آداپتور فیبر نوری چیست

آداپتور فیبر نوری چیست

منتشر شده در:
پنجشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۷
۳,٧۶۰ بازدید
زمان مطالعه:
۶ دقیقه و ١۰ ثانیه
(۰) دیدگاه

به قطعات کوچکی که معمولا کابل‌های فیبر نوری را  به هم وصل می‌کنند آداپتور فیبر نوری می‌گویند که کوپلر فیبر نوری نیز نامیده می‌شوند. به عبارت دیگر آداپتورهای فیبر نوری واسط بین فیبر نوری هستند که کانکتور بر روی آن‌ها نصب شده است. شکل ظاهری این قطعات متفاوت است حال آنکه همه آن‌ها عملکرد مشابهی دارند.آداپتورهای فیبر نوری این امکان را فراهم می‌کنند تا کابل‌های فیبر نوری بصورت تکی یا در یک شبکه بزرگ به همدیگر متصل شوند، همچنین اجازه برقراری ارتباط همزمان را برای بسیاری از دستگاه‌ها فراهم می‌کند.

آداپتور فیبر نوری چیست و چه انواعی دارد؟

آداپتورهای فیبر نوری بر اساس شکل و ساختارهای گوناگون آنها در گروه‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

  • آداپتور فیبر نوری SC
  • آداپتورهای فیبر نوری FC
  • آداپتورهای  فیبر نوری LC
  • آداپتورهای فیبر نوری ST

که در ادامه با هر کدام از آنها آشنا می‌شویم .

آداپتور فیبر نوری FC

آداپتورهای فیبر نوری FC برای استحکام ساختار خارجی یک غلاف فلزی دارد که بوسیله ی یک پيچ تنظيم دوطرفه بسته می شود. بعلاوه در ته آن از یک پین سرامیکی استفاده شده است. درنتیجه ، آداپتورهای فیبر نوری FC می توانند برای مدت زمان زیادی عملکرد نوری و مکانیکی پایدار را حفظ کنند. این نوع از آداپتور در اشکال مختلف مربعی، بیضوی و دایره ای با نسخه سینگل مود و مالتی مود مجود هستند. از قابلیت های آداپتور FC فیبر نوری می توان به سهولت در استفاده از آن ، حساس بودن به گرد و غبار و همچنین در نمونه های جدیدتر یک لبه کروی بدون اینکه ساختار خارجی را تغییر دهد به افزایش عملکرد آن منجر شده است.

آداپتور فیبر نوری ST

آداپتور فیبر نوری ST بدنه فلزی و پلاستیکی دارد و به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود . برای اینکه از اتصال درست کابل با آن اطمینان حاصل شود یک قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی دارد . با استفاده از کلید فلزی امکان تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری ST ارتقاء یافته است. بعلاوه با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری ST می تواند برای زمان طولانی تری یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب را داشته باشد.

آداپتورهای فیبر نوری SC

یک بدنه مستطیل شکل آداپتور فیبر نوری SC را پوشش می دهد . همچنین مجموع عملکرد ها و اندازه پین کوپلینگ آن با آداپتور فیبر نوری FC هم اندازه است. آداپتورهای فیبر نوری SC از نظر ساختار به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود. این نوع آداپتور به طور معمول از موادی از جنس فلز و پلاستیک ساخته می شود. آداپتور فیبر نوری SC تنظیم با دقت بالا را ممکن می سازد و دارای اتلاف بازگشت، جایگزاری و انعکاس بازگشت بسیار کمی است.

آداپتورهای فیبر نوری  LC

آداپتور فیبر نوری LC به سه دسته  Simplex،Duplex  و Quad تقسیم می شود. مکانیزم آداپتور فیبر نوری LC به شک جک و قفل ماژولار است که این مکانیزم به سهولت استفاده از آن می انجامد پین و غلاف کوچکتری که در آداپتورهای فیبر نوری وجود دارد LC تا حد زیادی به افزایش تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری کمک می کند.

کاربرد آداپتور فیبر نوری چیست

آداپتورهای فیبر نوری اتصالات نوری را آسان‌تر می‌کنند. انواع آداپتورهای فیبر نوری از جمله LC ،FC، SC و ST به صورت وسیع بکار گرفته می‌شوند. آداپتورهای فیبر نوری در انتقال اطلاعات واقعا کاربردهای مختلفی دارند، به همین خاطر، تا حد زیادی بازده کار را افزایش می‌دهند.آداپتورهای فیبر نوری جهت کمک به انتقال سیگنال به شکلی وسیع در سیستم های مخابراتی، شبکه‌های تلویزیون کابلی، LAN (شبکه محلی)، WAN (شبکه گسترده)، FTTH (فیبر تا خانه)، انتقال ویدئو و دستگاه های تست، بکار گرفته می‌شوند.‌ آداپتور فیبر نوری در ارتباطات شبکه نقش بسیار بزرگ و انکار ناپذیری را ایفا می کند.

آیا می‌دانید کانکتور مناسب آداپتور فیبر نوری چیست ؟

آداپتورهای مختلف فیبر نوری می‌توانند از کانکتورهای مختلف پشتیبانی کنند. PC (تماس فیزیکی ) ،UPC   (تماس فیزیکی اولترا) و  APC (تماس فیزیکی زاویه دار) سبک پولیش و صیقل دادن برای آداپتورهای فیبر نوری قابل استفاده هستند. البته به غیر از ST، دیگر آداپتورهای فیبر نوری، همه سبک‌های پولیش و صیقل را پشتیبانی می‌کنند. همچنین، می‌توان برای تعریف کانکتورهای مختلف PCC، UPC و APC از رنگ آداپتورهای فیبر نوری استفاده نمود. مثلا"، برای آداپتورهای فیبر نوری SC و LC رنگ های کرم، آبی و سبز استفاده می‌شود که مطابق کانکتور PGC، UPC و APC است.  

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
چنان‌چه برای انتخاب سوئیچ مناسب شبکه‌تان به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، با کارشناسان ما در آی تی تلکام تماس بگیرید.982144446012sale@ittelecom.ir
لینک کوتاه: https://ittelecom.ir/shrlnk/47