بلندگو یا Speaker چیست ؟

بلندگو یا Speaker چیست ؟

منتشر شده در:
پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
۳,۶٩٩ بازدید
زمان مطالعه:
۴ دقیقه و ٧ ثانیه
(۰) دیدگاه

بلندگو (Speaker) دستگاهی است که صدا تولید مي‌کند. صدا تولید شده توسط اسپیکرها با فرکانس و دامنه تعریف می شود.

فرکانس تعیین می کند که چقدر سطح صدا زیاد یا کم است.

به عنوان مثال، صدای خواننده سوپرانو موج های صوتی با فرکانس بالا تولید می کند ، در حالی که یک گیتار باس یا ضربه درام باعث ایجاد صداهایی در محدوده فرکانس پایین می شود. توانایی سیستم بلندگو برای به صدا درآوردن فرکانس های صوتی نشانگر خوبی است که صدا چگونه خواهد بود.بسیاری از بلندگوها شامل مخروط های مختلف بلندگو برای محدوده فرکانس های مختلف هستندکه به تولید صداهای دقیق تر برای هر محدوده کمک می کند.بلندگوها معمولا در جفت هستند، که به آنها اجازه می دهد صدای استریو تولید کنند. این به این معنی است که اسپیکرهای چپ و راست صوت را در دو کانال کاملا جداگانه انتقال می دهند.

انواع بلندگو یا Speaker چیست

بلندگو ها در ارائه طیف فرکانسی به گروه های زیر تقسیم می شوند:

  • فول رنج یا محدوده کامل: که یک بلندگو یا محرک تمام طیف فرکانسی است
  • توییتر: مختص محدوده فرکانسی بالا
  • مید رنج: محدوده فرکانسی متوسط
  • ووفر: محدوده فرکانسی پایین و میانههمه بلندگوهای موجود از یک یا چند درایو برای تولید صدا ساخته شده اند.

این بلندگو ها در دو بخش اصلی کامپوننت (Component) و کواکسیال (Coaxial) طبقه بندی می شوند. این دو نوع از اسپیکر ها مهمترین و پر کاربردترین نوع بلندگو هامی باشند. در بلندگوهای کواکسیال همه چیز به شکل ساده در کنار یکدیگر قرار گرفته است.

این اسپیکر ها از ووفر، میدرنج و تیوتر تشکیل شده اند که همگی در یک مجموعه قرارر دارند. برخلاف آن بلندگوهای کامپوننت از اجزای جداگانه ست شده و قابلیت استفاده بهینه از سیستم کراس اور (Crossover) را دارند.بلندگو های کامپوننت برای اموری مانند سیستم صوتی خودرو،ایجاد آرایه صدا در سینماها و سالن های تئاتر مناسب هستند. بلندگوهای کواکسیال و غیر ترکیبی نیز از 3 درایو صوتی عمده ساب ووفر، تیوتر و بعضا یک بلندگوی میدرنج استفاده می‌کنند.

کاربری بلندگو یا Speaker چیست

از نظر کاربری نیز می توان بلندگوهای خانگی ، شیپوری ، دستی ، سقفی ، هورن ، اسپیکر های کامپیوترو بسیاری دیگر که در ادامه به دو نوع از آنها می پردازیم.

بلندگوهای شیپوری

بلندگو شیپوری بوقی: این بلندگوهای بوقی در فضاهای خارجی کاربرد دارند. به طور معمول این نوع باندهای شیپوری ضدآب بوده و از توان پرتاب صوت بالا برخوردار می باشند. بلندگوهای بوقی شیپوری در پارکها و فضاهای بیرونی سازمانها و ارگانهای نظامی همچون کارخانه ها و سالن های تولید، مدارس و دانشگاه ها و مراکز آموزشی، اماکن مذهبی و گردشگری، پادگان ها، پارک ها و مراکز تفریحی، ترمینال های مسافربری کاربرد دارد.

اسپیکر

این نوع از بلندگوها نیز انواع مختلفی دارند و در تکنولوژی امروزی جایگاه ویژه ای دارند مثلا اسپیکر کامپیوتر ، اسپیکر ایستاده ، اسپیکرهای کوچک ، اسپیکرهای قابل حمل و بسیاری دیگر که هر روز نمونه ها و مدلهای جدیدی از آنها به بازار عرضه می شوند.

برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید
چنان‌چه برای خرید سوئیچ شبکه ایرانی و بومی مناسب شبکه‌تان به مشاوره فنی و تخصصی نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در سایت آی تی تلکام تماس بگیرید.02122010560sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/12