نکاتی در رابطه با انتخاب پچ کورد مناسب

نکاتی در رابطه با انتخاب پچ کورد مناسب

منتشر شده در:
یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸
٨,۰۴٨ بازدید
زمان مطالعه:
١١ دقیقه و ۵۵ ثانیه
(۰) دیدگاه

استفاده از پچ کوردها بسیار رایج است و اغلب به اشتباه به عنوان یک کالای اولیه در نظر گرفته می‌شود. با این حال، ویژگی‌های فنی یک پچ کورد نقش مهمی در انتقال سیگنال‌های داده ایفا می‌کند. این امر به ویژه در کاربردهای ماموریت‌های حیاتی حائز اهمیت است. سایت آی تی تلکام قصد دارد در این نوشتار شما را با نکاتی پیرامون انتخاب پچ کورد مناسب آشنا کند. با ما همراه باشید.

تعریف پچ کورد

پچ کورد طول از پیش تعریف شده کابل با کانکتوری در هر انتها است. از این کابل برای اتصال یک دستگاه شبکه به یک دستگاه شبکه دیگر استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای اتصال پورت سوئیچ یا یک سرور به سیستم کابل‌کشی ساختار یافته.یک پچ کورد می‌تواند از یک کابل مس که یک کانکتور RJ45، TERA یا GG45 در هر دو طرف دارد استفاده کند. با این حال توجه داشته باشید که یک سری نسخه‌های ترکیبی وجود دارند که دارای انواع کانکتور در انتهای‌شان هستند.

پچ کوردهای مسی می‌توانند بسته به کاربردی که دارند، حفاظ‌دار یا بدون حفاظ باشند.پچ کوردهای فیبر نوری معمولا با عنوان کابل جامپر خطاب می‌شوند، و یک جامپر استاندارد یا جامپر مبدل وضعیت مود هستند.

انواع پچ کوردها و انتخاب پچ کورد مناسب

انواع مختلفی از پچ کوردها وجود دارد. رایج‌ترینِ آنها کابل‌های اترنت CAT5 / CAT5e هستند که یک کامپیوتر را به هاب، سوئیچ یا روترِ شبکه‌ای نزدیک یا یک سوئیچ را به یک روتر و غیره متصل می‌کند.پچ کوردهای اترنت برای کسانی که شبکه‌های کامپیوتری خانگی دارند، مفید هستند. مسافرانی که در هتل‌های قدیمی‌تر بدون Wi-Fi اقامت دارند، گاهی برای ایجاد اتصالات اینترنتی سخت افزاری به پچ کوردها نیاز دارند.

کابل کراس‌اور اترنت یک نوع خاص از پچ کورد شبکه است که برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر استفاده می‌شود.پچ کوردهای غیر شبکه ممکن است کابل افزایش طول هدفون، کابل‌های میکروفون، کانکتورهای RCA، کانکتورهای XLR، کابل‌های کانکتور تلفن TRS، کانکتورهای تاینی تلفن‌ (TT)، کابل پچ پنل و برخی دیگر را شامل شوند. آنها همچنین می‌توانند اسنیک کابل‌های قطور (Snake cable) باشند که ویدیو و سیگنال‌های تقویت‌شده را منتقل می‌کنند.

پچ کوردها چه شکل و شمایلی دارند؟

پچ کوردها می‌توانند هر رنگی داشته باشند و معمولا کوتاه‌تر از سایر انواع کابل شبکه هستند به این دلیل که هدف از به کار بردن آنها " به هم متصل کردن" دستگاه‌ها است. به طور معمول، این کار در یک فاصله کوتاه انجام می‌شود، بنابراین اکثر آنها بیش از دو متر نیستند. در حقیقت، آنها حتی می‌توانند به اندازه چند سانتی‌متر کوتاه باشند. کابل‌های بلندتر معمولا ضخیم‌تر از کابل‌های کوتاه هستند و اغلب برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی حفاظ‌ دارند.

