تاثیر سوئیچ شبکه Poe بر کاهش هزینه ها در شبکه

تاثیر سوئیچ شبکه Poe بر کاهش هزینه ها در شبکه

منتشر شده در:
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
۴١۵ بازدید
زمان مطالعه:
١۰ دقیقه و ٢۴ ثانیه
ویرایش شده توسط:‌ مهدی مرادی
در تاریخ: دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰

تاثیر سوئیچ شبکه Poe بر کاهش هزینه‏ ها در شبکه

سوئیچ ‏های POE یکی از سوئیچ ‏های مقرون‏به‏صرفه برای توسعه زیرساخت‏های شبکه ‏می‏باشد و امروزه مورد توجه بسیاری از متخصصان و مدیران شبکه قرار گرفته است. سوئیچ‏های POE به افراد این اجازه را ‏می‏دهد تا در کنار تأمین برق مورد نیاز دستگاه‏ ها، به طور همزمان داده‏ ها نیز منتقل شود و از این طریق هزینه‏ های کابل‏ کشی شبکه‏ ها، به منظور گسترش زیرساخت‏های شبکه را کاهش داده و همچنین ارتقا و نگهداری شبکه را راحت ‏تر ‏می‏نماید. مدل‏های جدیدتر سوئیچ ‏های POE، امکانات بیشتری را در عین کاهش مصرف برق و سایر هزینه‏ های مرتبط با زیرساخت‏های شبکه ارائه ‏می‏دهند، در حالی که ‏می‏توانند دستگاه‏ هایی که سازگار با POE  (PDs) هستند را در مسافت‏ های طولانی‏‏تر‏ی پوشش دهند. انتخاب درست یکی از مدل‏های سوئیچ‏های POE در عین اینکه می‏تواند نیازهای شبکه شما را بخوبی پوشش دهد ‏می‏تواند تأثیر قابل توجهی در کاهش هزینه‏ ها و همچنین افزایش توان تولید برق را نیز داشته باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تأثیر سوئیچ شبکه POE بر کاهش هزینه ‏ها در شبکه بپردازیم.

اهمیت سوئیچ‏های POE در کاهش هزینه

استانداردهای اترنت، تحویل داده‏ را به دستگاه ‏های متصل به سوئیچ، در محدوده 100 متری محدود ‏می‏کنند. این دستگاه ‏های متصل به سوئیچ ‏می‏توانند تلفن‏های اینترنتی (IP) یا دوربین‏های مدار بسته باشند و یکپارچه‏سازی شبکه را ‏نمی‏توان برای برای فواصل بیشتر از 100 متر تأمین کرد. به طور مثال، اگر شرکتی بخواهد تا دوربینی را برای نظارت بر شبکه اضافه نماید، باید در هر 100 متر یک سوئیچ نصب نماید، که این کار باعث افزایش هزینه‏ های شرکت خواهد شد.

روش‏های مختلفی برای افزایش فاصله دسترسی به تجهیزات شبکه وجود دارد. اولین روش استفاده از سوئیچ‏های POE که دارای یک رابط برق واحد هستند و از کابل‏های زوج بهم تابیده برای انتقال برق و داده استفاده ‏می‏نمایند. توسعه‏دهنده‏ های شبکه به تجهیزات تأمین‏کننده برق متصل ‏می‏شوند و از طریق ورودی POE تغذیه ‏می‏شوند. اشکال اساسی در این روش این است که سوئیچ شبکه POE فقط ‏می‏تواند که از داده‏ های اترنت با سرعت 10/100 پشتیبانی نمایند. برای پشتیبانی از نرخ انتقال داده‏ های گیگابایتی تجهیزات PD مانند دوربین‏های pan/tilt/zoom (PTZ)، اکسس پوینت‏ها 802.11n، ترنسیورهای WiMax و تلفن‏های ویدئویی به چهار جفت سیم نیاز است.

استفاده از سوئیچ‏های شبکه POE به مدیران و توسعه‏دهندگان شبکه این اجازه را ‏می‏دهد تا برق و داده را به دستگاه ‏هایی که از قابلیت POE پشتیبانی ‏می‏نمایند مانند دوربین‏های مدار بسته و اکسس پوینت‏های بی‏سیم در فاصله 200 متر، به جای 100 متر فراهم بیاورند و داده و برق را به تجهیزات مربوطه ارسال نمایند. این فاصله، دو برابر فاصله‏ای است که توسط استاندارد IEEE مشخص شده است.

روش دوم اجرای خط مشترک دیجیتال (xDSL) یا همان کابل کشی فیبر نوری بین دستگاه ‏های PSE و PD‏ است، اما این مورد تنها برای انتقال داده به کار برده ‏می‏شود و برای انتقال برق مورد استفاده قرار نمی‏گیرد.

روش سوم استفاده ترکیبی از فناوری کابل مسی به همراه  فیبر نوری است که ‏می‏تواند ما را به هدف مطلوبی که مدنظر ماست برساند و داده و برق را در فواصل طولانی‏‏تر‏ی همراه با کاهش قابل توجه هزینه ‏های مربوطه فراهم آورد.

روش جدیدتری که مورد استفاده قرار ‏می‏گیرد استفاده از چهار زوج بهم تابیده شده است. در حالی که استاندارد POE،  IEEE 802.3af تنها از دو جفت سیم استفاده ‏می‏نماید در آخرین استانداردهای POE از چهار جفت کابل شبکه استفاده ‏می‏کنند که برق مورد نیاز دستگاه ‏های PD را به 60 وات ‏می‏رساند. برق‏رسانی چهار جفت سیم در مقایسه با دو جفت سیم کلید دستیابی به کاهش هزینه در سوئیچ شبکه POE است و ‏می‏تواند کارایی شبکه را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد.

