تشخیص بیماری افسردگی با کمک هوش مصنوعی

تشخیص بیماری افسردگی با کمک هوش مصنوعی

منتشر شده در:
چهارشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۷
١,۶۰۴ بازدید
زمان مطالعه:
۳ دقیقه و ١۰ ثانیه
(۰) دیدگاه

ایتنا نقل می‌کند که محققان با بررسی پست‌های فیس‎بوکی کاربران با کمک هوش مصنوعی موفق شدند احتمال  افسرده شدن را سه ماه زودتر از روش‌های فعلی تشخیص این بیماری، پیش‌بینی کنند.

تازه ترین تحقیق انجام شده در آمریکا نیز تا حدودی ثابت می کند که هوش مصنوعی می‌تواند به تشخیص احتمال ابتلا به افسردگی کمک نماید.

در روش استفاده از هوش مصنوعی محققین پست‌های کاربران در فیس‎بوک را بررسی نموده و موفق شدند نسبت به روش های تشخیص و معالجه معمول، سه ماه زودتر بیش بینی کنند که امکان دارد کاربران به افسردگی دچار شوند.

تکنولوژی جدید

سرویس اخبار جدید تکنولوژی از وب‌سایت روزنامه ایندیپندنت نقل می کند که در بررسی‌های مقدماتی این شیوه، الگوریتم یادگیری ماشین را بکار برده‌اند که این الگوریتم یکی از زیرشاخه‌های هوش مصنوعی محسوب می شود.قبل از این متخصصین در مورد استفاده پیاپی از شبکه‌های اجتماعی بخصوص فیس‎بوک هشدار داده بودند که افراط در استفاده از این فضاها احتمال دچار شدن به افسردگی را بالا می برد و تاثیرات خود را دارد.متخصصین امر معتقدند که اطلاعات کسب شده از پست‌ها و ارتباطات کاربران در شبکه‌های اجتماعی خیلی با ارزش و گرانبها هستند چرا که می توان آنها را در زمینه‌های مختلفی بکار برد.

دکتر یوهانس آیشتاد

دکتر یوهانس آیشتاد (Johannes Eichstaedt) یکی از نویسندگان ارشد این تحقیق و پایه گذار طرح جهانی خوشبختی معتقد است که داده های ثبت شده در شبکه‌های اجتماعی شبیه یک ژنوم عمل می کنند و اطلاعات قابل توجهی را می‌توان از آنها استخراج نمود. او ادعا می کند که تیم آنها قادر است به وسیله‌ی شیوه‌هایی که با روش‌های حیرت انگیز درژنومیک مشابه است، برای بدست آوردن این نشانه ها ، به کنکاش و جستجو در اطلاعات شبکه‌های اجتماعی می پردازند.

همچنین او می‌گوید: امکان دارد که در این روش و متد، بتوان به طور کامل به تشخیص افسردگی با کمک هوش مصنوعی دست یافت.تحقیق ذکر شده در هفته نامه علمی Proceedings of the National Academy of Sciences انتشار یافته است.

یک موضوع جالب این است که این هفته نامه که به اختصار با PNAS شناخته می‌شود از 103 سال قبل تا بحال چاپ می شود و زیر نظر آکادمی ملی علوم در آمریکا و وابسته به آن کار می کند.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/33