پچ کورد به طور معمول از کابل کواکسیال ساخته شده است، اما ممکن است شامل فیبر نوری، CAT5 / 5e / 6 / 6A حفاظ‌دار یا بدون حفاظ یا کابل‌های تک رشته‌ای هم باشد.یک پچ کورد همواره دارای اتصالاتی در هر دو طرف است، به این معنی که مانند برخی از کابلها از جمله پیگتیل‌ها یا پچ کورد بلانت یک راه‌حل دائمی محسوب نمی‌شود. این دو شبیه به پچ کوردها هستند، اما در یک طرفشان سیم لخت وجود دارد و به همین دلیل می‌توانند به طور مستقیم و دائمی به یک ترمینال یا دستگاه دیگری وصل شوند.

کاربردهای معمول

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای پچ کوردها این است که یک لپتاپ، رایانه رومیزی یا دستگاه‌های دیگر را به یک پریز برق دیواری وصل کنید.در یک مرکز داده، پچ کوردها برای وصل کردن تجهیزات در یک رک یا مفصل به تجهیزات در قفسه دیگری از همان رک یا به تجهیزات روی رک یا مفصل متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها در یک مرکز داده استفاده‌ای همه جانبه دارند و برای بهینه‌سازی عملکرد تجهیزات و شبکه ضروری هستند.

در شبکه‌های کامپیوتری، پچ کوردها به شدت در اتاقک مخابراتی که اغلب در هر طبقه از یک ساختمان تجاری قرار دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.در اپلیکیشن‌های ارتباطات دور برد، پچ کوردها برای اتصال سوئیچ‌ها در ادارات مرکزی، میزبانی سرور و حتی برای ساخت اتصالات OSP (خارج از کارخانه) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب پچ کورد مناسب

مشکلات احتمالی با پچ کورد

در زمان انتخاب پچ کورد مناسب باید مشکلات احتمالی را نیز در نظر بگیرید. پچ کورد مسی، مانند هر کابلی، آسیب‌پذیری‌های مختلفی دارد. نرخ خطای بیت می‌تواند در انتقال، خرابکاری‌ها و مشکلات بزرگی ایجاد کند.- کم کردن سرعت عملکرد کامپیوتر- جلوگیری از انتقال سیگنال، یا حتی- تغییر سیگنال‌های دادهدر حالی که مقیاس‌های مختلف الکتریکی وجود دارد که می‌تواند بروز خطاهای بیت را نشان دهد، اما مقایس پذیرفته شده به طور کلی RL یا (Return Loss) است.

علاوه بر این، خروج سیگنال می‌تواند مشکل ساز باشد، زمانی که سیگنال‌ها "نشت" دارند و انتقال را تضعیف می‌کنند. ورود سیگنال نیز یک مشکل است، زیرا RFI / EMI (تداخل الکترومغناطیسی) می‌توانند با سیگنال منتقل شده تداخل ایجاد کنند و به همین ترتیب انتقال را با افزایش نرخ خطای بیت تضعیف کنند.

این شرایط هشداردهنده می‌تواند در هر جایی در طول مسیر پچ کوردها یا در پایان کانکتور رخ بدهد. بنابراین، کیفیت کابل و کانکتور مورد استفاده در مونتاژ پچ کورد، و همچنین خود فرایند مونتاژ، برای عملکرد و یکپارچگی سیگنال حیاتی است.

پچ کورد فیبر نوری مشکلات دیگری هم دارد که با آن دست و پنجه نرم خواهید کرد:

۱. آسیب فیبرها به علت فشار فیزیکی بیش از حد یا خم شدن

۲. ناکافی بودن قدرت انتقال

۳. از دست دادن بیش از حد سیگنال‍ به علت طولانی بودن بیش از اندازه کابل

۴. یک کانکتور خراب یا معیوب

۵. اسپلایسینگ نادرست

کاربران می‌توانند از طریق خرید پچ کوردها از یک سازنده قابل اعتماد از برخی مشکلات جلوگیری کنند. یک سازنده خوب از اجزای با کیفیت استفاده می‌کند و اسپلایسینگ را در شرایط بهینه کارخانه انجام می‌دهد و به طور کامل پچ کوردهای فیبر را آزمایش می‌کند.

