتی این امکان را فراهم می آورد تا پروتکل های شبکه را پیکربندی کنید زیرا ویژگی هایی مانند IGMP Snooping و VLAN یا موارد دیگری در سوئیچ های POE مدیریتی وجود دارد در حالیکه سوئیچ های POE غیر مدیریتی حالت Plug & Play دارند و نیازی به نصب و پیکربندی ندارند. برای بیشتر شبکه های خانگی، یک سوئیچ POE غیر مدیریتی که متناسب با بودجه شما باشد می تواند نیازهای برق رسانی به دوربین های مدار بسته را تأمین نماید.

و در آخر اینکه اگر هنوز هم در ذهن شما این سوال مطرح است که کدام یک از سوئیچ های POE یا غیر POE می تواند پاسخگوی نیازهای شبکه شما باشد؟ باید بگوییم که پاسخ به این سوال بسیار گسترده است زیرا مطمئناً شما می خواهید با انتخاب تنظیمات شبکه که از POE استفاده می کند، همگام با فناوری و مزایای گسترش دهنده آن باشید. سوالی مهمی که باید از خود بپرسید این است که کدام سوئیچ POE با در نظر گرفتن مقدار برق تولیدی، سازگاری با تجهیزات شبکه موجود و چیدمان فیزیکی، بهترین نیازهای فنی شبکه شما را برآورده می کند؟

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/233