دانشمندان امروز تعریف آمپر را تغییر دادند

دانشمندان امروز تعریف آمپر را تغییر دادند

منتشر شده در:
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
١,۶١٨ بازدید
زمان مطالعه:
۴ دقیقه و ٢ ثانیه
(۰) دیدگاه

امروزه دانشمندان به تغییر تعریف کیلوگرم و همچنین سه واحد دیگر اندازه‌گیری یعنی آمپر ، کلوین و مول رأی دادند و آن را تصویب کردند.

این رای‌گیری در کنفرانس عمومی اوزان و مقیاس‌ها (General Conference on Weights and Measures) در ورسای فرانسه برگزار شد و تعاریف جدید آمپر ، کلوین، مول و کیلوگرم بر پایه آنچه ما آن‌ها را پایه‌های اصولی طبیعت می‌نامیم، اعمال می‌شود.

کیلوگرم

دانشمندان اداره بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها می‌گویند تعاریف جدید، دقیق‌تر هستند. به عنوان مثال، کیلوگرم براساس یک وزنه استوانه‌ای شکل فلزی از جنس پلاتین و ایریدیوم که به عنوان "Le Grand K" شناخته می‌شود و در پاریس نگهداری می‌شود، تعریف شده است، اما اکنون دانشمندان تمام اشیای فیزیکی را از تعاریف این یکا‌ها حذف کرده اند و به جای آن ثابت‌های طبیعی را قرار داده‌اند.

برای مثال واحد متر براساس سرعت نور تعریف شده است و از این پس برای اندازه گرفتن یک واحد یا یکا نیازی به یک شی فیزیکی وجود نخواهد داشت.

اداره بین‌المللی اوزان و مقیاس‌ها (International Bureau of Weights and Measures) یکی از سه سازمانی است که برای نگهداری از سیستم استاندارد بین‌المللی یکا‌ها (SI) پایه‌گذاری شده است. این سازمان که معمولا با اختصار فرانسوی آن، BIPM، شناخته می‌شود، در سال ۱۸۷۵ و پس از امضای "پیمان متر" ایجاد شد.

تعاریف جدید

تعریف‌های جدید، چندی است که مورد بحث هستند.

"تری کویین"، مدیر بازنشسته BIPM سال گذشته گفته بود: این شاید مهم‌ترین تصمیمی است که BIPM در ۱۰۰ سال اخیر می‌گیرد.

ممکن است حرفم کمی اغراق‌آمیز باشد، اما حداقل از سال ۱۹۶۰، هنگامی که سیستم بین المللی یکا‌ها را تصویب کردند، این مهم‌ترین تصمیم است.

وی افزود: اگرچه این تغییرات لزوما در زندگی روزمره شما منعکس نمی‌شوند، اما به دانشمندان کمک خواهد کرد تا اندازه‌گیری‌های دقیق‌تری از آمپر و ... داشته باشند.

در حال حاضر کیلوگرم توسط "ثابت پلانک" تعریف می‌شود، در حالی که آمپر، کلوین و مول به ترتیب با "ثابت بولتزمن" و "ثابت آووگادرو" گره خورده‌اند.ثابت پلانک، یک ثابت طبیعی در فیزیک است که بیان کننده اندازه کوچکترین واحد انتقال انرژی و از مفاهیم اساسی در مکانیک کوانتومی است. این ثابت به اسم ماکس پلانک فیزیک‌دان آلمانی نامیده شده است که در سال ۱۹۰۰ میلادی آن را کشف کرد. این ثابت در فیزیک با h. نشان داده می‌شود.

ثابت بولتزمن یا kB که به افتخار لودویگ بولتزمن نام‌گذاری شده است، یک ثابت فیزیکی است که انرژی جنبشی (کینتیکی) ذرات گاز ایده‌آل را به دمای گاز ایده‌آل مرتبط می‌کند. ثابت بولتزمن از تقسیم ثابت جهانی گاز‌ها (R) بر عدد آووگادرو (NA) به دست می‌آید.

عدد آووگادرو یاثابت آووگادرو، به اسم شیمی‌دان ایتالیایی آمادئو آووگادرو، بر طبق تعریف به تعداد اتم‌های ۱۲ گرم کربن، با ایزوتوپ ۱۲ C. گفته می‌شود. این مقدار مساوی است با تعداد اتم‌ها یا مولکول‌ها در یک مقدار ماده که یک مول از آن ماده را تشکیل می‌دهند.

تعاریف جدید آمپر ، کیلوگرم و ... از تاریخ ۲۰ مه ۲۰۱۹ اعمال خواهند شد.

منبع: برق نیوز
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/25