توجه به طراحی پچ کورد در زمان انتخاب پچ کورد مناسب

هنگام انتخاب پچ کورد دو عامل وجود دارد که باید مد نظر داشته باشیم:

۱) ویژگی‌های اجرا

یادتان باشد که طراحی کابل و کانکتور به گونه‌ای باشد که انتقال سیگنال در برنامه‌ای که برای آن استفاده می‌شود، بهینه‌سازی شود. در صورتی که نویز زیادی در محیط (EMI / RFI) وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد از یک کابل مسی حفاظ‌دار استفاده کنید. عملیات مونتاژ با کیفیت، که دارای توانایی‌های مهندسی تخصصی است، می‌تواند به شما کمک کند که نوع دقیق حفاظی را که نیاز دارید طراحی کنید.تست  کردن سختگیرانه طی مراحل مختلف در فرآیند مونتاژ می‌تواند عملکرد پچ کورد فیبر نوری را تضمین کند. این تست‌ها باید شامل موارد زیر باشند:- اتصال / افت برگشتی (IL / RL)- تضعیف- هندسه (از جمله متمرکز بودن و تداوم نور)- بازبینی سطح انتهایی پس از پولیش کردن سر فیبر

۲) مشخصات فیزیکی

ساخت فیزیکی کابل و کانکتور در زمان انتخاب پچ کورد مناسب باید قادر باشد در برابر شرایط و فشار محیط مقاومت کند، مانند:- گرما یا سرمای بیش از حد- رطوبت و نم- پس مانده‌های تولیدی- روغن و دیگر مایعات هم ویژگی‌های فیزیکی و هم اجرا مهم هستند و می‌توانند بر یکدیگر تاثیر بگذارند. آنها در عین حال می‌توانند یک وضعیت بده بستان را ایجاد کنند که در آن شما نیاز به مصالحه‌ای دارید تا تعادل طراحی و بهینه‌سازی عملکرد پچ کورد را به دست آورید. سازنده قابل اعتماد مونتاژ با توانایی‌های مهندسی قوی می‌تواند به شما در رسیدن به طراحی مطلوب برای اپلیکیشن‌تان کمک کند.

تست کردن پچ کورد و انتخاب پچ کورد مناسب

تمام کانال‌های کابل‌کشی در یک سیستم کابل‌کشی ساختار یافته تست شده‌اند. این کار در صورتی که پچ کوردها را نیز شامل شوند تست کانال نامیده می‌شود؛ و در غیر این صورت "تست لینک دائمی" نامیده می‌شود. تست پچ کورد وجود کانکتورهای خاصی را ایجاب می‌کند. پچ کوردها نباید با استفاده از متدهای دیگر، تست شوند.بسیاری از تولیدکنندگان که تست‌های لازم را روی کابلهای رده EIA / TIA یا پچ کوردها (که در نهایت در یک سیستم کابل‌کشی ساختار یافته نصب می‌شوند) انجام می‌دهند، ممکن است در کارخانه پارامترهای عملکردی مورد نیاز را رعایت کنند و حتی پا را فراتر از آن بگذارند. با این حال، هنگامی که پچ کوردها نصب می‌شوند، دستکاری بیش از حد می‌تواند به پچ کورد آسیب برساند و عملکرد آن را تا نقطه‌ای تحت تاثیر قرار دهد که دیگر نتیجه تست موفقیت آمیز نباشد.بنابراین، انتخاب یک خط مونتاژ با کیفیت همراه با یک سیستم مدیریت کیفیت دقیق، لازم است تا پچ کوردهای با کیفیتی داشته باشیم که ویژگی‌های عملکردی تست شده در کارخانه را در حین تست دوباره در میدان، حفظ کنند.

امیدواریم از مطلب انتخاب پچ کورد مناسب استفاده کافی را برده باشید.

چنان‌چه در زمینه پچچ کورد و انتخاب پچ کورد مناسب سوالی برای‌تان باقی مانده است می‌توانید از طریق تالار گفتگو با ما در ارتباط باشید.

مشاوره محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته
آی تی تلکام محصولات سوییچ شبکه، فیبر نوری و دوربین مدار بسته را با بهترین قیمت به شما مشتریان گرامی عرضه می‌کند. اگر پیشنهاد یا درخواست قیمت دارید از طریق لینک زیر میتوانید تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: lifewire
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/93