رویکرد ترکیبی

در جدیدترین فناوری چهار جفت سیم POE، اتلاف انرژی را به میزان قابل توجهی کاهش ‏می‏دهد و مسافتی را که ‏می‏توان از فناوری POE استفاده کرد به میزان 60 درصد افزایش ‏می‏دهد. همچنین استفاده ترکیبی از توسعه دهنده ‏های POE با حداکثر برق‏رسانی با چهار جفت سیم، هزینه ‏ها را به حداقل ممکن ‏می‏رساند.

دستگاه ‏های توسعه دهنده شبکه مدیران را قادر ‏می‏سازد تا داده ‏ها و برق را به دستگاه ‏های شبکه مانند اکسس پوینت‏های بی سیم (WLAN) و دوربین‏های شبکه تا فاصله 200 متر، که 100 متر بیشتر از استاندارد IEEE است فراهم بیاورند.

علاوه بر موارد گفته شده، پیاده‏سازی برق‏رسانی با چهار جفت سیم مقاومت را کاهش داده و اتلاف برق بر روی کابل را به حداقل ممکن ‏می‏رساند. این به معنای این است که برق بیشتری را برای دستگاه ‏های متصل شده به طرف دیگر فراهم ‏می‏آورد. توسعه‏دهنده ‏های POE ‏می‏توانند برق را بر روی دو جفت ارسال کنند اما امکان دریافت برق از هر چهار جفت سیم را دارند. علاوه بر این استفاده ترکیبی از توسعه دهنده‏ های POE امکان تأمین برق را تا 60 وات فراهم ‏می‏نماید که تجهیزات را تا فاصله 200 متر پوشش می‏دهد.

تأمین برق از طریق چهار جفت سیم به همراه توسعه دهنده‏ های POE نیز نسبت به دیگر روش‏ها، از هزینه کمتری برخوردار است و جایگزینی آن در شبکه نیز ساده‏‏تر‏ است و برای رسیدن به فاصله 200 متری فقط یک توسعه دهنده شبکه نیاز است و نیازی به کابل‏های مسی و فیبر نوری اضافی نمی‏باشد.

به حداکثر رساندن مزایای POE در طولانی مدت

با استفاده از یک روش پیاده‏سازی بهینه، کاربران ‏می‏توانند هزینه ‏های شبکه POE را کاهش داده و مزایای استقرار چنین شبکه‏ای را به حداکثر برسانند. یکی از جالب‏‏تر‏ین ویژگی‏های فناوری POE توانایی تأمین برق و داده به PD از طریق تماس با یک کانکتور  8 پین RJ 45 است که نیاز به پریز جریان متناوب برق را از بین ‏می‏برد. از این فناوری ‏می‏توان برای نصب اکسس پوینت‏های بی سیم، دوربین‏های نظارت تصویری، سیستم‏های کنترل دسترسی و سایر PD‏ها در هر کجا که لازم باشد استفاده کرد بدون اینکه نگران این باشیم که نزدیک به پریز برق باشند.

حرکت به سمت برق بیشتر

یکی دیگر از کم هزینه‏ترین روش‏های استقرار سوئیچ‏های POE، استفاده از سیستم‏هایی به نام Midspans است که در بین یک سوئیچ شبکه غیر POE و PDهای شبکه قرار ‏می‏گیرند. استفاده از دستگاه‏های Midspans مقرون به صرفه‏‏تر‏ است و شبکه‏ای با مقیاس پذیری بهتری را فراهم ‏می‏آورند. Midspans همچنین از قابیت‏های منحصر به فرد دیگری از جمله نظارت و تنظیمات PD از راه دور نیز برخوردار است که ضمن ساده‏سازی در تعمیر و نگهداری، مصرف برق را نیز به میزان قابل توجهی کاهش ‏می‏دهند. همچنین مدیران ‏می‏توانند هر پورت را مانتیور کنند و کل مصرف برق را کنترل نمایند و دستگاه‏های PD را با توجه به وضعیت UPS پیکربندی نمایند.

از دیگر مزایای Midspans برای شبکه POE این است که وقتی به یکدیگر متصل ‏می‏شوند، از آنها ‏می‏توان برای پشتیبان‏گیری از یکدیگر استفاده کرد. پشتیبان‏گیری برق، از ویژگی‏های مهمی است که متخصصان کابل کشی باید آن را رعایت نمایند. اگر PD به پریز برق متصل شود و برق قطع شود، برق دستگاه PD نیز از بین ‏می‏رود. اگر UPS وجود نداشته باشد برق تما‏می‏دستگاه‏های PD از بین ‏می‏رود. با استفاده از سوئیچ شبکه POE، همه دستگاه‏ها با استفاده از معماری متمرکز برق‏رسانی پشتیبانی ‏می‏شوند.

نتیجه گیری

از آنجا که استفاده از سوئیچ شبکه POE تأمین برق را در مسافت‏های بیشتر فراهم ‏می‏آورد، ‏می‏تواند یک شبکه با ساختاری واحد را ارائه نماید که انعطاف پذیری، مقیاس پذیری، قابلیت اطمینان و مدیریت و نگهداری ساده را از راه دور فراهم ‏می‏آورد. استفاده ترکیبی از فناوری چهار زوج سیم و توسعه دهنده شبکه راه حلی بهینه برای افزایش دسترسی فراهم ‏می‏آورد در حالیکه هزینه کل شبکه و اتلاف برق و هم سرمایه و هزینه‏های عملیاتی را به میزان قابل توجهی کاهش ‏می‏دهد در عین حال اینکه میزان برق تحویل داده شده به دستگاه‏های PD را افزایش داده است.

لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/235