اصطلاحات FXS و FXO چه معنایی دارند ؟

اصطلاحات FXS و FXO چه معنایی دارند ؟

منتشر شده در:
جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۸
۵,۰۴٧ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ۵۴ ثانیه
(۰) دیدگاه

FXS و FXO نام پورت‌هایی است که برای خطوط تلفن آنالوگ استفاده می‌شوند. اصطلاح خطوط تلفن سنتی آنالوگ (POTS) ابتدائا به صورت یک موضوع فکاهی (خنده‌دار) مطرح شد ولی اکنون به عنوان یک اصطلاح عمومی در صنعت ارتباطات مخابراتی استفاده می‌شود.

FXS یا (Foreign Exchange Subscriber) پورتی است که به واقع خط آنالوگ را به ثبت نام کننده می‌رساند.

به عبارت دیگر، “دو شاخه متصل شده در دیوار” است که سیگنال تماس، جریان باتری و ولتاژ زنگ را می‌رساند.

در واقع این جک یا رابط سامانه تلفنی است که ابزارهای FXO می‌توانند به آن متصل شوند.

FXO یا (Foreign Exchange Office) پورتی است که خط آنالوگ را دریافت می‌کند. FXO همان اتصال روی تلفن یا دستگاه فکس یا اتصالات سیستم آنالوگ‌تان است. از آن‌جایی‌که پورت FXO به دستگاه متصل است، مانند فاکس یا تلفن، غالبا به این دستگاه‌ها “دستگاه FXO ” می‌گویند.

این پورت اتصال با خط آنالوگ (FXS) را برقرار می‌کند.

تفاوت FXO و FXS

FXO و FXS همیشه به صورت زوج همراه هم هستند، یعنی مثل فیش‌های نر و ماده. اگر از هیچ سیستم تلفنی استفاده نشود، تلفن (FXO) مستقیما به پورت FXS متصل می‌شود. این پورت از طریق شرکت مخابراتی ارائه می‌شود.

FXO و FXS بدون PBX

اگر تلفن PBX دارید، آن‌گاه خطوط ارائه شده توسط شرکت مخابراتی را به PBX متصل می‌کنید و سپس تلفن‌ها به PBX وصل می‌شوند. بنابراین، PBX باید هر دو پورت FXO (برای اتصال به پورت‌های FXS ارائه شده توسط شرکت مخابراتی) و پورت FXS (برای اتصال تلفن یا دستگاه فکس) را داشته باشد.

بسیاری از سامانه‌های تلفنی سنتی هم پورت‌های FXS را دارند و هم FXO، در حالی‌که بسیاری از سامانه‌های تلفن IP برای فراهم کردن پورت‌های FXS یا FXO مستلزم گیت وی‌های هستند.

FXO و FXS با PBX

تماس تلفنی که از طریق خط انالوگ دریافت می‌شود به این صورت آغاز می‌شود: گوشی دستگاه FXO برداشته می‌شود. پورت FXS در طرف‌های متناظر به شناسایی این مورد مي‌پردازد که این تماس باید برقرار شود و انتظار ارقام کدنویسی شده به عنوان سیگنال DTMF را داشت.

یک تماس ورودی به این ترتیب عمل می‌کند:

  • پورت FXS الکتریسیته لازم را فراهم می‌کند.
  • تلفن شروع به زنگ زدن می‌کند.
  • با برداشتن گوشی تلفن، تماس برقرار می‌شود.

FXS، FXO و VOIP

زمانی‌که بخواهید در مورد خرید تجهیزاتی تحقیق کنید که می‌توانید برای اتصال تلفن‌های آنالوگ به سامانه تلفن VOIP یا PBX های سنتی به ارائه کننده خدمات VoIP یا به یکدیگر در بستر اینترنت استفاده کنید، به اصطلاحات FXS و FXO برمي‌خورید.

اگر می‌خواهید یک دستگاه فکس آنالوگ را به سیستم تلفن متصل کنید، حداقل به یک پورت FXS نیاز دارید. اگر می‌خواهید از خطوط تلفن آنالوگ با سیستم تلفن‌تان استفاده کنید، به ازای هر خط به یک پورت FXO نیاز خواهید داشت.

گیت وی FXO

برای اتصال خطوط تلفن آنالوگ به سامانه تلفن IP به یک گیت وی FXO نیاز است. این امر به شما اجازه می‌دهد پورت FXS را به پورت FXO در گیت وی متصل کنیم، که سپس خط تلفن آنالوگ را به یک تماس VoIP تبدیل می‌کند.

تعداد گیت‌وی‌های FXO مختلفی در دسترس هستند.

گیت وی FXS

گیت وی FXS برای ایجاد اتصال بین یک یا چند خط PBX سنتی به سیستم تلفنی VoIP یا ارائه دهنده این سرویس استفاده می‌شود.

به صورت متناوب، شما می‌توانید از این سیستم برای اتصال تلفن‌های آنالوگ به آن و استفاده مجدد از تلفن‌های آنالوگ‌تان با سامانه تلفن VoIP استفاده کنید.

شما به یک گیت وی FXS نیاز دارید زیرا مي‌خواهید پورت‌های FXO (که معمولا به شرکت مخابراتی وصل می‌شود) را به اینترنت یا سامانه VoIP متصل کنید.

آداپتور FXS یا آداپتور ATA

آداپتور FXS برای اتصال تلفن آنالوگ یا دستگاه فکس به سامانه تلفن VoIP یا ارائه دهنده VoIP استفاده می‌شود. شما به این مورد نیاز دارید زیرا لازم است پورت FXO دستگاه تلفن/فکس را به آداپتور متصل کنید.

نحوه برقراری ارتباط از طریق FXS و FXO

  • فرآیندهای FXS و FXO چگونه عمل مي‌کند

چنانچه علاقمند هستید جزئیات فنی بیشتری را در این زمینه بدانید، این بخش را نیز مطالعه کنید.

  • وقتی مي‌خواهید تماس برقرار کنید

۱. تلفن را برمی‌دارید (ابزار FXO). پورت FXS برداشته شدن گوشی را تشخیص می‌دهد.

۲. شماره مورد نظرتان را شماره گیری می‌کنید، که به صورت ارقام مولتی فراکنس دوال تون (DTMF) به پورت FXS ارسال می‌شود.

  • تماس ورودی

۱. پورت FXS تماس را دریافت می‌کند و سپس یک ولتاژ حلقوی را به سوی ابزار FXO ضمیمه ارسال می‌کند.

۲. تلفن زنگ می‌خورد.

۳. شما به محض برداشتن گوشی تلفن به تماس پاسخ می‌دهید. برای پایان دادن به تماس – پورت FXS به هر یک از ابزارهای FXO مرتبط برای پایان دادن به تماس متکی است.

امیدواریم از مبحث مربوط به FXS و FXO استفاده کرده باشید و ابهامات‌تان بر طرف شده باشد. در صورت تمایل می‌توانید از طریق تالار گفتگو با ما در ارتباط باشید.

مشاوره، طراحی و راهکارهای شبکه
به شما اطمینان می‌دهیم که بهترین و مناسب‌ترین قیمت سوئیچ شبکه را با بالاترین کیفیت به شما ارائه دهیم، زیرا فروش سوئیچ شبکه پایان راه و تعهد ما نیست، ما به رضایت شما می‌اندیشیم. برای صحبت با متخصصان شبکه و فیبر نوری تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
منبع: 3cx
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/90